Typowe problemy pojawiające się w domkach drewnianych i jak ich uniknąć

0

Życie w zgodzie z naturą jest w dzisiejszych czasach bardzo ważne. Dlatego, coraz więcej osób korzysta z satysfakcjonujących doświadczeń, jakie mogą im zapewnić domki drewniane. W ostatnich latach domki z drewna stały się doskonałą opcją do stałego zamieszkania, a nie tylko jako domy wakacyjne. Dzieje się tak, ponieważ takie budynki zapewniają wysoki komfort życia bez negatywnego wpływu na środowisko.

Domek drewniany to naprawdę dzieło sztuki, a jeśli jesteś jak większość osób, to będziesz chciał chronić swój dom i inwestycję przed potencjalnymi problemami. Dlatego, przeprowadzanie regularnej konserwacji i kontrolowanie konstrukcji domku z drewna stało się bardzo ważne dla właścicieli, którzy chcą, aby ich domki drewniane służyły przez całe życie. Jeśli właśnie zbudowałeś sobie taki budynek lub rozważasz taką opcję, pamiętaj o najczęstszych problemach, które występują w drewnianych konstrukcjach i sposobach ich skutecznego uniknięcia. W tym artykule podzielimy się z wami najczęstszymi problemami, które mogą się pojawić podczas użytkowania domku drewnianego oraz tym, jak sobie z nimi radzić.

  1. Problemy z wilgocią w domkach drewnianych

Jak sama nazwa wskazuje domy drewniane są wykonane z drewna – naturalnego surowca. Mimo, że drewno jest zazwyczaj bardzo trwałe i sprężyste, to po prostu nie radzi sobie z wilgocią. Takie czynniki jak deszcz, śnieg, mgła powodują rozwój wilgoci na drewnianej strukturze. Dlatego, trzeba to powiedzieć wprost: wilgoć to największy wróg drewna. Może powodować gnicie kłód, rozwój grzybów i pleśń. Wilgoć jest jednym z najszybszych niszczycieli domków drewnianych, ale również jednym z najłatwiejszych do uniknięcia. Aby zapobiec rozwoju pleśni i gnicia, ważne jest, aby zaplanować regularną konserwację i przeglądy – przynajmniej raz w roku. Zatem, jak zapobiegać uszkodzeniom spowodowanym wilgocią w Twoim domku z drewna?

Przede wszystkim, należy unikać sadzenia krzewów lub roślin blisko drewnianych ścian. Rośliny i krzewy w naturalny sposób przyciągają wilgoć, a jeśli znajdują się blisko drewna, powodują szkody wywołane właśnie przez nią. Dlatego, zaleca się trzymanie wszystkich roślin i krzewów w odległości co najmniej 100 cm od ścian.

Kolejną wskazówką dotyczącą zapobiegania rozwoju wilgoci w domku z drewna jest montaż rynien. Jeśli domki drewniane nie posiadają rynien odpływowych, nie są chronione przed deszczem – a jak wiadomo deszcz może spowodować ogromne problemy – jak powstawanie wilgoci. Korzystanie z rynien pomoże utrzymać wodę z dala od drewnianych ścian i okien.

Nie mniej ważną kwestią jest utrzymanie szczelności swojego domku z drewna. Niezwykle istotne jest utrzymanie dobrej kondycji domku drewnianego poprzez jego czyszczenie, bejcowanie i naprawę wszelkich szczelin. Dlatego, należy sprawdzać okolice okien i inne miejsca pod kątem uszczelnienia, aby zapobiec przedostawaniu się wilgoci.

Ponadto, należy pamiętać, aby chronić domki drewniane przed wilgocią gruntową. Jeśli domki drewniane znajdują się blisko ziemi, deszcz może się rozpryskiwać, brud może się zbierać, a wilgoć spowodować rozwój grzybów, pleśni i gnicia. Z tego powodu, zaleca się stawianie fundamentu pod domek drewniany, który ma około 12 cm wysokości i jest dobrze osuszony. Doskonałym pomysłem jest również okresowe czyszczenie dolnych partii drewnianej elewacji w celu usunięcia mchu lub brudu, który może się zebrać.

