Monitoring pojazdu osobowego w czasie wakacji – o czym warto pamiętać?

0

Monitoring GPS pojazdów to wszechstronne rozwiązanie. Sprawdza się nie tylko w firmach transportowych i innych przedsiębiorstwach zarządzających flotami pojazdów, ale również w życiu prywatnym. Śledzenie samochodów dzięki niezawodnej geolokalizacji może się przydać także w czasie wakacji. O czym trzeba pamiętać, korzystając z monitoringu GPS w ten sposób?

System GPS dla samochodów osobowych – przydatny również podczas wakacji

Dlaczego warto skorzystać z systemu GPS dla samochodów osobowych również podczas wakacji? Jest to bardzo przydatne rozwiązanie, które zapewnia m.in.:

  • ochronę na wypadek kradzieży samochodu – możliwość jego łatwego odnalezienia dzięki danym geolokalizacyjnym oraz otrzymania alertu np. w przypadku opuszczenia przez pojazd wyznaczonej strefy;
  • dostęp do przydatnych danych – np. dotyczących przejechanego dystansu, średniej prędkości, spalania;
  • możliwość analizy stylu jazdy – a tym samym dostosowania go w celu obniżenia zużycia paliwa;
  • łatwość odnalezienia zaparkowanego auta – w nowym miejscu nietrudno zapomnieć, gdzie zaparkowało się auto, ale dzięki danym geolokalizacyjnym w aplikacji można bardzo szybko je odnaleźć.

To oczywiście tylko przykładowe zastosowania. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na monitoring GPS samochodu prywatnego. Nie należy jednak również zapominać, że niektórzy na wakacje zabierają samochód służbowy. Wbrew pozorom może to być korzystne rozwiązanie zarówno dla pracodawcy, jak i dla pracownika.

monitoring GPS w zaparkowanym samochodzie

Podczas wyjazdu wakacyjnego często parkuje się samochód wzdłuż nieznanej ulicy albo na dużym parkingu. System monitoringu GPS może pomóc go odnaleźć.

Monitoring samochodu służbowego na wakacjach – co warto wiedzieć?

Udostępnienie pracownikowi samochodu służbowego do użytku prywatnego jest nie tylko dopuszczalne, ale w wielu sytuacjach wręcz wskazane. Dla pracodawcy jest to niewielki koszt, a dla pracownika spora korzyść, która powoduje, że jest bardziej lojalny wobec firmy i zadowolony z pracy. Dlatego też coraz więcej firm uwzględnia w polityce flotowej wykorzystanie pojazdów służbowych także w dni wolne, a nawet podczas urlopu. Wówczas należy jedynie pamiętać o kilku formalnościach.

Przede wszystkim chcąc prowadzić monitoring GPS pojazdów służbowych wykorzystywanych również prywatnie, nie wystarczy poinformować o tym pracownika. Niezbędna jest wówczas jego oficjalna (pisemna) zgoda na ten rodzaj kontroli. Wygodnym rozwiązaniem może być w tym przypadku lokalizator GPS typu OBU wpinany do gniazda zapalniczki w kabinie. Dzięki temu można go łatwo odłączyć, gdy nie jest potrzebny – na przykład podczas wyjazdu wakacyjnego pracownika. Wówczas kierowca nie może jednak korzystać z udogodnień, jakie zapewnia taki system.

System GPS dla samochodów osobowych – jak wybrać?

Niezależnie od tego, czy system GPS dla samochodów osobowych ma być wykorzystywany w pojeździe służbowym, czy prywatnym, warto starannie wybierać dostawcę rozwiązania. Szczególną uwagę należy zwrócić na funkcje systemu – nie każdy daje bowiem takie same możliwości. Istotne będą też siła sygnału transmisji i niezawodność przesyłu. W przypadku chęci użytkowania monitoringu pojazdów także za granicą, należy sprawdzić, czy istnieje taka możliwość.