Jaki wpływ na nasz mózg mają gry logiczne?

0

Gry ćwiczące umysł, jak większość z nas słyszała o popularnej branży twórców „gier mózgowych”, która zapewnia umysłowe wyzwania w celu poprawy zdolności poznawczych, to dziś pewien trend i z pewnością nawyk. Ale czy ten trening mózgu naprawdę działa? Ostatnie badania wykazały poprawę w różnych dziedzinach poznawczych po ukończeniu dłuższych okresów treningu umysłowego. Mózg jest jak mięsień; powinieneś ćwiczyć go codziennie. Trening mózgu jest ważny, aby zachować ostrość umysłu przez dłuższy czas, ponieważ spadek funkcji poznawczych może być nieuniknioną częścią starzenia się, a nawet demencji.

Spis Treści:

 1. Gry ćwiczące umysł: czy rzeczywiście mogą wspomóc myślenie
 2. Gry ćwiczące pamięć: jak rozwija się inteligencja
 3. Gry ćwiczące umysł: Rekomendowane gierki na poprawę myślenia
 4. Gry ćwiczące pamięć: układamy pasjanse
 5. Gry ćwiczące umysł z aplikacją na androida
 6. Gry ćwiczące umysł na komputery stacjonarne
 7. Gry ćwiczące umysł: Zaskakujący wpływ gier logicznych na naukę
 8. Gry i logiczne myślenie: jakie korzyści z gier logicznych
 9. Jak gry ćwiczące umysł wpływają na różne części mózgu
 10. Traktuj swój mózg jak mięsień

Gry ćwiczące umysł: czy rzeczywiście mogą wspomóc myślenie

Główne korzyści w korzystaniu z gier są widoczne, gdy mózg jest poddawany systematycznemu treningowi, ponieważ pozwala to neuroplastyczności na działanie magii logiki. Neuroplastyczność to zdolność mózgu do tworzenia i reorganizacji połączeń synaptycznych. Jedną z najbardziej zbadanych korzyści płynących z gier ćwiczących umysł jest pamięć robocza mózgu, część pamięci krótkotrwałej, która dotyczy szybszego rozumienia pojęć i postrzegania błędów.

Badania pokazują, że jednym z najlepszych sposobów budowania pamięci roboczej jest połączenie treningu poznawczego z regularnymi ćwiczeniami, odpowiednim poziomem snu, zdrową dietą i rozmową z innymi ludźmi. W rzeczywistości około 150 minut umiarkowanie intensywnej aktywności fizycznej tygodniowo może zwiększyć przepływ krwi do hipokampu, magazynu pamięci mózgu. Każda z tych czynności sama w sobie przynosi korzyści kognitywne, ale gdy je połączysz, korzyści te wzrosną jeszcze bardziej.

Chociaż gry ćwiczące umysł mogą poprawić twoje zdolności poznawcze, ważne jest, aby utrzymać zdrowy, wszechstronny styl życia. Powinieneś także skupić się na mieszaniu rodzajów czynności związanych z kognitywnością, aby stymulować mózg do intensywnej pracy. Jeśli wykonujesz tę samą czynność w kółko, twój mózg staje się mniej stymulowany przez tę czynność.

Gry ćwiczące pamięć: jak rozwija się inteligencja

Tak jak nasze ciała wymagają opieki i ćwiczeń w ciągu naszego życia, tak samo nasze mózgi – zwłaszcza gdy się starzejemy. Podnoszenie ciężarów wzmacnia nasze mięśnie, a wzmocnienie naszych umysłowych „mięśni” poprawia naszą pamięć, uwagę, szybkość pracy mózgu, umiejętności, inteligencję i spostrzegawczość.

Kluczem do sukcesu jest różnorodność. Podobnie, gdy ćwiczymy nasze ciało, jeśli robienie czegoś staje się zbyt łatwe, nadszedł czas na zmianę, aby zbudować siłę umysłu. Im bardziej coś jest drugą naturą, tym mniej nasz mózg musi na to pracować. Na przykład, jeśli potrafisz rozwiązać krzyżówkę w rekordowym czasie, nadszedł czas, aby zwiększyć poziom trudności, aby rzucić sobie wyzwanie i uzyskać najlepszą pracę dla mózgu. Jeśli kończysz układanie pasjansa w rekordowym czasie, trzeba podnosić poprzeczkę trudności o poziom wyżej.

