System da Vinci wspomoże chirurgów w Centrum Onkologii w Bydgoszczy

0

Centrum Onkologii w Bydgoszczy przygotowuje się do rozpoczęcia zabiegów z użyciem robota chirurgicznego umożliwiającego małoinwazyjne, precyzyjne operacje oraz zabiegi na odległość. Sprzęt zakupiono ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego w ramach unijnego instrumentu REACT-EU, wspomagającego m.in. wychodzenie z kryzysu wywołanego pandemią. Podobne narzędzie wkrótce trafi do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu.

Specjaliści z Centrum Onkologii w Bydgoszczy szkolą się, a potem będą pracować, na amerykańskim systemie robotyki medycznej da Vinci, koszt takiego urządzenia to 14 milionów złotych. Obecnie w całym świecie działa blisko 5 tysięcy takich aparatów, najwięcej w Stanach Zjednoczonych. W Europie liderem jest Szwecja, gdzie takie postepowanie chirurgiczne jest w wielu przypadkach standardem postępowania. W Polsce tego typu systemy znajdują się w wyposażeniu kilku ośrodków m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Poznaniu.  

 „Cieszę się, że możemy wyposażyć te ważne ośrodki w najnowocześniejsze narzędzia, które w rękach doświadczonych chirurgów jeszcze podnoszą bezpieczeństwo operowanych pacjentów. Robotyka to kolejna, po rozpowszechnieniu technik laparoskopowych, rewolucja w chirurgii” – powiedział marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.  

Pierwsze bydgoskie operacje za pomocą robota, zaplanowane na koniec października, będą zabiegami usunięcia nowotworu prostaty. Wykona je chirurg urolog z CO dr Krzysztof Kamecki pod opieką medyczną doświadczonego zagranicznego specjalisty. Będzie przy nich obecny również inżynier z firmy produkującej aparaturę.

Robot chirurgiczny to rodzaj manipulatora z konsolą będącą interfejsem dla chirurga-operatora i częścią roboczą z ramionami zakończonymi niewielkich rozmiarów narzędziami chirurgicznymi, z których jedno służy też do sterowania kamerą endoskopową. Urządzenie transmituje w czasie rzeczywistym ruchy dłoni lekarza, który śledzi pole operacyjne okiem kamery. 

Maszyna czyni ruchy lekarza dokładniejszymi, czasem wolniejszymi, eliminując przypadkowe drżenia. Precyzja pozwala na maksymalne ograniczenie rozmiarów cięcia, mniejsze krwawienie, szybsze gojenie się rany pooperacyjnej i szybszy powrót do zdrowia. Roboty wykorzystywane są obecnie w ośrodkach medycznych na całym świecie, m.in. w chirurgii onkologicznej, kardiologicznej, neurologicznej, urologicznej i ginekologicznej.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP