Ekrany mini LED w telewizorach Sony

0

Producenci telewizorów nieustannie dążą do tego, by oferować swoim klientom dostęp do jeszcze wyższej jakości obrazu. Jedną z technologii, które pojawiły się w ostatnich latach, a na którą warto zwrócić szczególną uwagę, jest używana do budowy wyświetlaczy Sony mini LED. Co to jest? Czym różni się od ekranów ze „standardowym” LED? W jakich telewizorach Sony można znaleźć mini LED? Wyjaśniamy!

Mini LED – co to jest?

Telewizor mini LED to urządzenie z ekranem podświetlonym wyjątkowo niewielkimi diodami LED połączonymi w strefy. Te, celem uzyskania wyższego kontrastu, są w odpowiednich miejscach wyłączane. Można zatem mówić o rozwinięciu „mini” zarówno pod względem rozmiaru LED-ów, jak i intensywności naświetlenia wyświetlaczy podczas wyświetlania ciemnych scen lub przedmiotów. Technologicznie natomiast system ten działa bardzo podobnie do „standardowego” LED, warto zatem omówić jego zasadę pracy.

Telewizory LED to jednocześnie telewizory LCD. Mowa zatem o wyświetlaczach wyposażonych w panel, na którym (na całej powierzchni) mocowane są diody LED podświetlające matrycę LCD. W przypadku mini LED zostały one znacznie pomniejszone, dzięki czemu mieści się ich zdecydowanie więcej – to wzrost z kilkuset do kilku tysięcy „światełek”. Zapewnia on dużo lepsze zarządzanie czernią oraz bielą. Diody łączy się w konkretne strefy, które – zależnie od potrzeb dotyczących uzyskania ciemniejszych barw – są odpowiednio gaszone. Jako że stref tych w przypadku telewizorów mini LED może być więcej, niż standardowego LED, obraz jeszcze precyzyjniej oddaje rzeczywistość, a barwy są dużo bardziej realistyczne.

Największe zalety technologii mini LED

Pierwsza zaleta mini LED została wskazana w poprzednich akapitach – to oczywiście zdecydowanie wyraźniejszy obraz. Odbiorca takiego ekranu dostrzeże ich jednak dużo więcej. Do największych zalet tej technologii zaliczają się również:

  • wyższa wydajność energetyczna – którą zapewnia dokładniejsze zarządzanie strefami diod LED,
  • zwiększona żywotność – również związana z wygaszaniem diod, a także brakiem efektu wypalania wyświetlacza, który może towarzyszyć telewizorom OLED (samoemisyjnym),
  • doskonała jasność – zewnętrzne podświetlenie wyświetlacza gwarantuje dostęp do doskonałej bieli.

Czy warto wybrać telewizor mini LED?

Mini LED bez wątpienia jest ogromną konkurencją dla telewizorów wyposażonych w standardowy panel LED. Będzie dobrym wyborem dla osób, którym zależy na uzyskaniu wysokiego kontrastu i bogatych kolorach obrazu. Jego wyższa szczegółowość, którą zapewnia wyposażenie w więcej „wyłączalnych” stref, niweluje też zjawisko poświaty widocznej dookoła jasnych elementów na ciemnych tle. Tę można zauważyć na ekranach ze zwykłym LED.

Zastanawiając się, który model telewizora z mini LED najlepiej wybrać, warto zwrócić uwagę na linię Bravia XR marki Sony. Dostępne w niej diody są kontrolowane przez system XR Backlight Master Drive zapewniający zapewnia dostęp do doskonałego kontrastu oraz jasności obrazu. To modele, które wyciągają z technologii mini LED tak dużo, jak tylko jest to możliwe i sprawdzą się zarówno u miłośników dobrego kina, jak i graczy.

Artykuł sponsorowany