Układanie kart, granie online, wybierając różne gry ćwiczące umysł, które opierają się na logice, matematyce i umiejętnościach wzrokowo-przestrzennych, to świetne sposoby na zwiększenie zdolności umysłowych. Tego typu gry wymagają wielu zdolności poznawczych, które rzucają wyzwanie mózgowi i poprawiają szybkość przetwarzania i pamięć.

karty do gry ćwiczące umysł

Prawdziwie brzmi stare powiedzenie: „Nie używasz go, tracisz go”. Udowodniono, że niezależnie od tego, jakie ćwiczenia wybierzesz, skupienie się na zdrowiu mózgu poprawia koncentrację, skupienie, pamięć i sprawność umysłową, bez względu na wiek. Z pewnością możesz nawet nauczyć się czegoś nowego i wzbogacającego po drodze, to jest sukces prowadzący do inteligencji.

Gry ćwiczące umysł: Rekomendowane gierki na poprawę myślenia

Niezbędną umiejętnością, którą każdy będzie stale prowadził do poprawy, jest umiejętność myślenia. Co ciekawe, umiejętności myślenia można poprawić, grając w gry ćwiczące umysł, które mogą pomóc w rozwijaniu, trenowaniu i doskonaleniu umiejętności.

Pasjans to świetna gra do rozwijania umiejętności krytycznego myślenia i może ci pomóc w nauce, i prawdziwym życiu. Ale pasjans jest nie tylko świetny dla twojego mózgu, jest to naprawdę bardzo fajna gra, a czasem nawet uzależniająca!

Gry ćwiczące pamięć: układamy pasjanse

Pasjans to nie tylko świetna zabawa, ale także wiele korzyści psychicznych, poprawiających logiczne myślenie. Ulubionym miejscem do grania w ten ponadczasowy klasyk jest serwis Pasjanse Online, strona internetowa, na której możesz grać w darmowe gry online, takie jak Klondike Solitaire, Spider Solitaire i FreeCell. Pasjanse Online to prosta strona internetowa. Po wybraniu gry rozpoczyna się nowa odsłona pasjansa, a odliczanie rozpoczyna się, gdy przesuniesz pierwszą kartę. Jeśli uważasz, że zegar, wynik i ruchy są zbyt konkurencyjne, możesz je wyłączyć w opcjach.

Z ponad milionem użytkowników grających w ponad cztery miliony gier w pasjansa każdego miesiąca, strona internetowa jest jedną z najpopularniejszych stron z pasjansami. Styl gry jest czysty i nowoczesny, ale zachowuje klimat klasycznych pasjansów z kolekcji Microsoft Solitaire. Sama gra jest podobna do większości tradycyjnych gier pasjansowych, w które grają miliony ludzi na świecie.

Gry ćwiczące umysł z aplikacją na androida

Among Us to niezwykle wyjątkowa, ale mocna gra logiczna dla dorosłych. Among Us to gra o myśleniu strategicznym, w którą często gra grupa około sześciu do dziesięciu osób. W grze przypisane są role członków załogi i oszustów. Oszuści pełnią rolę eliminacji członków załogi, odbywa się to poprzez strategiczne eliminowanie członków załogi, jednocześnie unikając złapania i zobaczenia przez innych członków załogi. Oszuści wygrają, eliminując wszystkich członków załogi, zanim zadania członków załogi zostaną ukończone, w przeciwnym razie automatycznie przegrają.

Among Us / YouTube

Z drugiej strony członkowie załogi współpracują ze sobą, wykonując zadania i dalej rozwiązując zagadkę, kim są nieznani oszuści, obserwując ruchy, wzorce i łapiąc oszusta za nieudane ukryte ruchy. Członkowie załogi wygrywają, eliminując wszystkich oszustów lub wykonując zadania w grze. Kiedy członek załogi znajdzie innego wyeliminowanego członka załogi, może zwołać dyskusję, w której wszyscy gracze próbują dowiedzieć się, kto jest oszustem. Krótko mówiąc, Among Us powoduje, że jednostki używają ekstremalnego strategicznego myślenia, aby skutecznie przekonać inne osoby, jednocześnie dowiadując się, kim są oszuści, lub potajemnie eliminując wszystkich członków załogi.

Lumosity to świetna gra, która ma na celu skuteczne wyostrzenie i poprawę szerokiej gamy umiejętności myślenia. Znana jako aplikacja do treningu mózgu numer jeden, Lumosity ma na celu zwiększenie pamięci, koncentracji i różnych funkcji mózgu poprzez codzienne ćwiczenia w grze. W szczególności Lumosity został zaprogramowany tak, aby dostosować się do twoich własnych unikalnych mocnych i słabych stron, dostosowując zalecenia, aby poprawić twoje umiejętności w oparciu o wymagania na poziomie twojego mózgu.

