Jak wprowadzić do życia no waste?

0

Kupujemy za dużo, marnujemy dużo jedzenia czy ubrań, wydajemy za dużo, a przy tym wszystkim jeszcze zanieczyszczamy środowisko. Czas więc na zmiany. Bardzo modna jest obecnie filozofia życia nowa waste. Polega ona na tym, by „nie wyrzucać i nie marnować”. W dużym uproszczeniu no waste zakłada ograniczenie konsumpcjonizmu do minimum. Oczywiście nie chodzi o to, by ze wszystkiego zrezygnować, lecz raczej o to, by dokonywać świadomych wyborów. Dziś doradzimy, jak wprowadzić właśnie no waste do swojego życia.

Zasada pierwsza: kupuj tylko tyle jedzenia, ile potrzebujesz

Wyobraźcie sobie, że co roku ponad 1/3 wyprodukowanego na całym świecie jedzenia ląduje w śmieciach, podczas gdy tak wiele osób nie ma co jeść. Trzeba przyznać, że jest to przerażające. Dlatego też czas zostać świadomym konsumentem i wreszcie kupować tylko tyle jedzenia, ile rzeczywiście się potrzebuje. Zacznijmy może od tego, by robić świadome zakupy. Najlepiej przed pójściem do sklepu przygotować sobie listę produktów, których się potrzebuje, a potem zakupić tylko te, które są na liście. Nie można kupować nic spoza listy, nawet jeżeli dostępne są produkty w cenie promocyjnej. Oczywiście dotyczy to także gotowania, bo niestety często gotujemy takie ilości jedzenia, których zwyczajnie nie jesteśmy w stanie zjeść. Tę sytuację można jednak nieco inaczej rozwiązać, bo nadmiar przygotowanego jedzenie zawsze można zamrozić i np. zjeść za kilka dni. Jak więc widzicie małe rzeczy mają naprawdę duże znaczenie. Warto też planować posiłki, bo dzięki temu rzeczywiście zdecydowanie mniej jedzenia wyląduje w śmieciach.

Zasada druga: nie wyrzucaj, a naprawiaj

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że gdy coś się psuje to to wyrzucamy, choć rzecz jasna można przecież większość z tych rzeczy naprawić, a dzięki temu zrobić nie tylko coś dobrego dla środowiska, ale też dla swojego portfela. Zatem czas właśnie zacząć naprawiać choćby ubrania. Gdy zrobi się Wam dziura w skarpecie, to nie musicie przecież zaraz wyrzucać kompletu, lecz możecie dziurkę zacerować. Jeżeli zepsuje się Wam zamek, to wystarczy tylko wybrać dobry i trwały zamek motylkowy. Oczywiście ta zasada dotyczy nie tylko ubrań, ale też obuwia czy nawet sprzętów kuchennych czy RTV – choć w tym przypadku naprawę należy zlecić fachowcom.

Zasada trzecia: daj nowe życie starym rzeczom

Warto, a nawet trzeba dawać nowe życie starym rzeczom i w ten prosty sposób zrobić coś dobrego. Tym bardziej, że jest to bardzo proste. Zacznijmy może od tego, że jeżeli uważacie, że np. Wasze ubrania przestały być modne to wcale nie musicie od razu ich wyrzucać, lecz możecie je nieco ozdobić i dać im nowy look. Zamek kostkowy sprawi, że spodnie staną się bardziej glamour, a ćwieki przyszyte do bluzki sprawią, że Wasza stylizacja nabierze rockowego charakteru. Oczywiście możecie też naszywać łatki, przyszywać koraliki czy robić hafty. Jedynym ograniczeniem jest w tym przypadku tylko i wyłącznie Wasza wyobraźnia. Ta zasada dotyczy też np. mebli. Gdy uważacie, że czas zakupić nowe, to powinniście swoją decyzję jeszcze raz przemyśleć i po prostu je wyremontować. Możecie np. przykleić na nie okleinę i już będą świetnie się prezentować. Możecie też pójść o krok dalej i wykorzystać np. stare palety i przygotować z nich choćby meble ogrodowe czy narożnik. Nie tylko dzięki temu zaoszczędzicie, ale też poczujecie dumę, że taką prace wykonaliście samodzielnie.

Zasada czwarta: wybierz rower zamiast samochodu

Oczywiście bardzo dużo zanieczyszczeń generują samochody. Dlatego czas pomyśleć nad zmianami w swoim stylu życia. Warto choćby zamienić samochód na rower i w ten jakże prosty sposób zaoszczędzić. Jeżeli nie macie dobrej kondycji, to zawsze możecie wybrać rower elektryczny. Gwarantujemy, że wybierając jednoślad zrobicie też wiele dobrego dla swojego zdrowia. Jeżeli do pracy macie daleko, to zastanówcie się czy przypadkiem nie możecie w kilka osób dojeżdżać jednym samochodem. Możecie też przerzucić się na komunikację miejską czy też wybrać kolej. Choć takie zmiany wydają się małe, to jednak efekty wprowadzenia ich do życia wcale małe już nie są.