Boks tajski (Muay thai) – wstępne informacje dla początkujących

0

Chcesz wyrobić sobie doskonały refleks i odporność na ból? Chcesz stać się wytrwały, silny i gibki? Chcesz wypracować bezbłędną koordynację ruchów? Jeżeli Twoje odpowiedzi na te pytania brzmią: „Tak!”, zastanów się, czy nie warto zainteresować się bliżej boksem tajskim (Muay thai). Jest to stosunkowo brutalny styl walki, jednak – efekty regularnych treningów są doskonałe, gdyż dyscyplina jest wybitnie wymagająca.

Główne cechy charakterystyczne Muay thai

Słowo „boks” w nazwie tej sztuki walki może być nieco mylące. W istocie – walczący mogą zadawać ciosy również łokciami, kolanami lub goleniami, nie tylko pięściami. Cechą charakterystyczną jest częsta walka w zwarciu. Walki Muay thai nie przypominają więc zbytnio tradycyjnego boksu, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni w Europie czy Stanach Zjednoczonych. W wersji amatorskiej walczący noszą ochraniacze na łokciach i kolanach. W wersji zawodowej te stawy są odsłonięte. W Tajlandii Muay thai ćwiczą też kobiety oraz dzieci.

Trochę historii

Muay thai to narodowy sport Tajlandii. Jest tam niezwykle popularny od bardzo dawna. Wraz z upływem lat – na przestrzeni wielu wieków – dyscyplina ta przechodziła rozmaite zmiany i przekształcenia. W dawniejszych odmianach boksu tajskiego dozwolone były np. rzuty (podobnie jak w dzisiejszym judo) lub też kopnięcia w krocze. Te brutalne i trudne do odparcia uderzenia wycofano jednak stosunkowo niedawno, bo dopiero w XX wieku.

Kolejną cechą charakterystyczną Muay thai jest też to, że w walki nie trwają tak długo, jak pojedynki tradycyjnego boksu. Zwykle dochodzi stosunkowo szybko do nokautu.

Załącznik:
Depositphotos_69872613_l-2015.jpg

Rytualny taniec przed walką

Na początku każdej walki w tym stylu zawodnicy tańczą według tradycyjnego wzoru. Ten rytualny taniec nazywa się Wai Khru Ram Muay i jest wykonywany z towarzyszeniem tradycyjnej melodii pod tytułem „Sarama”. Sensem tego tańca jest oddawanie szacunku i okazanie pamięci nauczycielom, jak również pewnego rodzaju modlitwa. Dodatkowo, ten rytuał ma też inną rolę – pozwala przygotować się do walki psychicznie i emocjonalnie. Na czysto fizycznej płaszczyźnie służy też jako rozgrzewka.

Strój w jakim walczą zawodnicy – spodenki Muay thai

W zawodowej wersji walczy się w specjalnych spodenkach Muay thai. Tors jest odsłonięty. Spodenki do Muay thai są stosunkowo obszerne, co umożliwia wykonywanie dowolnych ruchów. Wykonane z lekkiej, przewiewnej i cienkiej tkaniny. Jeżeli zaopatrzymy się w tego typu odzież, może nam z powodzeniem służyć także do innych rodzajów aktywności sportowej (np. MMA). Dodatkową cechą typową dla tego typu spodenek jest szeroki i mocny pas z gumą w środku, którego zadaniem jest utrzymanie ich na właściwym miejscu. Spodenki Muay thai są zwykle ozdobione rzucającym się w oczy napisem z przodu.

Regularne treningi boksu tajskiego – dla kogo nie są wskazane

Boks tajski nie należy do łatwych do opanowania – nawet na amatorskim poziomie, który jest znacznie łagodniejszy od swojej profesjonalnej odmiany. Już na samym starcie warto mieć dobrą kondycję oraz silne ramiona. Aby rozwijać się dalej w tej dyscyplinie, potrzebny jest duży wysiłek (zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym). Jeżeli jesteś osobą raczej flegmatyczną i nie czujesz się dobrze w sportach, które wymagają dużej dynamiki, refleksu i bardzo szybkich reakcji – będziemy raczej odradzać próby walk w tym stylu.

Jednak, jeżeli nie jesteśmy osobami, które nie boją się bólu, kochają ducha walki oraz ciągłe mierzenie się z własnymi ograniczeniami – taki rodzaj sportu może okazać się dla nas czymś bardzo atrakcyjnym i przydatnym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj