Jak dbać o nogi?

0

Niezależnie od tego, co jest przyczyną problemów z nogami lub stopami, oto kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby poprawić stan swoich nóg i stóp.  

Zdrowa dieta 

Zapewnienie zdrowej diety i utrzymanie prawidłowej wagi to tylko jeden ze sposobów, w jaki można sobie pomóc. Sposobem na osiągnięcie zdrowej wagi jest odpowiednio zbilansowana dieta i odpowiednia ilość ruchu. 

 Utrzymywanie aktywności fizycznej 

Wiemy, że życie z chorobami nóg i stóp może stanowić wyzwanie, ale mimo to ważne jest, aby być jak najbardziej aktywnym i dbać o kondycję fizyczną. Należy regularnie się ruszać i rozciągać, a także nosić wygodne ubrania i buty. Regularne ćwiczenia mogą pomóc złagodzić sztywność i wzmocnić mięśnie, a także pomóc w utrzymaniu zdrowej wagi i poprawić pewność siebie. 

Jeśli jesteś w stanie wykonywać lekkie lub umiarkowane ćwiczenia, staraj się spacerować przez około 30 minut co najmniej trzy razy w tygodniu. 

Jeśli chodzenie stanowi problem, można wykonywać delikatne ćwiczenia w pozycji siedzącej – należy poruszać stopami w kółko, a następnie w górę i w dół. Pomoże to przywrócić dopływ krwi do serca. Postaw na skarpety bezuciskowe damskie. 

Palenie 

Palenie zmniejsza ilość krwi docierającej do skóry podudzi, a tym samym ogranicza proces gojenia. Jeśli palisz, postaraj się ograniczyć lub rzucić palenie. Rzucenie palenia jest trudne, ale pielęgniarka lub lekarz mogą udzielić Ci wsparcia, np. poprzez nikotynową terapię zastępczą. 

Osoby cierpiące na problemy z nogami lub stopami muszą radzić sobie z wieloma emocjami. Czasami możesz czuć się przygnębiony lub niespokojny. Warto rozważyć skorzystanie z opcji samopomocy lub porad, które pomogą poprawić samopoczucie psychiczne.  

Pielęgnacja skóry 

Dbaj o swoją skórę. Ważne jest, aby utrzymywać skórę czystą i dobrze nawilżoną. Unikaj mydła, ponieważ może być ono bardzo wysuszające. Zamiast tego podczas mycia, kąpieli i brania prysznica używaj nawilżającego zamiennika mydła, a po wszystkim zawsze nawilżaj skórę. Warto używać emolientu lub olejku do kąpieli, a także nawilżającego balsamu, kremu lub maści, ponieważ oczyszczają one i nawilżają całe ciało. 

Para wysokiej jakości butów z doskonałym wsparciem może okazać się bardzo przydatna, jeśli stoisz przez cały dzień w pracy lub na specjalnym wydarzeniu. Ale czasami, aby naprawdę zadbać o swoje stopy i nogi, potrzebujesz czegoś więcej niż tylko kolejnej pary butów. Potrzebujesz rutyny, która pozwoli Ci ćwiczyć napięte i zmęczone mięśnie. Takiej, która zmniejszy ciśnienie i sprawi, że krew zacznie płynąć. 

Materiał zewnętrzny. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące produktu lub usług, zalecamy skonsultować się z odpowiednim specjalistą.