
Transakcje bezgotówkowe zyskują coraz większą popularność na całym świecie. Z tego względu w wielu krajach fizyczny pieniądz jest rzadziej wykorzystywany. Istnieją jednak różne rozwiązania umożliwiające płacenie bez gotówki i w poszczególnych rejonach świata korzysta się z odmiennych możliwości. Jak wygląda to w Polsce i innych miejscach globu?
Transakcje bezgotówkowe – jak wygląda sytuacja w Chinach, Stanach Zjednoczonych i Afryce?
Jednym z wiodących krajów jeśli chodzi o płatności bezgotówkowe są Chiny, gdzie w wielu miejscach można mieć problem z zapłaceniem gotówką. Warto przy tym zaznaczyć, że częściej od terminali płatniczych korzysta się tutaj z czytników kodów QR. Wiąże się to z tym, że transakcje bezgotówkowe w tym kraju opierają się głównie na wykorzystaniu telefonu. Proces płatności bezgotówkowych w Chinach kształtował się bardziej w formie rewolucji, niż ewolucji. Z tego względu od gotówki przeskoczono tam właściwie od razu do płatności mobilnych, pomijając etap kart płatniczych.
Podobnym tropem podąża obecnie Afryka, gdzie płatności bezgotówkowe również opierają się na rozwiązaniach mobilnych. Wynika to z faktu, że większość populacji tamtejszych krajów dysponuje telefonami, lecz niewielka część społeczeństwa zakłada konta w tradycyjnych bankach. Rozwiązania mobilne pozwalają zatem omijać klasyczną bankowość i wiążą się także z mniejszymi kosztami, a wiele rejonów na tym kontynencie wciąż zmaga się z ubóstwem.
Ciekawie wygląda sytuacja w Stanach Zjednoczonych, które teoretycznie uchodzą za lidera technologii, lecz ich dostępność wcale nie przekłada się tak bardzo na nowoczesne metody płatności bezgotówkowych. Brak spójności we wprowadzanych systemach i przyzwyczajenia Amerykanów sprawiają, że wielu z nich dalej korzysta z czeków czy kart płatniczych z paskami magnetycznymi. Stąd często można się tam spotkać z sytuacjami, w których właściciele kart przeciągają je przez terminale płatnicze.
Transakcje bezgotówkowe w Polsce
W Polsce duża część społeczeństwa korzysta z transakcji bezgotówkowych, choć w niektórych mniejszych sklepikach wciąż brakuje terminali płatniczych, co wymusza płacenie gotówką. To ulega jednak zmianie, w dużej mierze dzięki programowi Polska Bezgotówkowa, który sprawie, że nawet niewielkie punkty mogą uzyskać terminale płatnicze stacjonarne lub mobilne, całkowicie bezpłatnie.
W wielu punktach usługowych sprzedawcy chętnie korzystają z wygodnych terminali mobilnych, a więcej o nich możesz przeczytać na https://www.eservice.pl/produkty-i-uslugi/akceptacja-kart-platniczych/terminal-platniczy-pos-mobilny/.
Coraz większe uznanie w oczach Polaków zyskują również płatności mobilne dokonywane poprzez aplikacje bankowe w telefonie, choć zdecydowanie największy udział w operacjach bezgotówkowych mają płatności dokonywane za pomocą kart zbliżeniowych.