Jak działa rower elektryczny?

0

Coraz większą wagę przywiązuje się do ekologicznych rozwiązań związanych z przemieszczaniem się. Coraz większą popularnością cieszy się także pokonywanie przestrzeni miejskiej na rowerach. W związku z tym rośnie ilość cyklistów na ulicach. Nie każdy jednak ma tyle sił, by przemierzać dłuższe odcinki na rowerze i dla tych osób wymyślono jednoślady wyposażone w silnik elektryczny do roweru. Jazda na takim rowerze nie wymaga żadnego wysiłku.

Czym jest rower elektryczny?

Mimo technicznego postępu, od wielu lat obserwuje się powrót do tradycyjnych rowerów. Najczęściej wykorzystywane są w rekreacji i turystyce, ale wiele osób używa roweru także do przemieszczania się po mieście. Szczególnie w czasach gdy centra miast są bardzo zakorkowane przez samochody, jednośladem łatwiej poruszać się po zatłoczonych ulicach. Rower ma jednak w takiej sytuacji jedną wadę – niezbędny jest wysiłek fizyczny. Aby ułatwić jazdę jednośladem i jak najbardziej zmniejszyć wysiłek wymyślono pojazdy wyposażone w silniki elektryczne do roweru. Krótko mówiąc, na ulicach pojawiły się rowery elektryczne.

Podczas jazdy, inteligentny system wspomaga rowerzystę. Im szybciej porusza się rower, tym wspomaganie jest większe. Przy hamowaniu praca silnika elektrycznego do roweru zostaje całkowicie wstrzymana i wznowiona po ruszeniu pojazdu. Dzięki temu jazda po ulicach nie wymaga wysiłku, co jest szczególnie ważne np. podczas powrotu do domu po całym dniu pracy.

W jaki sposób działa rower elektryczny?

Każdy rower elektryczny, aby mógł prawidłowo działać, musi posiadać trzy niezbędne elementy. Jest to akumulator, silnik elektryczny do roweru oraz kontroler sterujący pracą urządzeń. Poza wymienionymi elementami rower wygląda jak tradycyjny pojazd, jaki towarzyszy nam od lat.
Bardzo ważnym i kluczowym elementem jest akumulator. Od jego pojemności zależy ilość potencjalnie przejeżdżanych kilometrów oraz wielkość silnika, który może zostać zamontowany. Istotna jest także żywotność takiej baterii.

Kolejny ważny element to silnik elektryczny do roweru. To dzięki niemu mamy wspomaganie jazdy, a nawet możliwość przemieszczania się bez pedałowania. Montowane są w przednim lub tylnym kole albo centralnie. Od wybranego rozwiązania zależy cena zarówno silnika, jak i całego roweru. Niektóre rozwiązania pozbawione są baterii a silnik zasilany jest wyłącznie za pomocą pedałów.
Kontroler steruje pracą silnika oraz przesyłaniem prądu z akumulatora.

Ogromną zaletą ekologicznego rozwiązania, jakim jest rower elektryczny jest możliwość korzystania z roweru w sposób tradycyjny, całkowicie omijając jego wspomagające właściwości.