
Cera naczynkowa jest niezwykle kłopotliwa. Wymaga odpowiedniej pielęgnacji oraz stosowania specjalnych zabiegów kosmetycznych. Profilaktyka jest szczególnie istotna w okresie zimowym oraz wczesną wiosną. Cerze naczynkowej towarzyszą nie tylko poszerzone naczynka, ale często także charakterystyczny rumień czy trądzik różowaty. Jak prawidłowo pielęgnować ten rodzaj skóry?
Cera naczynkowa
Problematyczna cera naczynkowa najczęściej występuje o osób z płytko unaczynioną skórą. Cecha ta jest uwarunkowana genetycznie, jednak bywa też powodowana nadmierną ilością estrogenu – kobiecego hormonu, który relaksuje mięśnie naczyń krwionośnych. Nieprawidłowa praca naczynek prowadzi do powstawania zaczerwienień, które utrzymują się na policzkach, brodzie i nosie. Plamy te często są pierwszym objawem stanu chorobowego. Naczynia krwionośne rozszerzają się pod wpływem gwałtownej zmiany temperatury, np. przy wchodzeniu zimą do ciepłego pomieszczenia. Po kilku minutach stan skóry wraca do normy, dzięki czemu naczynia wypieki znikają. Dla cery naczynkowej charakterystyczne są problemy z powrotem do początkowego stanu. Intensywny rumień utrzymuje się długo, a niekiedy nawet na stałe. W przypadku zajęcia większych partii twarzy, przy braku odpowiedniej pielęgnacji może wystąpić mocne nasilenie zmian. Poszerzone naczynka są wówczas widoczne gołym okiem, a w najgorszym razie następuje rozwój trądziku różowatego.
Pielęgnacja cery naczynkowej
Kluczowa w pielęgnacji cery naczynkowej jest ochrona twarzy. Należy zabezpieczać ją przed działaniem czynników zewnętrznych, które dodatkowo pogarszają problemy. Dotyczy to nie tylko nagłych zmian temperatur, ale też długiego przebywania na mrozie lub na słońcu. Problem sprawiają też silne bodźce emocjonalne. Należy ponadto unikać spożywania alkoholu oraz niektórych posiłków, zwłaszcza pikantnych i gorących. Pielęgnacja cery naczynkowej wymaga też ochrony skóry przed uszkodzeniami, powodowanymi np. promieniowaniem ultrafioletowym. Łagodzeniu pojawiających się zmian oraz zapobieganiu powstawania nowych sprzyja żel do cery naczynkowej z filtrami UVA i UVB. Organizmowi należy ponadto dostarczać znaczne ilości witaminy K, która wykazuje działanie wzmacniające na naczynia krwionośne.
Leczenie zmian naczynkowych
Działania profilaktyczne zwykle nie wystarczają do pełnego zlikwidowania rumienia. Ich usunięcie wymaga wizyty u specjalisty, który przeprowadzi wymaganą terapię. Leczenie cery naczynkowej należy poprzedzić dokładną diagnostyką, pozwalającą na określenie etapu schorzenia. Zmiany mogą mieć postać rozległą lub punktową, a poszerzenie naczynek nieznaczne lub bardziej zaawansowane. Sposobem na wyleczenie zjawiska czerwonej twarzy jest zamknięcie naczyń krwionośnych energią świetlną IPL. Pajączki wymagają punktowego leczenia laserowego, który działa na hemoglobinę z pominięciem melaniny i nie jest bolesny. Najtrudniejszy w leczeniu jest trądzik różowaty, będący mocno zaawansowanym stadium problemu. Cera przybiera wówczas grudkowatą formę, a jej kuracja trwa długo.
Kosmetyki do cery naczynkowej
Istnieją różne kosmetyki do cery naczynkowej. Celem ich stosowania jest niwelowanie rumienia i przywrócenie skóry do lepszego stanu. Skuteczny krem do skóry naczynkowej powinien zawierać składniki, które wzmacniają ścianki żył krwionośnych. Są to przede wszystkim wyciągi roślinne, np. z kasztanowca, żurawiny, arniki górskiej czy kasztanowca. Bardzo dobre efekty daje też miłorząb japoński lub nagietek. W składzie preparatu może ponadto znaleźć się hesperydyna, diosmina czy witamina C. Składniki te ponoszą napięcie żył krwionośnych, a także ograniczają ich przepustowość. Zapobiegają tym samym ich pękaniu, na skutek którego naczynka stają się widoczne. Ofertę różnych preparatów dla cery naczynkowej posiada apteka online https://www.lek24.pl/cera-naczynkowa.html. Można tam znaleźć różne tanie leki, kremu i żele o potwierdzonym działaniu profilaktycznym. Zawierają różne składniki nawilżające i kojące, które przywracają skórze komfort i wzmacniają jej naturalną barierę ochronną.