Obuwie BHP – absolutny niezbędnik w pracy

0

Bezpieczeństwo i higiena pracy to aspekt regulowany kodeksem prawa pracy. Stosowanie się do odgórnych zaleceń jest absolutnie obowiązkowe i nie ma na celu nikomu uprzykrzać funkcjonowania, a – wręcz przeciwnie – gwarantować wzajemne poczucie bezpieczeństwa na wypadek wystąpienia niepożądanych sytuacji w pracach każdego rodzaju.

Jako strój BHP należy rozumieć nie tylko rękawiczki i stosowną do rodzaju pracy odzież, ale przede wszystkim buty bhp spełniające wszelkie normy regulowane zapisami w kodeksie pracy. Odpowiednie obuwie – szczególnie w pracach budowlanych – jest absolutnie niezbędne i stanowi całkowity obowiązek, a nie możliwość. 

Dlaczego obuwie BHP jest absolutnie niezbędne?

Ryzyko wystąpienia wypadków podczas wykonywania prac jest ogromne. Odpowiednie zabezpieczenie zdrowia i życia pracowników rozpoczyna się na etapie odpowiednio dobranego obuwia. Obuwie BHP jest w pracy absolutnie niezbędne z dwóch powodów. Po pierwsze – gwarantują bezpieczeństwo dla stopy minimalizując ryzyko stłuczeń i pęknięć wywołanych np. upadkiem czegoś ciężkiego lub nadepnięciem na coś ostrego. Dodatkowo, odpowiednia podeszwa buta wpływa na stabilizację równowagi, podczas gdy odpowiednia ściółka buta w połączeniu w ergonomiczną budową wpływa na komfort użytkowania obuwa przez dłuższy czas – jakim bez wątpienia jest ośmiogodzinny tryb pracy przy pełnym etacie. 

Bezpieczeństwo płynące z obuwia BHP jest niepodważalne, a brak takiego obuwia na placach budowy uniemożliwia wstęp na jej teren! 

Buty BHP – budowa

Buty zgodne z BHP muszą spełniać kilka wymogów definiujących ich funkcjonalność podczas pracy. Składają się one przede wszystkich z metalowego noska na czubku buta. Twardy, atestowany materiał gwarantuje pełną ochronę przed nagłym uderzeniem czegoś ciężkiego, minimalizując ryzyko uszkodzenia palców i pęknięcia śródstopia. Metalowa cholewka – odpowiednia chroniąca i utwardzająca pozycję kostki i pięty; twarda podeszwa – mająca na celu minimalizować ryzyko uszkodzenia stopy od spodu.

Jak dobrać obuwie robocze?

Rynek obuwia bhp jest ogromny. Istnieje wiele rodzajów butów – od typowych, ciężkich butów roboczych po sportowy design, który nijak nie przypomina klasycznego buta roboczego. Do podstawowej decyzji należy wybór rodzaju buta. Istnieją buty za oraz do kostki. Ten czynnik jest zdecydowanie najważniejszym kryterium wyboru. Buty za kostkę gwarantują większa stabilność i świetnie sprawdzą się w przypadku ryzyka np. poślizgnięcia się. Buty do kostki stanowią jednak dobrą alternatywę w miejscach pracy, gdzie gruby but jest po prostu za ciepły.