Dewocjonalia – co warto mieć w domu, by rozwijać swoją duchowość?

0

Siła przedmiotów polega tym, że przypominają o ważnych dla ludzi rzeczach i są dopełnieniem rzeczywistości każdego człowieka. Tak jest z dewocjonaliami, które znajdują się w niejednym polskim domu. Krzyżyk czy figura Matki Bożej są jak drogowskazy, które pomagają nam zanurzyć się choć przez chwilę w duchowym świecie, w jaki wierzy każdy chrześcijanin. Co powinno znaleźć się w podstawowym wyposażeniu każdego katolika?

Wiara pomaga żyć, dlatego warto ją praktykować. Zmień swoją codzienność i zamiast oglądać kolejny serial, zmów w pewnej intencji dziesiątkę różańca – modlitwa jest jak dobry list, który wysyłasz do Boga. Do praktykowania potrzebujesz odpowiednich akcesoriów, nie tylko różańca, ale również innych przedmiotów, które możesz kupić w przykościelnych punktach sprzedaży. Zwróć uwagę również na specjalistyczne miejsca w sieci. Każda internetowa hurtownia dewocjonaliów ma z reguły dużo niższe ceny i bardziej zróżnicowany asortyment.

Obowiązkowa literatura chrześcijańska

Biblia, czyli Pismo Święte to chrześcijańska literatura, która stanowi absolutną podstawę – obowiązkowe wyposażenie biblioteczki każdego katolika. Najstarsze dokumenty, jakie odkryto, z pokolenia na pokolenie przenosiły w Testamentach i zbiorze ksiąg Boże świadectwo potwierdzone przez pierwszych proroków, nauki Jezusa i spisane przypowieści apostołów. Oprócz niej warto mieć modlitewnik, który ułatwi codzienną modlitwę. Dzięki niemu w pełni oddasz się swojej wierze. Modlitwy na każdą porę dnia i okoliczność, litanie i nowenny – to specjalne treści, które krzewią jeszcze bardziej wiarę i pozwalają na bycie bliżej Boga dzięki codziennemu dialogowi modlitwy. Czytaj polecane książki i biografie świętych, którzy są inspiracją do naśladowania.

Święte figury i obrazki

Żeby znaleźć cichy kąt do rozważania, wyciszenia i skupienia się na modlitwie zadbaj w domu o właściwe miejsce. Może je wyznaczać nawet mała półka, na której umieścisz figurę Pana Jezusa lub Matki Bożej. Z kolei anioły będą przypominać Ci o roli duchowych przewodników i opiekunów, którzy wspierają Twoją ziemską wędrówkę na Ziemi. Dla pobłogosławienia domostwa i jego mieszkańców przybij krzyżyk nad framugą drzwi – ma chroniącą symbolikę przed złem, chętnie wykorzystywaną w szczególności w pokojach dziecięcych. Sięgaj po święte ikony i obrazy, które rozstawione w różnych częściach domu będą przypominać Ci o codziennym byciu z Bogiem.

Dodatkowe dewocjonalia codziennego użytku

Na pewno przyda się różaniec, który będzie pomocny podczas odmawiania modlitwy kierowanej do Matki Bożej lub nowenny pompejańskiej. Duchowość wspiera także szczególe światło świec, gromnic i domowych paschałów, które jest oznaką życia i dobrej strony życia. To symbol zmartwychwstałego Jezusa, dlatego zapalona świeca jeszcze bardziej zjednoczy Cię w modlitwie z Bogiem. Chrześcijanin wyróżnia się noszonym medalikiem, który może prezentować postać Matki Bożej lub krzyż, na którym umarł Chrystus. Pamiętaj o wisiorkach z podobizną Świętego Krzysztofa, który będzie Cię chronił podczas podróży samochodem oraz akcesoriach świątecznych – adwentowych lampionach i bożonarodzeniowych szopkach. Ważny jest także zestaw do kolędy, który raz w roku rozkładasz w ramach przygotowań do wizyty kapłana.

Pamiętaj, że wszystkie dewocjonalia przed ich użyciem powinno się poświęcić, dlatego zabierz nowy przedmiot do kościoła i poproś kapłana o ten szczególny rytuał.