Jak zainstalować gniazdo blatowe w meblach kuchennych?

0

Na rynku akcesoriów elektrycznych znajdziemy wiele rodzajów gniazd wtyczkowych, w tym ich specjalistyczne wersje dedykowane montażowi w blatach kuchennych. Gniazda blatowe kuchenne dostępne są w bogatym wyborze modeli i każdy użytkownik bez problemu znajdzie ich wersję dopasowaną do własnych potrzeb – z jednym, dwoma lub trzema gniazdami, z dodatkowymi gniazdami USB, a nawet z wejściem HDMI umożliwiającym podłączenie monitora lub telewizora.

Budowa gniazd blatowych kuchennych

Przystosowane do montażu w blatach meblowych gniazda składają się z obudowy, którą instalujemy w blacie mebli i ruchomego, unoszonego do góry elementu, w którym osadzone zostały gniazda wtyczkowe lub dowolnie inne. Ze względu na dużą różnorodność kolorystyczną dostępnych na rynku kuchennych gniazd blatowych, a konkretnie ich obudów, które będą wyeksponowane na powierzchni mebli, można dość łatwo dobrać model gniazda pasujący do wystroju kuchni. Co ważne, rant gniazda jest niemal płaski i górna część obudowy licuje się z powierzchnią meblowego blatu. Dzięki temu zmywanie powierzchni mebli jest łatwe i nie sprawia większych problemów. Dostępne w sprzedaży gniazda blatowe kuchenne wyposażone są również w kabel zasilający z wtyczką. Przed instalacją należy sprawdzić, jakiej długości kabel będzie potrzebny.

Samodzielna instalacja gniazda wpuszczanego w blat

Przed przystąpieniem do pracy należy upewnić się, czy wybrane miejsce instalacji blatowego gniazda kuchennego jest odpowiednie. Warto pamiętać, że raz wyciętego otworu nie da się już usunąć. W związku z tym pomyłka w lokalizacji gniazda może skutkować koniecznością wymiany całego blatu na nowy. Do sprawnej instalacji gniazda potrzebna będzie elektryczna wyrzynarka, wkrętarka oraz miarka, która pozwoli wymierzyć prawidłowy rozmiar otworu w blacie. Otwór pod gniazdo musi mieć rozmiar puszki. Dzięki temu zewnętrzny rant obudowy gniazda oprze się na blacie i dokładnie zasłoni otwór oraz śruby montażowe, które będą przytrzymywały puszkę. Gniazda blatowe kuchenne mogą być instalowane również w blatach wykonanych z konglomeratu, a nawet z kamienia. Wówczas wycięcie otworu należy zlecić specjalistom mającym dostęp do odpowiednich narzędzi.

Instalacja kuchennych gniazd blatowych w blatach drewnianych nie jest trudna i można wykonać ją samodzielnie, dysponując jedynie kilkoma podstawowymi narzędziami. Montaż tego typu sprzętu to dobry sposób, by zyskać wygodny dostęp do większej liczby gniazdek elektrycznych lub innych rodzajów gniazd, jakie mogą przydać się w nowocześnie wyposażonej kuchni.