Jak wybrać lampy wiszące?

0

Jednym z najczęściej wybieranych rodzajów oświetlenia do niemal każdego pomieszczenia w naszych domach są lampy wiszące. Dają dużo światła, zapewniając skuteczne doświetlenie całej przestrzeni, a szeroki wybór zróżnicowanych pod względem estetycznym modeli sprawia, że każdy znajdzie dzisiaj coś dla siebie. Zanim jednak zdecydujesz się na coś konkretnego, sprawdź, na co warto zwracać uwagę. Dzięki naszym wskazówkom zakupione lampy wiszące sprawdzą się na lata.

Lampy wiszące są efektywne i efektowne jednocześnie. Możesz zdecydować się na ich montaż w niemal każdym pomieszczeniu, a zawsze będziesz cieszył się praktycznym wsparciem w czasie wykonywania codziennych czynności. Szeroki asortyment sklepu Artera sprawia natomiast, że dopasujesz je do każdego wnętrza, niezależnie od wybranego stylu. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę w czasie zakupów, by być zadowolonym z dokonanego wyboru.

Lampy wiszące – jak wybrać model dla siebie?

Zanim zdecydujesz, które lampy wiszące pojawiają się w twoim domu, dokładnie określ ich funkcje. Zupełnie inny model będzie potrzebny, jeśli zależy ci przede wszystkim na estetycznym efekcie, na inny zaś warto postawić w przypadku konieczności zapewnienia głównego źródła światła w danym pomieszczeniu. Zwróć uwagę, czy ma wspierać cię w czasie nauki, wykonywania służbowych obowiązków, przygotowywania posiłków czy zbierania się do pracy.

Kolejnym istotnym aspektem poza rolą, którą mają pełnić wybierane wiszące lampy sufitowe, jest także miejsce montażu. Jeśli szukasz modelu do przedpokoju, zwróć uwagę na rozmiar – czy w przestrzeni, w której potrzebujesz swobody ruchów, na pewno warto stawiać na dużych rozmiarów żyrandol? Zupełnie inne rozwiązania sprawdzają się w małych salonach, inne zaś nad stołem w jadalni. Warto zastanowić się, czy potrzebujesz oświetlenia, które rzuca światło na sufit, czy może punktowego wsparcia oświetlającego wybrany blat roboczy.

Logicznie wypływającym z poprzednich czynnikiem mającym niemały wpływ na ostateczny efekt jest rozmiar lampy wiszącej. Warto dobierać ją do wymiarów konkretnego pomieszczenia. Jak wspominaliśmy, duże żyrandole niekoniecznie będą najlepszym wyborem do małego przedpokoju. Jednocześnie jednak pięknie prezentują się w przestronnym salonie – właśnie w takiej przestrzeni mogą stać się wręcz punktem centralnym całej aranżacji, który będzie przyciągał uwagę twoich gości.

Nie da się ukryć, że niemałe znaczenie podczas zakupów ma styl wstępnie wybranego modelu. Lampy wiszące wykończone połyskującymi diamencikami z pewnością nie sprawdzą się w skandynawskich mieszkaniach, a modele z drewna niekoniecznie wpiszą się w aranżacje glamour. Choć wiele osób ceni sobie eklektyzm, istnieją rzeczy, które w zestawieniu ze sobą po prostu nie prezentują się dobrze. W przypadku mieszkania ma to ogromne znaczenie – to twoja przestrzeń do odpoczynku, a zatem nie ma tu miejsca na nic, co by cię rozpraszało i uniemożliwiało pełną regenerację sił.

Jak wysoko zawiesić żyrandol?

Jeśli już wiesz, na co zwrócić uwagę podczas wyboru lampy wiszącej, dobrze jest również dowiedzieć się, jak wysoko powinien być zawieszony żyrandol. Nie da się ukryć, że to kwestia mająca ogromny wpływ nie tylko na wygląd całego pomieszczenia, ale także swobodę poruszania się po nim. O czym warto pamiętać?

  • W mieszkaniu o standardowej wysokości, tj. ok. 2,4-2,5 m, lampy wiszące należy zamontować na wysokości ok. 1,9-2,1 m od podłogi. Umożliwi to swobodne poruszanie się pod nimi.
  • W przypadku lampy wiszącej nad stołem, warto powiesić ją na wysokości ok. 1,5-1,7 m od podłogi. Nie będzie oślepiać siedzących domowników i rozjaśni przyjemnie cały blat.
  • Jeśli montujesz lampy wiszące nad kuchennym blatem, powieś je na wysokości ok. 55-70 cm nad nim.
  • W przypadku, gdy lampa wisząca ma zastępować typowe lampki nocne w sypialni, żyrandol powinien wisieć w odległości ok. 40-50 cm od szafki.