Pielęgnacja skóry suchej zimą

0
Fot.: Pexels.com

Cera sucha to typ skóry, który wymaga szczególnego podejścia w pielęgnacji, zwłaszcza zimą. Niskie temperatury i wiatr stawiają przed nią dodatkowe wyzwania. Jak dbać o cerę suchą zimą?

Pielęgnacja skóry zimą nastawiona powinna być przede wszystkim na jej ochronę przed działaniem nieprzyjaznych czynników zewnętrznych. Tym, co chroni naszą skórę przed wpływem stresogennych faktorów, jest przede wszystkim jej naturalna bariera ochronna, jaką jest płaszcz hydrolipidowy. Dbanie o barierę hydrolipidową skóry jest szczególnie istotne w przypadku cery suchej. Jak rozpoznać cerę suchą? Po pierwsze posiada ona praktycznie niezauważalne pory, co związane jest z minimalną pracą gruczołów łojowych. Co za tym idzie, cera sucha jest mniej narażona na powstawanie niedoskonałości takich jak zaskórniki i wypryski, lecz zarazem bardziej podatna na starzenie niż cera tłusta lub mieszana. Jak rozpoznać, czy posiadasz suchą skórę? Po oczyszczeniu odczuwasz uczucie ściągnięcia i jak najszybciej chcesz sięgnąć po serum lub krem. Mogą towarzyszyć ci także mniejsza elastyczność skóry, suche skórki oraz łuszczenie.

Warto wspomnieć, że cera sucha to nie to samo co odwodnienie skóry. Z cerą suchą możesz się urodzić lub też nabyć ją w wyniku nieprawidłowej pielęgnacji. Jest ona efektem niewystarczającego natłuszczenia skóry. Z kolei odwodnienie skóry to problem, z którym możesz borykać się nawet jeśli masz skórą tłustą lub mieszaną. Oczywiście kwestia odwodnienia skóry może dotykać także posiadaczki cer suchych, co dodatkowo pogłębia uczucie ściągnięcia i inne przypadłości charakterystyczne właśnie dla tego typu skóry. Jak walczyć z odwodnieniem skóry? Poza działaniami zewnętrznymi niezbędne jest też prawidłowe nawadnianie organizmu, czyli picie wystarczającej ilości wody. Ważne, by zwrócić uwagę na ograniczenie napojów takich jak mocna czarna kawa lub herbata, napoje gazowane czy też cola, ponieważ zamiast nawadniać, mają one właściwości odwadniające organizm, a co za tym idzie także naszą skórę.

Cera sucha wykazuje mniejszą tolerancję na nieprawidłową pielęgnację. Mogą zaszkodzić jej pewne nawyki, które posiadaczom innych typów skóry najprawdopodobniej uszłyby na sucho. Mowa między innymi o stosowaniu gruboziarnistych peelingów, które w przypadku cery suchej stanowią prostą drogę do podrażnień. Jednak nie tylko one mogą szkodzić cerze suchej. Podobny efekt może przynieść zbyt mocne wycieranie twarzy ręcznikiem, stosowanie kosmetyków zawierających w swoim składzie alkohol oraz mycie twarzy mydłem. Cerze suchej mogą zaszkodzić też produkty oczyszczające przeznaczone do cery tłustej lub mieszanej. Negatywny wpływ na cerę suchą mają też klimatyzacja i ogrzewanie, ponieważ prowadzą one do spadku wilgotności powietrza. Cera sucha jest także bardziej wrażliwa na wpływ nieodpowiedniej diety i stylu życia, dlatego warto dbać o nią nie tylko za pomocą kosmetyków, lecz także wprowadzenia korzystnych dla zdrowia nawyków. Cera sucha posiada mniejsze zdolności obrony przed wpływem czynników środowiskowych takich jak naturalnie występujące latem silne nasłonecznienie czy też zimowe mrozy. To właśnie dlatego tak kluczowe jest stosowanie kremu z filtrem SPF50 oraz dbanie o barierę hydrolipidową skóry.

W pielęgnacji cery suchej, nie tylko zimą, warto sięgnąć po kosmetyki stworzone właśnie z myślą o niej. Starannie dobrane formuły kremów i innych preparatów do cery suchej to podstawa optymalnej pielęgnacji. Zbudowanie kompletnej rutyny pielęgnacyjnej to klucz do poprawy stanu suchej cery. Regularne działania potrafią przywrócić suchej cerze promienność, wzmocnić jej barierę hydrolipidową i zapewnić jej bardziej młodzieńczy wygląd. Ważne jest jednak, abyście nie traktowali żadnego elementu pielęgnacji po macoszemu. O ile większość osób oczyszcza skórę, to już nie wszyscy regularnie ją tonizują, co jest sporym błędem. Przywrócenie cerze jej prawidłowego poziomu pH ma duże znaczenie dla jej równowagi. Poza tym to właśnie tonik ułatwia przenikanie substancjom aktywnym zawartym w serum i kremie do twarzy.

Kolejnym, często pomijanym krokiem w pielęgnacji skóry jest peeling. Regularna eksfoliacja jest niezbędna, jeśli chcecie cieszyć się cerą pełną naturalnego blasku. Wbrew pozorom, także i sucha skóra potrzebuje systematycznego złuszczania, choć oczywiście nie może być ono nadmierne. Przesada jak zwykle nie jest dobrym pomysłem. Złotym środkiem w kwestii eksfoliacji suchej skóry jest stosowanie peelingów o łagodnych formułach, dopasowanych do jej szczególnych potrzeb. Najlepsze będą tu delikatne peelingi enzymatyczne. Opcjonalnie możecie sięgnąć też po peelingi mechaniczne, lecz muszą one posiadać bardzo drobne cząsteczki ścierające i być dedykowane suchej cerze.

Sucha skóra wręcz kocha bogate formuły odżywczych, intensywnie nawilżających maseczek. Regularne stosowanie masek do twarzy to w przypadku suchej skóry nawyk, który może zauważalnie poprawić jej kondycję. Trzymajcie się tylko z daleka od intensywnie oczyszczających masek, które mogą narobić więcej szkód niż pożytku. Waszym priorytetem powinna być regeneracja oraz wzmocnienie skóry, które osiągniecie dzięki różnego rodzaju olejkom, humektantom i ceramidom. Tego typu domowe zabiegi są szczególnie ważne zimą, ponieważ to właśnie wtedy skóra sucha ma przed sobą najcięższe wyzwania. Zadbajcie szczególnie o jej płaszcz hydrolipidowy, sięgając po kremy i maski, które mają na celu jego odbudowę i wzmocnienie. W przypadku cery suchej sprawdzą się też preparaty pozostawiające na skórze ochronną warstewkę. Cera sucha bywa kapryśna, lecz dzięki odpowiedniej pielęgnacji jesteście w stanie znacząco poprawić jej kondycję. Okażcie jej odrobinę miłości tej zimy, a najbliższą wiosnę powitacie ze wzmocnioną i rozpromienioną skórą!

Materiał zewnętrzny. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące produktu lub usług, zalecamy skonsultować się z odpowiednim specjalistą.