O czym trzeba pamiętać przy wyborze młynka do kawy

0
Źródło: unsplash.com

Prawie w każdym domu o poranku unosi się zapach kawy – świeżo zmielone ziarna dają o sobie znać. Jeśli jednak używasz kawy mielonej, możesz zauważyć, iż doznania zapachowo-smakowe są o wiele niższe i gorsze w porównaniu do kawy ziarnistej. Dzieje się tak dlatego, ponieważ ziarna po zmieleniu zaczynają tracić swoje właściwości z powodu czynników atmosferycznych.

Koneserzy kawowi są przekonani, że najbardziej aromatyczną i pyszną esencję można wydobyć za pomocą świeżo zmielonych ziaren. To wszystko dzięki młynkowi do kawy,  koniecznemu pomocnikowi kuchennemu w każdym domu, który każdego dnia będzie zabierał nas do krainy głębokich doświadczeń. 

Oczywiście, gdy po raz pierwszy wybieramy młynek do kawy do domu, w naszej głowie wiruje masa pytań: czym się kierować przy wyborze młynka do kawy? Jakiego rodzaju młynek do kawy powinnam/powinienem wybrać? W końcu, czy warto kupić wyżej wymienione urządzenie. Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym tekście.

Źródło: unsplash.com

Główne rodzaje młynków do kawy

Na półkach sklepów znajdziemy trzy podstawowe rodzaje młynków do kawy: ręczne, elektryczne tudzież żarnowe i choć główną funkcją ich wszystkich będzie odpowiednie zmielenie kawy, to każdy typ działa w inny sposób.

Ręczne młynki do kawy 

Współcześnie staramy się ułatwić sobie życie we wszystkich dziedzinach za pomocą automatyzacji procesów, toteż ręczne młynki do kawy mogą wyglądać jak przeżytki. Jednak mogą one pełnić rolę idealnego akcentu w stylu vintage oraz pomagać w tworzeniu minimalistycznej atmosfery wnętrza. Jeśli chodzi o funkcjonowanie młynków ręcznych, to oczywiście wyróżnia je fakt, iż ziarna kawy mielimy ręcznie przekręcając tzw. korbkę. Za pomocą pokrętła można również regulować grubość zmielenia kawy. 

Ręczne ekspresy do kawy są łatwe w obsłudze i pielęgnacji, jak i kompaktowe, dlatego bez problemu zmieszczą się nawet w najmniejszej kuchni, można je zabrać również w podróż. Poza tym tego typu młynki do kawy z pewnością wzbogacą wystrój kuchni i zapewnią możliwość delektowania się rzadko spotykanym smakiem kawy – w końcu napar ten smakuje o wiele lepiej, gdy jest zrobiony własnymi rękami. Z drugiej zaś strony, mielenie ziaren w sposób ręczny jest bardzo czasochłonne i wyczerpujące, zatem przed zakupem trzeba się zastanowić, czy będziemy mogli przeznaczyć na to czas (szczególnie nad ranem).

Elektryczne młynki do kawy

Zasada działania tego rodzaju młynka jest bardzo prosta – kawa jest mielona przez szybko obracające się ostrza. Naszym zadaniem będzie wsypanie kawy ziarnistej i voilà. W elektrycznym młynku do kawy można automatycznie regulować stopień zmielenia ziaren: jeśli lubisz drobno zmieloną kawę, musisz nieco dłużej mielić ziarna. Dzięki temu w ciągu kilku sekund będziesz cieszyć się świeżo zmieloną kawą po naciśnięciu jednego przycisku. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie młynki dadzą radę w przygotowaniu przemiału dla espresso. To, co wyróżnia te młynki do kawy, to fakt, że bez problemu można dobrać ilość kawy w zależności od ilości filiżanek. Tak więc elektryczne młynki do kawy są naprawdę przydatne w domach, gdzie trzeba przygotować więcej niż jedną filiżankę kawy.

Żarnowe młynki do kawy

W młynkach elektrycznych występują dwa rodzaje ostrzy: udarowe (przecinające ziarna) i żarnowe (zgniatające ziarna). Młynki żarnowe pozwalają na dokładne ,,roztarcie’’ ziaren, drobniej niż w młynku udarowym, toteż otrzymujemy drobny, sypki przemiał, który idealnie nada się do przyrządzenia włoskiego espresso. Warto również podkreślić, że młynki tego typu cechuje cicha praca, więc nie obudzisz z rana członków rodziny. 

Źródło: unsplash.com

Co jest ważne przy wyborze domowe młynka do kawy?

Po wybraniu odpowiedniego rodzaju młynka do kawy kolejną rzeczą, którą należy rozważyć, jest jego specyfikacja i konstrukcja. Tylko odpowiednio dobrane urządzenie pozwoli Ci bez wysiłku cieszyć się wyjątkową w smaku kawą.

Stal czy ceramika?

Jeśli zdecydowałeś się na zakup żarnowego młynka do kawy, ważnym jest wybór typu żaren – mogą one być stalowe lub ceramiczne. Oba zbytnio nie różnią się w głośności pracy. Jednak główną różnicą pomiędzy nimi jest trwałość – stal może się pochwalić większą wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia takie jak kamyki. Z kolei ceramika może zostać uszkodzona, a nawet ulec pęknięciu. Drugim aspektem jest precyzja przemiału ziaren – żarna z ceramiki nie są tak ostre jak ze stali. Minusem zaś żaren stalowych jest szybsze nagrzewanie się, jednak dzieje się to tylko w sytuacji, kiedy urządzenie pracuje nieustannie przez długi czas.

Im więcej watów, tym lepiej? 

Moc młynków do kawy mierzona jest w watach, zatem im większa moc, tym lepiej i efektywniej będzie działać urządzenie (niektóre sięgają nawet 900 W!). Jednak jeżeli kupujemy młynek do użytkowania w domu, wystarczy nam moc 100-200 W.

Gdzie się podziewa kawa?

Zmieloną kawę możemy znaleźć w dwóch miejscach w zależności od typu młynków do kawy: w osobnym pojemniku bądź bezpośrednio w uchwycie. Jeśli mielimy ziarna kawy na kilka dni, ważne jest, aby młynek posiadał osobny, szczelny pojemnik na zmieloną kawę, gdzie nie będzie się dostawać światło ani tlen. Oczywiście, z naszej strony nie polecamy mielić kawy na kilka dni, ponieważ do tego czasu ulotnią się z niej wszystkie pozytywne właściwości. Jeśli chcemy cieszyć się świeżą kawą każdego dnia, warto mielić kawę codziennie i tylko na jedną filiżankę, aby wydobyć z niej najsubtelniejsze smaki i prawdziwy aromat.

Źródło: unsplash.com

Łatwy sposób cieszyć się doskonałą filiżanką kawy w domu

Dla osób, które nie posiadają ekspresu do kawy z młynkiem, odrębny młynek do kawy jest idealnym rozwiązaniem, aby codziennie cieszyć się pyszną i aromatyczną kawą w domu. Oczywiście dostępnych jest wiele różnych rodzajów młynków do kawy, dlatego przed zakupem tego urządzenia kuchennego należy zwrócić uwagę na jego rodzaj, konstrukcję, możliwość zastosowania i specyfikację. Kiedy już ocenisz najważniejsze elementy młynka do kawy, będziesz mógł cieszyć się świeżą esencją każdego dnia.