Jak wychować dziecko na melomana muzyki?

0

Muzyka łączy i łagodzi obyczaje – kojąco działa nie tylko na dorosłe osoby, ale ma terapeutyczny wpływ na dzieci. Klasyczna jest szczególna, bo jej częstotliwość rozwija umysłowy potencjał. Na każdym etapie wzrostu dziecka będzie działać inaczej. Jedno jest pewne, żeby muzyka mogła korzystnie działać, dziecko powinno mieć z nią kontakt. Jak zarazić swoją pociechę miłością do klasycznej muzyki?

Jeśli w domu słucha się Mozarta czy Chopina, maluch już na wczesnym etapie życia konfrontuje się z dźwiękami. Rodzice decydują, czy podsunąć latorośli muzykę poważną, żeby ją uwrażliwić w tej dziedzinie, czy też nie. Warto jednak sięgać po utwory z doskonałą harmonią i rytmem klasycznych mistrzów, ponieważ ma to wspaniałe konsekwencje. Rozstrzyga, czy w przyszłości dziecko będzie chodziło do filharmonii, rozwinie swoje gusta muzyczne i czy nauka gry na gitarze będzie jego pasją.

Muzyka poważna w zasięgu niemowlęcych uszu

Edukację należy rozpocząć już w okresie prenatalnym. Dziecko w łonie matki słyszy bicie serca mamy, szum płynącej krwi, a także dźwięki. Słuchanie muzyki można więc rozpocząć jeszcze przed narodzinami malucha, wprowadzając do repertuaru klasykę. Badania przeprowadzone przez Don Campbella udowodniły, że muzyka klasyczna polepsza działanie serca i mózgu – harmonizuje ich rytmu. Najlepsze wyniki gwarantują tacy mistrzowie jak Strauss, Vivaldi i Beethoven. Dla niemowląt nieoceniony jest Mozart – jego muzyka poprawia pamięć i koncentrację u małych dzieci oraz ich aktywność sensoryczną. Wpływa także na umiejętności językowe, analityczne i matematyczne. Wybieraj spokojne utwory o umiarkowanej dynamice.

Nauka gry na instrumencie w wieku przedszkolnym

Klasyczne utwory dobrze stymulują przedszkolaki. Muzyka poprawia rozwój układu nerwowego i wpływa na inteligencję. Słuchanie Vivaldiego, czy Schumanna rozwija mocno kreatywnoś

. W tym wieku dzieciom na okrągło towarzyszy ruch, dlatego eksperymentują ze śpiewem, klaszczą w dłonie, tańczą i uczą się wybijania rytmu. Na tym etapie rozpoznaje się, czy maluch ma muzyczne ucho. Dzieciom w tym wieku podoba się muzyka klasyczna, jednak musi być odpowiednio dobrana, ponieważ są one bardzo wrażliwe na dźwięki. To również czas na pierwsze koncerty. Szukaj propozycji przystosowanych do maluszków, np. warsztatów muzycznych połączonych z edukacją. Forma musi być ciekawa i przystosowana do przedszkolaków. 

Określone gusta ucznia i nastolatka

W okresie szkolnym warto włączyć muzykę na stałe do życia dziecka, pod warunkiem, że przejawia ono takie predyspozycje i zainteresowania. Do wyboru masz różne formy: śpiew, rytmikę, grę na instrumentach. Klasyczne utwory w tym wieku odgrywają bardzo ważną rolę podczas uczenia się – w zdrowy sposób stymulują mózg, wspierają zdolności matematyczne i usprawniają pamięć. Korzystny wpływ wykazuje muzyka barokowa – zwiększa przyswajalność informacji, co przydaje się przed zaliczeniem sprawdzianu lub egzaminu.

Organizuj wspólne wyjścia do filharmonii i na koncerty, ale nie narzucaj jednego stylu muzycznego. Otwieraj dziecko na różne formy, w tym łączenie klasycznych utworów z nowoczesnymi. Przekonuj do muzyki poważnej nie tylko za pomocą dźwięków, ale także poprzez inne formy – muzyczne lekcje historii, biografie wirtuozów oraz muzyczne gadżety. Taki prezent dla muzyków jak parasolka z wizerunkiem Chopina, podkładka pod mysz czy breloczek to coś, co z pewnością przyda się Twojemu nastoletniemu melomanowi.