  • Problemy ze szkodnikami w domkach drewnianych

Wszelkie szkodniki, takie jak owady i zwierzęta, uwielbiają nasze domki drewniane tak samo jak my. Owady, takie jak na przykład chrząszcze, termity, mrówki i zadrzechnia, zamieszkują w drewnie oraz je spożywają. Większość z nich, jak zadrzechnia, wiercą małe dziury w kłodach wokół przedostając się do wnętrza. Zwierzaki, takie jak dzięcioły, wiewiórki, myszy i szopy pracze, mogą wyrządzić takie same szkody, jak owady. Oto jak zapobiegać i rozwiązywać problemy owadów/zwierząt.

Większość owadów przyciąga mokre lub spróchniałe drewno. Dlatego, należy trzymać martwe lub spróchniałe drewno z dala od domu. Aby skutecznie zapobiec problemom spowodowanym przez owady, należy: używać kamienia zamiast ściółki w pobliżu domku drewnianego; przechowywać drewno opałowe jak najdalej; trzymać krzewy i inne rośliny w odległości co najmniej 100 cm. Zadrzechnia jest ogromnym problemem i może spowodować wiele szkód. Aby pozbyć się tych inspektów i zapobiec powodowaniu przez nie większych szkód, zaleca się używanie specjalistycznych środków ochronnych.

Dzięcioły słyną z wybijania dziur w naszych ukochanych domkach z drewna. Te ptaki robią to, aby znaleźć owady na pokarm, ale również robią to do celów godowych. Jeśli chcesz uniknąć tego typu problemu ważne jest, aby trzymać insekty z dala od domku drewnianego. Z drugiej strony, szopy pracze przedostają się do wnętrza budynku przez wszelkie otwory. Dlatego, aby zapobiec szkodom, które mogą wyrządzić, należy sprawdzić miejsca, które mogą być dla nich wejściem. Jeśli chodzi o wiewiórki to uwielbiają one domki drewniane. Wiewiórki mogą uszkodzić systemy grzewcze i przewody. W tym przypadku zaleca się trzymanie drzew i krzewów z dala od domku z drewna. Te małe stworzonka uwielbiają przeskakiwać z drzewa na drzewo.

  • Problemy z promieniami UV w domkach drewnianych

Promienie UV pochodzące z naturalnego światła słonecznego mogą uszkodzić powierzchnię drewna, co ułatwia rozwój zgnilizny, ponieważ mikrogrzyby żerują na uszkodzonym drewnie i nasilają proces gnicia. Aby zapobiec tego typu uszkodzeniom, postaraj się stworzyć odpowiedni cień w obszarach domku drewnianego, które są najbardziej narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Jak zapobiegać uszkodzeniom powodowanym przez promieniowanie UV w swoim domku z drewna?

Przede wszystkim, aby chronić swój dom drewniany przed uszkodzeniami spowodowanymi nadmiernym słońcem, zaleca się tworzenie jak największej ilości cienia wokół domu – szczególnie tam gdzie promienie UV padają bezpośrednio na drewno. Możesz stworzyć cień za pomocą drzew, daszków czy markiz. Ponadto, równie ważne jest, aby regularnie czyścić domki drewniane i nakładać świeżą warstwę środka ochronnego (farby, bejcy, impregnatu) regularnie, co jakiś czas.

Mieszkanie w domku drewnianym może być wspaniałym i niezapomnianym doświadczeniem, jeśli przyjmiesz całkowitą odpowiedzialność związaną z posiadaniem takiego budynku. Wszystko czego potrzeba, aby Twoje życie na łonie natury rozkwitło, to pozostawanie na bieżąco z okresową konserwacją i praktykami inteligentnego postępowania – według zdrowego rozsądku. Wymienione wyżej punkty to najczęstsze utrudnienia pojawiające się w domkach drewnianych. Niestety, ale z problemami związanymi z wilgocią, szkodnikami, gniciem boryka się każda osoba, która posiada domek drewniany. Jednak nie ma przeszkód, których nie da się pokonać. Jeśli tylko odpowiednio zadbasz o swój domek z drewna i wdrożysz kilka prostych rozwiązań, nie będziesz musiał martwić się o ani jedną z tych kwestii. Wychodząc naprzeciw tym problemom, zapewniamy, że domki drewniane przetrwają wiele długich lat.