Nadchodzi rewolucja w telewizji naziemnej – DVB T2

0

W wielu krajach Europy, w tym także w Polsce, od 2013 roku standardem nadawania cyfrowej telewizji naziemnej jest DVB-T. W pierwszej połowie roku 2022 użytkownicy telewizji naziemnej powinni przygotować się na zmiany. Technologię DVB-T zastąpi DVB-T2. To nowy standard sygnału telewizji naziemnej.

Obecnie naziemna telewizja cyfrowa nadawana jest w standardzie DVB-T, czyli Digital Video Broadcasting – Terrestrial. DVB-T wykorzystuje standard kodowania MPEG-2 lub nowszy MPEG-4 (H.264). Nowy standard cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T2 stopniowo obejmuje całą Europę, w tym Polskę. W 2022 roku do 30 czerwca w Polsce ma nastąpić całkowite przejście z DVB-T na DVB-T2, a nowy standard sygnału telewizji naziemnej na dobre zagości w domach.

DVB-T2 – nowy standard sygnału telewizji naziemnej

Co to jest DVB-T2? DVB-T2, a dokładniej: Digital Video Broadcasting – Terrestrial Second Generation, to nowy standard sygnału telewizji naziemnej drugiej generacji. Druga generacja ma za zadanie jeszcze lepiej transmitować sygnał. Zmiany wynikają nie tylko z oczekiwań użytkowników telewizji oraz operatorów telekomunikacyjnych, ale i z nieustającego rozwoju produktów od dostawców i technologii. DVB-T2 to nie tylko lepszy standard sygnału telewizji naziemnej. Druga generacja obejmuje nowe możliwości, takie jak wysoka jakość dostarczanego dźwięku oraz obrazu, o wiele bogatsza oferta programowa czy dodatkowe usługi, które będą spersonalizowane pod widza.

Jak działa standard drugiej generacji?

Nowy standard sygnału telewizji naziemnej Digital Video Broadcasting – Terrestrial Second Generation, aby zakodować obraz, musi wykorzystać technologię High Efficiency Video Coding (HEVC). Zwiększenie efektywności wykorzystywania widma radiowego używanego w sygnale telewizyjnym opiera się na dwóch rzeczach:

– obecnie ilość danych transmitowanych cyfrowo na jednym kanale częstotliwości (tzw. multipleks) wynosi 24,88 Mb/s, a w standardzie DVB-T2/HEVC będzie wynosiła aż 40 Mb/s,

– za zmianę sposobu zapisu danych multimedialnych tak, aby wykorzystywać mniejszą liczbę bitów, odpowiada kompresja HEVC/H.265.

DVB-T2 wraz ze zmianą standardu przesyłania sygnału telewizji naziemnej pozwoli na zwiększenie liczby kanałów i ich emisji w rozdzielczości HD. Większy pakiet programów nie wpłynie na spadek jakości odbioru obrazu i dźwięku, wręcz przeciwnie – sygnał będzie odporniejszy na zakłócenia. Digital Video Broadcasting – Terrestrial Second Generation umożliwi wykorzystanie nowego standardu kodowania dźwięku (Dolby AC-4), a także korzystanie z niezwykle wygodnej opcji – telewizora podłączonego do internetu (telewizja hybrydowa – HbbTV). Przy nadchodzących zmianach warto mieć na uwadze to, że aby nowy standard sygnału telewizji naziemnej działał prawidłowo, telewizor musi obsługiwać DVB-T2. Takie modele z wbudowanym tunerem DVB-T2 swoim klientom oferuje m.in. firma Samsung. W przypadku gdy odbiornik nie obsługuje standardu drugiej generacji, użytkownik będzie musiał wymienić telewizor lub dokupić sprzęt umożliwiający odbiór sygnału telewizji naziemnej. Warto przygotować się już dziś na zmiany.

Materiał powstał we współpracy z firmą Samsung.