Brydż – ciekawa gra karciana!

0

Gry karciane stanowią od lat wspaniałe źródło rozrywki. Doskonale umilają wakacyjne wyjazdy i spotkania towarzyskie. Wśród nich za szczególnie wymagającą, ale jednocześnie prestiżową uznawany jest brydż. Pomimo że brydż jest postrzegany jako „gra dla starszych” to nie prawda! Młodzi ludzie również mają z tego bardzo duży fun i coraz chętniej sięgają po karty. Co wprawia, że właśnie ta gra jest tak bardzo ciekawa?

Zasady gry w brydża

Brydż to gra karciana, w której biorą udział dwie pary złożone z dwóch graczy. Zadaniem duetu jest zdobycie jak najwyższej liczby punktów, a partia brydża składa się z dwóch etapów – licytacji oraz rozgrywki. Do gry potrzebna jest pełna talia składająca się z 52 kart. Warto zaznaczyć, że brydż ma wiele odmian, ale zasadniczo mechanizm rozrywki pozostaje zbliżony.

W ramach rozdania każdy z zawodników otrzymuje 13 kart. Następnie rozdający rozpoczyna licytację. Gracze licytują zgodnie z ruchem wskazówek zegara, stosując tak zwany odzywki. Każda odzywka powinna być wyższa od poprzedniej, a do wzięcia jest 13 lew. Licytacja dotyczy również miana. Ostatnie miano zgłoszone w licytacji to kolor atutowy poza 28 odzywkami kolorowymi występuje 7 odzywek bezatutowych, pasy i dwie odzywki specjalne: kontra oraz rekontra. Gracz, który weźmie lewę wistuje, czyli wychodzi do kolejnej lewy, aż do wykorzystania wszystkich 13 kart. Na końcu liczy się zdobyte lewy i zapisuje punkty. Zasady gry z pewnością wydają się na początku skomplikowane, dlatego przygodę z brydżem warto rozpocząć z pomocą doświadczonych graczy.

Historia brydża

Brydż to gra legitymująca się naprawdę długą historią, ponieważ jego prekursorem jest wist, znany już w XVI wieku. Trudno dziś stwierdzić, kiedy tak naprawdę powstała gra w brydża, ale z pewnością wydarzyło się to pod koniec XIX wieku. Prawdopodobnie nowa gra narodziła się w Rosji, choć istnieje wersja, wedle której miało to miejsce w Turcji. Później brydż szybko zyskiwał na popularności. W 1926 roku opracowano zmienione zasady, które w nieco zmodernizowanej formie przetrwały do dzisiaj. W roku 1928 rozpoczęła działalność Amerykańska Liga Brydżowa, a 30 lat później Światowa Federacja Brydża. Z kolei w roku 1960 odbyła się pierwsza Olimpiada Brydżowa. Niesamowite jest to, że do dziś jest bardzo popularna i organizowane turnieje sięgają cały świat.

Lubisz gry karciane, również w wersji online? A może jeszcze nie słyszałeś o możliwości gry w karty online. Jeżeli chcesz możesz sprawdzić swoje umiejętności na:  https://www.iforbet.pl/.