Czy praca opiekunki osób starszych w Niemczech odbywa się na podstawie umowy?

0

Seniorzy powyżej 80. roku życia w Niemczech stanowią już prawie sześcio milionową społeczność. Ogół osób starszych to z kolei kilkanaście milionów. Tendencja wzrostowa sprawia, że u zachodnich sąsiadów pojawiło się ogromne zapotrzebowanie na profesjonalne opiekunki osób starszych. Często są to opiekunki pochodzące właśnie z Polski. Dlaczego? Polski znane ze swojej pracowitości i otwartości, zdążyły wyrobić sobie markę, która uczyniła nasz kraj głównym dostawcą usług opiekuńczych na zachód. W związku z tak ogromnym zapotrzebowaniem na rynku pojawiło się wiele firm organizujących wyjazdy do Niemiec. W jaki sposób znaleźć uczciwą firmę? Czy opiekunka osób starszych powinna pracować na podstawie umowy?

Jak ważna jest umowa w pracy opiekunki seniora?

Umowa to dokument potwierdzający warunki pracy zaakceptowane przez opiekunkę. Jest ona niezbędna, by pracować bezpiecznie. Bez podpisania umowy narażasz się na brak wypłaty zarobionych środków. Dodatkowo należy pamiętać, że brak umowy oznacza nielegalną pracę i naraża opiekunkę na karę pieniężną. Dokument reguluje także wszystkie obowiązki na jakie wyrażasz zgodę. Warto zadbać, aby znalazł się tam dokładny spis zadań, które powinna wykonywać opiekunka. 

Samodzielny wyjazd – czy masz szansę na zdobycie legalnej pracy?

Samodzielny wyjazd najczęściej oznacza brak umowy. Nawet najlepiej zorganizowana osoba nie ma szans w starciu z brakiem legalnych formalności. Z tego powodu zdecydowana większość opiekunek wybiera agencje opiekuńcze. Dla przykładu – agencja Veritas Opieka pomaga opiekunkom zadbać o wszelkie aspekty prawne przed wyjazdem. Firma od wielu lat zapewnia legalne i sprawdzone zlecenia dla opiekunek osób starszych. Wszystkie współpracujące z agencją opiekunki zostają ubezpieczone i dostają pomoc w zakresie wyrobienia karty EKUZ. Pozwala ona na swobodne korzystanie z podstawowej opieki zdrowotnej na terenie Niemiec. Veritas Opieka organizuje również bezpłatne obustronne przejazdy. Pensja bazowa w firmie wynosi około 1800€ netto miesięcznie. Jesteś opiekunką osób starszych i szukasz pracy? Spradź najnowsze zlecenia w firmie Veritas Opieka: Praca opieka Niemcy.