Lumosity / YouTube

W ramach Lumosity składa się grupa dopasowanych mini gier, aby wyostrzyć umiejętności, z których korzystasz na co dzień, w tym pamięć i koncentrację, uwagę, elastyczność, szybkość przetwarzania i umiejętności rozwiązywania problemów. Co więcej, wiąże się to z poprawą różnych umiejętności myślenia, ponieważ mini-gry mają na celu wzbogacenie twojego umysłu o treści, aby zapewnić, że jesteś w stanie wzmocnić i wytrenować różne ważne dla ciebie umiejętności myślenia.

Sprawność mózgu dzięki CogniFit – to jedna z najlepszych gier krytycznego myślenia, która może skutecznie pomóc Ci poprawić i rozwinąć umiejętności myślenia. Podobnie jak Lumosity, CogniFit oferuje szeroką gamę gier i zajęć, które pomagają wzmocnić i zbudować umiejętności myślenia poprzez spersonalizowane codzienne treningi. Co więcej, CogniFit jest znany jako jedna z wiodących interaktywnych aplikacji do gier umysłowych, która może radykalnie zwiększyć funkcjonalność poznawczą.

CogniFit został zaprojektowany, aby zapewnić, że nawet przy kilku grach i czynnościach w ciągu kilku minut dziennie możesz śledzić swoje postępy i mieć pewność, że pożądane umiejętności poznawcze, umiejętności myślenia i aktywność mózgu ulegną znacznej poprawie. Co więcej, w CogniFit możesz wyznaczać osobiste cele i śledzić te cele, aby zachęcić Cię do skutecznego rozwijania swoich umiejętności poprzez programy treningu mózgu, które mają zachęcić Cię do osiągnięcia pożądanych rezultatów. Powyższe gry ćwiczące umysł są naszym zdaniem godne polecenia.

Gry ćwiczące umysł na komputery stacjonarne

2048 to klasyczna i niesamowita gra, która skutecznie zwiększy Twoje umiejętności myślenia. 2048 to gra logiczna dla jednego gracza, która polega na przesuwaniu płytek w celu wygenerowania większych liczb. Zaczynając od dwóch płytek, gracze będą nadal łączyć liczby (na przykład 2 + 2 = 4), aż skutecznie utworzą płytkę 2048. Gracz przegra grę, gdy wszystkie płytki wypełnią siatkę i gracz nie będzie już mógł tworzyć kombinacji poprzez ruch.

Gra logiczna: 2048. Gry ćwiczące umysł

2048 znacząco zachęca graczy do wykorzystywania umiejętności myślenia strategicznego w celu określenia najlepszego sposobu, w jaki powinni przesuwać kafelek, aby zachęcić do długoterminowego sukcesu w generowaniu liczby 2048. Aby gra była jeszcze bardziej intensywna i nadal rozwijała umiejętności myślenia, rozważ ustawienie limit czasu do osiągnięcia 2048 i powoli poprawiaj swój czas coraz bardziej.

Limbo to pięknie wykonana gra logiczna, która może skutecznie pomóc Ci rozwinąć umiejętności myślenia. Limbo nie jest grą dla osób o słabych nerwach, chociaż jest niesamowita, ponieważ daje graczom szeroki wachlarz możliwości strategicznego myślenia poprzez łamigłówki wbudowane w grę. Limbo to gra, w której grasz jako nienazwany chłopiec, który przemierza unikalne łamigłówki w niebezpiecznym środowisku w poszukiwaniu swojej siostry.

Limbo / YouTube

Gra opiera się na próbach i błędach, skutecznie ucząc się na błędach z przeszłości, myśląc o ulepszeniach i znajdując różne sposoby, w jakie gracz może się rozwijać. Gra jest prezentowana w niesamowitym klimacie przypominającym horror, choć nie jest przerażający. Jeśli lubisz grać w gry ćwiczące umysł, które są dobrze zbudowane i pomagają rozwijać umiejętności strategicznego myślenia, rozważ dodanie Limbo do swojej kolekcji gier tego typu.

