Jak poprawić swoją kondycję?

0

Dobra kondycja fizyczna to jeden z elementów prawidłowego zdrowia, zapewniający nam zdecydowanie lepszy komfort życia. Warto zatem zadbać o wytrzymałość, zwłaszcza gdy zauważamy częstsze zadyszki i zmęczenie podczas nawet niewielkiego wysiłku fizycznego. Jak poprawić swą kondycję?

Treningi i zajęcia sportowe

Każda aktywność fizyczna przyczynia się do zwiększenia sił i wytrzymałości organizmu. Wiele osób regularnie uprawia w tym celu sport – świetnie sprawdza się pływanie, aqua fitness, spinning, step czy crossfit. Idealne na poprawę kondycji są także zajęcia aerobiku, zumby, pilatesu i jogi.

Można również uprawiać dyscypliny zespołowe, takie jak siatkówka, piłka nożna, tenis, badminton czy sztuki walki. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w ten właśnie sposób spędzać czas z przyjaciółmi – zarówno na co dzień, jak i np. podczas wspólnych wypadów na wakacje.

Ruch na świeżym powietrzu

Na poprawę kondycji świetnie wpływa ruch na zewnątrz. Specjaliści zalecają, by zacząć od spacerów, umiarkowanych marszobiegów, jazdy na rowerze czy rolkach. Stopniowo, wraz ze wzrostem kondycji, należy zwiększać dystans i prędkość. Po jakimś czasie warto przejść do innych aktywności, np. joggingu. 

Pamiętajmy, że aby uprawiać sport na świeżym powietrzu, musimy być wyposażeni w wygodne, dostosowane do rodzaju aktywności obuwie i adekwatny do pogody ubiór. Buty mają tu szczególne znaczenie – nie każda początkująca osoba zdaje sobie sprawę z tego, że ruch w zwykłych trampkach czy sneakersach może bardzo negatywnie wpłynąć na stan naszych kości, stawów czy mięśni. Konieczne jest więc specjalne obuwie do biegania damskie lub męskie, które zapewni komfort i ochroni przed kontuzją. 

Aktywność w domu

Nie zawsze mamy możliwość wyjścia z domu w celu uprawiania sportu, ale aktywność fizyczną z powodzeniem zapewnimy sobie we własnych czterech ścianach. Czasem dużym wysiłkiem pomagającym utrzymać kondycję mogą być zwykłe zajęcia związane ze sprzątaniem czy opieką nad dzieckiem lub zwierzęciem. 

W domu możemy również wykonywać proste ćwiczenia gimnastyczne czy robić trening cardio. Jeśli mamy możliwość, dobrym pomysłem jest zakup sprzętu sportowego, np. hantli, gum, piłek, orbitreka czy roweru stacjonarnego. Dzięki temu poszerzymy liczbę dostępnych form aktywności we własnym lokum. W domu można również tańczyć – ruch w rytm ulubionej muzyki to połączenie przyjemnego spędzenia czasu z pracą nad własną kondycją fizyczną.

Dieta i wypoczynek

Rozmaite formy ruchu to absolutna podstawa, jeśli zależy nam na poprawie kondycji. Warto jednak pamiętać również o innych elementach, zwłaszcza o dbaniu o organizm i dostarczaniu mu odpowiedniej ilości energii. W przeciwnym razie nasze ciało nie będzie miało sił do ćwiczeń, a jakakolwiek aktywność fizyczna będzie mało efektywna. 

Ważna jest więc zwłaszcza zdrowa dieta. Bez właściwej dawki składników odżywczych organizm nigdy nie będzie funkcjonował w pełni prawidłowo. Poza zbilansowanymi posiłkami istotne jest również nawadnianie – podczas wysiłku tracimy wodę, którą należy stale uzupełniać. Pamiętajmy też o wypoczynku. Organizmu nie należy przeciążać ćwiczeniami, dlatego konieczne są przerwy w treningu oraz regularny sen.