Lampy stojące do ogrodu – pomysły, inspiracje, przykładowe rozwiązania

0

Nie ulega wątpliwości, że ładny, zadbany ogród może być powodem do dumy właściciela niejednej posesji. Zaaranżowana w przemyślany sposób zielona przestrzeń wokół domu tworzy spójne otoczenie stylistyczne z budynkiem i stanowi estetyczną całość. Przy urządzaniu ogrodu ważne jest zarówno staranne zaplanowanie rozmieszczenia poszczególnych rodzajów i gatunków roślin, ale też wyznaczenie ścieżek oraz rozplanowanie ustawienia pozostałych elementów kompozycji: mebli, dekoracji, oczek wodnych itp. Nie zapominajmy, że o wyglądzie i charakterze ogrodu w dużej mierze decyduje też jego oświetlenie. Dlatego warto poświęcić chwilę i zastanowić się, jakie lampy ogrodowe będą najbardziej korzystne.

Dlaczego warto zainwestować w oświetlenie do ogrodu?

Na upiększenie ogrodu lampami stojącymi decyduje się coraz więcej osób. Główną zaletą lamp zewnętrznych do ogrodu jest podkreślenie walorów wizualnych naszej działki. Stosując odpowiedni rodzaj oświetlenia możemy wydobyć urok rosnących w ogrodzie drzew i krzewów, oświetlić wytyczone dróżki czy podjazdy albo zaakcentować wybrane detale architektoniczne. Stawiając na lampy stojące zewnętrzne możemy cieszyć się pięknem naszego ogrodu i relaksować się w nim zarówno w ciągu dnia, jak i po zachodzie słońca. Lepsze oświetlenie posesji to także wyższe bezpieczeństwo naszego majątku. Dzięki odpowiedniemu oświetleniu zewnętrznemu możemy bezpieczniej poruszać się w swojej przydomowej przestrzeni. Takie rozwiązanie spełnia też skuteczną funkcję ochronną przed kradzieżą, ponieważ uniemożliwia włamywaczowi przejście w sposób niezauważony.

Jakie lampy ogrodowe stojące wybrać i gdzie je kupić?

Stojące lampy ogrodowe występują w wielu różnych odsłonach. Różne rodzaje lamp mogą dać odmienne efekty i zbudować zupełnie inny klimat. Jeśli zależy Ci na dyskretnym oświetleniu zewnętrznym, dobrym pomysłem mogą okazać się lampy wpuszczane w grunt, które oświetlają całość łagodnym światłem. Ciekawym pomysłem są też słupki oświetleniowe – to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy chcą urozmaicić wygląd ogrodowych dróżek, ścieżek i chodników. Wybór rodzaju oprawy zależeć będzie przede wszystkim od miejsca, w którym zostanie umieszczona. Nowoczesne lampy stojące do ogrodu dostępne są w zróżnicowanym wzornictwie i kolorystyce. Wiele modeli jest wyposażonych w energooszczędne źródło światła LED – diody są umieszczone w lampie na stałe i nie trzeba ich wymieniać. Klasyczne lampy ogrodowe stojące wysokie mogą pełnić zarówno rolę praktyczną, jak i dekoracyjną. Wysokie lampy ogrodowe stojące zapewnią nie tylko dobrą widoczność po zmroku, lecz także podkreślą piękno każdej nieruchomości. Możesz zdecydować się również na latarnie ogrodowe, których wysokość można regulować nawet do trzech metrów. Przy zakupie lamp ogrodowych stojących warto też zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanego źródło światła. Jeśli będzie to żarówka, możemy sami zdecydować o barwie i natężeniu światła. Natomiast w przypadku modeli z wbudowanymi diodami LED sposób rozmieszczenia lamp na działce musimy zaplanować uwzględniając wysokość lampy, jej moc oraz kąt świecenia. Wysokiej jakości stojące lampy ogrodowe klasyczne i nowoczesne znajdziesz w ofercie wybranych salonów oświetleniowych. Takie sklepy oferują ciekawe i oryginalne pomysły na oświetlenie w ogrodzie.

Lampy ogrodowe stojące – na prąd czy solarne?

Większość osób wybiera klasyczne lampy stojące zewnętrzne na prąd ze względu na dużo większy wybór tego rodzaju opraw oświetleniowych. Jeśli w ogrodzie poprowadzona jest instalacja elektryczna, dobrym pomysłem może być zainstalowanie lampy ogrodowej stojącej z gniazdem. To bardzo wygodne i praktyczne rozwiązanie, ponieważ możemy wówczas podłączyć do gniazda wszelkiego rodzaju sprzęt, taki jak kosiarka, myjka ciśnieniowa czy odkurzacz. Zaletą lamp stojących zewnętrznych zasilanych energią słoneczną jest z kolei możliwość montażu w dowolnym miejscu. Należy mieć jednak świadomość, że na rynku jest znacznie mniejszy wybór tego rodzaju oświetlenia, co może stanowić pewne ograniczenie.

Gdzie i jak zamontować lampy stojące zewnętrzne?

Lampy ogrodowe stojące doskonale sprawdzają się do oświetlenia zielonej przestrzeni wokół domu, ale też ścieżek i alejek w parkach. Nowoczesne lampy stojące do ogrodu możemy zamontować na różnego rodzaju podłożu – najważniejsze, by teren, na którym zechcemy osadzić taką lampę, był utwardzony. Lampę możemy oczywiście zamontować również bezpośrednio na trawniku – wówczas wystarczy wykorzystać specjalny prefabrykowany fundament, który wkopuje się po prostu w teren w miejscu montażu oświetlenia. Wybierając fundamenty do umieszczenia lamp ogrodowych stojących należy zwrócić uwagę na to, aby ich górna średnica była większa niż rozmiar podstawy lampy. Warto też zadbać o to, aby montażem lamp ogrodowych zajęli się specjaliści. Zlecając to zadanie fachowcom działającym w Twojej miejscowości zyskujesz pewność, że praca zostanie wykonana profesjonalnie i szybko.