Gry ćwiczące umysł: Zaskakujący wpływ gier logicznych na naukę

Granie w gry komputerowe mające na celu poprawę funkcji poznawczych może być jeszcze bardziej skuteczne w zwiększaniu umiejętności czytania i matematyki uczniów niż tradycyjne metody, takie jak programy nauczania jeden na jednego i wydłużony czas nauki po szkole lub w okresie letnim. Ponadto udowodniono, że korzystanie z gier „aktywujących mózg” jako rozgrzewki lub „ustawianie” przed pracą nad treściami akademickimi może lepiej przygotować dzieci do nauki niż inne strategie stosowane przez edukatorów do skupienia uwagi uczniów, takie jak eliminowanie i rozpraszanie uwagi. W porównaniu z procedurami dostępnymi obecnie dla nauczycieli, torowanie poznawcze w grach umysłowych może bardziej bezpośrednio ustalać stany wewnętrzne ułatwiające uczenie się.

Trening mózgu jest skuteczny, występują efekty głębszego rozumowania, co oznacza, że ​​uczniowie nie tylko radzą sobie lepiej na samych grach online, ale ogólnie poprawiają wyniki w nauce. Gry ćwiczące umysł, które dostosowują się do poziomu umiejętności gracza, mają na celu poprawę zdolności wykonawczych. Funkcjonowanie wykonawcze obejmuje skupioną uwagę, hamowanie reakcji, pamięć roboczą i zdolność do przełączania się z myślenia o jednej rzeczy na inną.

Gry i logiczne myślenie: jakie korzyści z gier logicznych

Nie należy lekceważyć gier logicznych uznając je jako strata czasu. Takie zabawy zapewniają stymulację umysłową i pomagają mózgowi wzmocnić się dzięki powtarzanej praktyce – co nie jest zaskakujące, biorąc pod uwagę to, co ogólnie wiadomo o neuroplastyczności komórek mózgowych.

Z wiekiem nasze umysły stają się mniej aktywne i bardziej podatne na zmiany funkcji poznawczych, dlatego starsi muszą ćwiczyć swój mózg tak często, jak to możliwe. Ogólnie wiadomo, że aktywność umysłowa raz po raz jest korzystna na każdym etapie życia. Mimo to korzyści są szczególnie duże, gdy wykonuje się je w każdym wieku — ćwiczenia umysłu pomagają utrzymać pamięć w dobrej kondycji.

Trening w grach logicznych sprawia, że tego rodzaju ćwiczenia umysłowe mogą poprawić szybkość przetwarzania informacji i funkcje wykonawcze, które obejmują:

 • Pamięć robocza
 • Sterowanie impulsowe
 • Organizacja
 • Kontrola emocjonalna
 • Elastyczne myślenie
 • Inicjacja zadania
 • Samokontrola

Jak gry ćwiczące umysł wpływają na różne części mózgu

Kora przedczołowa jest częścią mózgu odpowiedzialną za podejmowanie decyzji, zachowania społeczne, osobowość i planowanie poznawcze. Ma więc sens, że na ten obszar mózgu wpływa gra Pasjans, gra, która wymaga od graczy planowania z wyprzedzeniem i zastanawiania się, jak używać i wchodzić w interakcje z obiektami w wirtualnym świecie.

Właściwy hipokamp (nieduża struktura umieszczona w płacie skroniowym kory mózgowej kresomózgowia) odgrywa ważną rolę w przetwarzaniu i konsolidacji informacji, w tym pamięci krótkotrwałej i długotrwałej. Tym sposobem następuje wzrost, spowodowany przez graczy używających tej części mózgu do poruszania się po świecie gier logicznych.

Wreszcie, móżdżek również został zauważony – jest to część mózgu, która kontroluje zdolności motoryczne lub aktywność mięśni. Ta część mózgu pomaga ci szybko oceniać i reagować na wydarzenia wokół ciebie – w tym przypadku za pomocą myszki do poruszania się wśród rozłożonych kart w mgnieniu oka można ocenić kolejny ruch.

Traktuj swój mózg jak mięsień

Jak każda inna część twojego ciała, która wymaga wzmocnienia, twój mózg jest jak mięsień. Im więcej go ćwiczysz, tym silniejszy i zdrowszy staje się twój umysł. Gry ćwiczące umysł to skuteczny sposób na stymulację mózgu, dzięki czemu pozostaje zdrowy. Jeśli chcesz więcej niż siedzenie i oglądanie telewizji, to zalecamy gry ćwiczące umysł, które zapewnią Ci produktywne ćwiczenia umysłu i ułatwi skuteczne zapamiętywanie wielu ważnych informacji.