
Regularne badania, zdrowa dieta i systematyczna aktywność fizyczna to podstawa zdrowia i dobrego samopoczucia. Samokontrola i rozsądek w podejmowaniu codziennych decyzji pozwalają nam zachować sprawność. Jednym z parametrów, które powinniśmy kontrolować, jest cholesterol. Ten niezbędny dla naszego organizmu związek chemiczny w nadmiarze jest odpowiedzialny za schorzenia układu krążeniowo-oddechowego. Czym tak naprawdę jest cholesterol, czym się różni dobry od złego i jak kontrolować jego poziom w organizmie? Podpowiadamy!
Cholesterol – co to takiego?
W ostatnich latach cholesterol wszedł na pierwsze miejsce podium wśród wrogów naszego zdrowia. Coraz więcej mówi się o jego zgubnym wpływie na nasz organizm. Nic dziwnego. Nadmiar tzw. złego cholesterolu prowadzi bezpośrednio do chorób układu naczyniowego. Ale nie dajmy się zwieść. W organizmie znajdziemy również dobry cholesterol, którego obecność jest jak najbardziej pożądana. Sam cholesterol jest organizmowi niezbędny do wytwarzania witaminy D, regulowania pracy mózgu. Stanowi też ważny składnik błon komórkowych. Problemem jest więc nie sama jego obecność, a nadmiar.
Podstawową miarą tej substancji w naszym organizmie jest cholesterol całkowity. Dopiero ten dzieli się na dwie części – dobrą frakcję HDL i złą LDL. Zbyt wysoki poziom LDL zwiększa ryzyko udaru mózgu i zawału, a wszystko przez to, że zwęża światło naczyń krwionośnych, co wiąże się z utrudnionym przepływem krwi i zmniejszoną ilością tlenu. To o obniżenie tej frakcji powinniśmy się postarać.
Jeść zdrowo
Kluczem do sukcesu jest zadbanie o odpowiednią dietę i regularną aktywność fizyczną. To od nich w dużej mierze zależą wyniki naszych badań. Nawet jeśli wydaje nam się, że odżywiamy się zdrowo i rozsądnie, może się okazać, że któreś z codziennych przyzwyczajeń regularnie podnosi poziom naszego cholesterolu. Słodkości do kawy lub tłusty rosół dwa razy w tygodniu? To tutaj szukajmy winnych. Bo dobra dla naszego zdrowia dieta to ta, która dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych witamin i minerałów oraz mikroelementów i, jednocześnie, nie jest zbyt tłusta, za słodka czy przesolona. Bo nawet w teorii zdrowe składniki możemy zniszczyć złymi do nich dodatkami.
Codzienny jadłospis powinniśmy wzbogacić o warzywa i owoce, które mają stać się podstawą naszego menu. Codziennie zjadajmy przynajmniej pięć porcji tych zdrowych produktów. Do tego unikajmy tłuszczów pochodzenia zwierzęcego i przerzućmy się na te roślinne. Sięgajmy po produkty zbożowe, chude ryby. I bezwzględnie odstawiamy używki! Dobrym wsparciem będą sterole roślinne, które naturalnie występują w roślinach, a które znajdziemy też w formie wygodnych kapsułek. W badaniach klinicznych udowodniono, że sterole redukują poziom cholesterolu we krwi i pomagają w utrzymaniu go na prawidłowym poziomie.
Do tego ćwiczenia. Aktywność fizyczna powinna wejść nam w krew. Przynajmniej trzy razy w tygodniu po trzydzieści minut biegajmy, tańczmy, spacerujmy lub trenujmy na siłowni. Ruch to zdrowie i bez wątpienia takie przygody wyjdą nam na dobre. Sterole roślinne (wyciąg), ruch, zero używek – dbanie o siebie wcale nie jest trudne. Zacznijmy już dziś.