Jak przywrócić kopię zapasową w służbowym telefonie i laptopie?

0

Regularne wykonywanie backupów to najlepszy sposób, by zadbać o sprawny powrót do działania przedsiębiorstwa nawet po awariach czy atakach. Kopia zapasowa danych dla firm to niemal obowiązek – warto także dowiedzieć się, jak skutecznie przywrócić dane.

Przede wszystkim – zadbaj o odpowiednie wykonanie kopii zapasowej

Pierwszym krokiem będzie utworzenie odpowiednio zabezpieczonych, bezproblemowo dostępnych kopii zapasowych. Przez długi czas najczęściej wykorzystywaną metodą było po prostu zapisywanie backupów w ramach urządzeń wykorzystywanych w danej firmie, jednak obecnie coraz więcej przedsiębiorstw stawia na backup danych w chmurze. To rozwiązanie, które ma wiele zalet – podstawową kwestią jest jednak brak tzw. pojedynczego punktu awarii. Gdy wszystkie informacje – wraz z kopiami zapasowymi – są zapisane w tym samym miejscu, wystarczy jedno zdarzenie skupione na lokalnej infrastrukturze, by bezpowrotnie stracić dostęp do danych. Z tego względu kopia zapasowa danych dla firm powinna znajdować się także w zewnętrznych lokalizacjach – najlepszym rozwiązaniem pod tym względem będzie właśnie backup danych w chmurze.

Gdzie szukać usług tego typu? Takie propozycje są oferowane przez wiele firm: od globalnych gigantów technologicznych po mniejszych, lokalnych dostawców. Na polskim rynku warto zwrócić uwagę m.in. na ofertę INEA, w której skład wchodzi nie tylko backup danych w chmurze, lecz także szereg rozwiązań związanych ze stacjonarnym lub mobilnym dostępem do Internetu. Firma oferuje dodatkowo profesjonalne zabezpieczenia przed różnymi rodzajami ataków hakerskich, takie jak ochrona ANTY-DDoS.

Przywracanie danych na laptopie

Proces przywracania kopii zapasowej będzie się nieco różnić w zależności od tego, jakie dane znajdują się w wybranym backupie. Co istotne, w wielu przypadkach można nawet zapisać kompletną kopię systemu operacyjnego wraz ze wszystkimi plikami – taką opcję znajdziemy w ustawieniach systemu. Aby odzyskać tak wykonany backup, należy skorzystać z tej samej funkcji. Jeśli chodzi o odzyskiwanie konkretnych plików, przeważnie będziemy mogli je pobrać ze strony firmy obsługującej centrum danych, w którym znajduje się kopia. Wielu dostawców oferuje również własne programy, które ułatwiają cały proces – aby zapoznać się ze szczegółami, należy skontaktować się z dostawcą utrzymującym backupy firmy.

Przywracanie danych na telefonie

W przypadku smartfonów proces jest dość podobny – opcje potrzebne do stworzenia kopii zapasowej całego systemu oraz do jego przywrócenia znajdziemy bezpośrednio w ustawieniach telefonu. W urządzeniach z Androidem są one zlokalizowane w menu „Google” w sekcji „Kopia zapasowa”, z kolei dla iOS głównym sposobem na przywrócenie będzie usługa iCloud. Również przy sprzętach mobilnych można skorzystać z dedykowanych aplikacji od konkretnych dostawców, które umożliwią łatwe przeprowadzenie całego procesu.