Jak dobierać papier ścierny?

0

Zapewne wiesz, że wielkość ziaren wpływa na konkretne zastosowanie papieru ściernego. Jednak czy wiesz, jak dobierać papier ścierny? Do jakich zastosować służy ten gruboziarnisty, a kiedy używać drobnego? Podpowiadamy.

Rodzaje papieru ściernego

Papier ścierny to produkt wykorzystywany w procesie wykańczania drewna, metalu i innych materiałów. Składa się z podłoża ziarna ściernego i samego ziarna. Podłoże wykonane jest najczęściej z arkuszy papieru lub tkaniny, z kolei ziarno ścierne, nazywane także nasypem, może być zrobione z piasku, potłuczonych muszelek i nasion. W dawnych czasach wykorzystywano w tym celu także szkło. Jednak to, co najistotniejsze to fakt, że papier ścierny zbudowany z muszelek czy nasion ma zwykle grubsze ziarno a z piasku drobne. Różnice w grubości nazywamy także gradacją. Każdy jej typ ma swoje unikalne cechy i zastosowania.

  • Gruboziarnisty papier ścierny jest najczęściej używany przez stolarzy i stolarzy. Jest przygotowany tak, aby działał szybko, ale nie tak płynnie, jak działałyby drobniejsze papiery ścierne.
  • Miękki w dotyku papier ścierny ma mniejszą gęstość niż papiery o grubej ziarnistości, co ułatwia stosowanie do delikatnych powierzchni, takich jak biżuteria, szkło i porcelana.
  • Papiery wykończeniowe są często wykonane ze specjalnej mieszanki kryształów tlenku glinu, dzięki czemu są idealne do polerowania metali, takich jak miedź lub mosiądz, aby nadać im dodatkowy połysk i połysk przed nałożeniem uszczelniacz.

Przykłady zastosowania papieru ściernego

Chociaż najogólniej mówiąc, papier ścierny służy do szlifowania powierzchni, to do różnych zastosowań używa się papieru o różnej gradacji i w różnej postaci. Papierem ściernym możemy szlifować powierzchnie drewniane, na przykład meble i parapety, ale także powierzchnie metalowe jak kątowniki i progi.

Do obróbki powierzchni różnych materiałów, używa się nie tylko różnego rodzaju, czy też różnej gradacji papieru ściernego, ale też różnej jego postaci, która wpływa na sposób i komfort użycia. Dlatego wyróżniamy:

  • papier ścierny antystatyczny — polecany do obróbki drewna;
  • płótna ścierne — przeznaczone do obróbki metalu;
  • gąbka ścierna — wykorzystywana do wykańczania płaskich powierzchni;
  • włóknina ścierna — podobnie jak gąbka, używana w procesie wykańczania powierzchni.

Jak dobierać papier ścierny

Wiesz już, że od obróbki konkretnych materiałów zależy to, jaki rodzaj papieru ściernego należy do niej wybrać. Jego warstwa ścierna może być wykonana z ziaren pochodzących z różnych ziaren. Większe ziarna wykorzystuje się do szlifowania twardych materiałów zaś drobne do szlifowania na gładko, czyli ostatecznej obróbki, ale musisz także wiedzieć, że papier może mieć określony kształt jak prostokąt, trójkąt czy koło i każdy z nich przeznaczony jest do innej metody szlifowania, ale o tym innym razem.