Inwestycje w zabytki, to naprawdę się opłaca

0

Inwestycje w rewitalizowane zabytki mogą przynosić nawet 10 proc. zwrotu rocznie. O tym dlaczego warto się zainteresować tego typu rozwiązaniami będą mówili uczestnicy webinaru emitowanego na stronie PAP MediaRoom już 10 listopada o 13:00.

Grupa Arche od lat inwestuje w rewitalizacje obiektów zabytkowych, przekształcając je w hotele.

„Wybieramy zabytki, których nikt inny nie chce, nie mające szansy na rewitalizację, w nieoczywistych lokalizacjach” – mówi prezes Grupy Arche Władysław Grochowski.

Podkreśla, że Polska już bardzo wiele takich obiektów utraciła.

„Najpierw wojny, potem komuna, a w ostatnich latach pożary i katastrofy. To ostatni moment, aby uratować coś z naszego dziedzictwa duchowego i materialnego” – dodaje Władysław Grochowski.

Zrealizowane inwestycje Arche obejmują już: Pałac i folwark Łochów, Fabrykę Papierosów w Łodzi, Zamek Biskupi w Janowie Podlaskim, Koszary w Górze Kalwarii, Cukrownię Żnin, Dwór Uphagena w Gdańsku. Ten ostatni obiekt został niedawno wyróżniony nagrodą Hotel Roku Europy Centralnej oraz European Property Awards, określaną mianem „Oskarów” architektury.

„Zabytki dostają drugie życie i nowe funkcje, zwykle są przeznaczane na usługi turystyczne i gastronomiczne, ale również centra lokalnej społeczności” – opowiada prezes Grochowski.

Arche umożliwia zakup apartamentów inwestorom indywidualnym we wspomnianych obiektach. Dzięki temu nabywca staje się właścicielem części hotelu przynoszącej nawet ponad 10 proc. zwrotu rocznie.

W ramach pierwszego z serii webinarów, które będą emitowane na stronie PAP Mediaroom przedstawiciele Arche opowiedzą więcej na temat takich sposobów inwestowania. Będą również mówili z jakimi utrudnieniami stykają się podczas procesu rewitalizacji.

„To przede wszystkim wieloletnie oczekiwanie na pozwolenia na budowę. Przejmowane przez nas obiekty zabytkowe i poprzemysłowe nie będą już pełniły funkcji pierwotnej. Konieczna jest zmiana studium, planu, wydanie decyzji środowiskowych i konserwatorskich oraz wielu innych. Co wydłuża proces do 5-10 lat” – mówi Władysław Grochowski.

Według niego zabytki nie mogą czekać. Szybka ścieżka w procedurach pozwoliłaby uratować wiele z nich.

„Ponadto, wprowadzenie ustawowego zwolnienia z podatków od nieruchomości obiektów zabytkowych, jak ma to miejsce we Włoszech, jeśli zostaną przekształcone w obiekty turystyczne, pozwoliło by uratować wiele z nich – dodaje prezes Arche.

Inwestycje w zabytki, to naprawdę się opłaca – webinar 10 listopada, godz. 13:00 na stronie PAP MediaRoom.

Źródło informacji: PAP MediaRoom