Jak rozwijać zdolności manualne dziecka?

0

Motoryka mała rozwija się najintensywniej w okolicach pierwszego roku życia. Niemniej jednak dłonie wymagają ciągłego ćwiczenia – zwłaszcza, jeśli dziecko przejawia zainteresowania oraz zdolności artystyczne. Jak rozwijać umiejętności manualne maluchów i starszych dzieci?

Własnoręcznie wykonana biżuteria

Wykonywanie biżuterii w domowym zaciszu to doskonały pomysł nie tylko na spędzenie wolnego czasu, ale również na rozwijanie zdolności manualnych. Sprawdzi się zarówno w przypadku chłopców, jak i dziewczynek. W ofercie hurtowni z półfabrykatami do biżuterii znajdziemy wiele elementów, za pomocą których można stworzyć różnego typu:

  • bransoletki,
  • kolczyki,
  • korale,
  • pierścionki.

W przypadku mniejszych dzieci wybieramy większe elementy, tymczasem starszakom możemy zaproponować drobne koraliki. Własnoręcznie wykonaną biżuterię można nosić samemu bądź podarować komuś w prezencie, na przykład babci czy starszej siostrze. Dzięki temu ćwiczymy nie tylko palce, ale również precyzję, opanowanie oraz cierpliwość.

Prace z plasteliną i ciastem

Palce dzieci nie są przyzwyczajone do trudniejszych treningów, zatem dobrze zachęcić je do większego wysiłku. W tym celu należy sięgnąć po plastelinę – najlepiej twardą, z której dziecko będzie wykonywało różnego typu figurki. Plastelina doskonale sprawdza się do prac na papierze, jednak aby było nieco trudniej, postawmy na projekty przestrzenne. W zastępstwie plasteliny możemy z powodzeniem sięgnąć po ciasto, które starsze dzieci powinny próbować samodzielnie ugniatać rękoma, plastycznie pracując przy tym palcami. Choć trening ten może wydawać się trudny, jest on bardzo dobry na mięśnie dłoni, które warto ćwiczyć na co dzień, a o których często zapominamy w kontekście rozwoju zdolności manualnych.

Zabawa, która ćwiczy dłonie

Okazuje się, że zdolności manualne można również ćwiczyć poprzez aktywną zabawę – należy tylko odpowiednio dopasować jej formę do wieku i możliwości dziecka. Pociechom w każdym wieku możemy zaproponować układanie klocków. Turlanie piłki czy ubieranie lalek to także doskonałe sposoby na to, aby przez zabawę ćwiczyć umiejętności manualne. Jeśli dziecko lubi rozbierać zabawki na części pierwsze, nie zabraniajmy mu tego robić. Tymczasem w przypadku, gdy nie wykazuje do tego chęci, dobrze zakupić zestaw małego majsterkowicza. Starszym dzieciom możemy zaproponować kreślenie szlaczków czy nawet naukę pisania przy pomocy specjalistycznych książeczek. Młodsze natomiast mogą ćwiczyć rączki, kolorując bądź naklejając różnego typu mniejsze lub większe naklejki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj