Z czego wykonane są chłodnice samochodowe?

0

Zanim odpowiemy na pytanie postawione w tytule, musimy wyjaśnić jaką rolę w samochodzie w ogóle gra chłodnica i dlaczego się ją stosuje. Silnik spalinowy działa poprzez spalanie mieszanki paliwowo-powietrznej. Zapalające się paliwo gwałtownie się rozszerza, co wprawia tłoki w ruch, a to pośrednio napędza koła.

Produktem ubocznym spalania się mieszanki paliwa i powietrza jest duża ilość ciepła, które z kolei musi być z silnika odprowadzone. Do tego służy układ chłodzenia w silniku. Wokół cylindrów poprowadzone są specjalne kanaliki, w których krąży olej i odprowadza ciepło z kluczowych części silnika. Gdyby proces ten został zakłócony, to szybko doszłoby do przegrzania i uszkodzenia silnika. Dzieje się tak, ponieważ wraz ze wzrostem temperatury rośnie objętość metalu. Gdyby temperatura wzrosła zbyt mocno, to elementy silnika odkształciłby się tak mocno, że przestałyby się wobec siebie swobodnie poruszać i doszłoby do awarii opisywanej potocznie jako zatarcie się silnika. Co więcej, w przypadku pewnych awarii dochodzi nawet do sytuacji, kiedy to w wyniki niedostatecznego chłodzenia tłoku w cylindrach wręcz się topią. Nie musimy chyba nikomu tłumaczyć, jak destruktywna, a co za tym idzie, kosztowna jest to awaria.

Wróćmy jednak do oleju krążącego po silniku i odprowadzającego ciepło. Odprowadzenie ciepła z okolic tłoków i cylindrów to dopiero połowa sukcesu. Trzeba też to ciepło zupełnie wyprowadzić z układu. W przeciwnym wypadku olej, który miał odprowadzać ciepło, sam rozgrzałby się do takiej samej temperatury jak silnik. Tutaj na scenę wchodzi chłodnica, której zadaniem jest odprowadzenie ciepła z opisywanego wcześniej oleju i wyprowadzenie jej z układu. Po tym przydługim wprowadzeniu możemy przejść do odpowiedzi na pytanie postawione w tytule, a więc chłodnice samochodowe zbudowane są z takich metali, które najlepiej radzą sobie z tym zadaniem, czyli takie, które mają najwyższą wartość przewodności cieplnej. Najlepszym metalem do zbudowania chłodnicy byłoby więc srebro, ale kosztuje ono zbyt dużo, dlatego najczęściej stosuje się miedź, lub jeszcze tańsze stopy aluminium.