Mobilne stacje sprężonego powietrza – zalety i zastosowanie

0

Sprężarki powietrza to urządzenia niezastąpione w wielu branżach. Przydają się do sortowania owoców i warzyw, do transportu produktów sypkich, do malowania, czyszczenia opakowań oraz do nadmuchiwania kół. Sprężarki mają wiele zastosowań, a nowoczesne urządzenia są obecne praktycznie na każdej linii produkcyjnej. Niekiedy spotyka się specjalne kontenerowe stacje sprężonego powietrza. To wygodne rozwiązanie dedykowane do wszystkich miejsc, w których niezbędne jest źródło sprężonego gazu — powietrza lub azotu.

Czym charakteryzuje się kontenerowa stacja sprężonego powietrza?

Kontenerowe stacje to gotowe pomieszczenia, które można postawić w dowolnym miejscu w zakładzie lub w warsztacie, a nawet na zewnątrz. W środku kontenera znajdują się niezbędne urządzenia, takie jak sprężarki powietrza, zbiorniki na gaz, dedykowane filtry oraz osuszacze. Kontenerowe stacje sprężonego powietrza dedykowane są przedsiębiorstwom, które nie mają możliwości na wybudowanie osobnego pomieszczenia sprężarkowni w swoim zakładzie.

Dużą zaletą tego rozwiązania jest możliwość dopasowania całej zawartości stacji kontenerowej do indywidualnych potrzeb klienta. W środku mogą znajdować się jedynie potrzebne elementy oraz takie rodzaje sprężarek, które najlepiej sprawdzą się w danym miejscu. Kontenerowe stacje sprężonego powietrza są dość łatwe w instalacji, dlatego powszechnie stosuje się je miejscach, gdzie są tymczasowo niezbędne, np. na placach budowy, w miejscach odwiertów lub na niewielkich halach przemysłowych.

Zalety mobilnych sprężarkowni

Do kontenerowych stacji sprężonego powietrza wybiera się jedynie te urządzenia, które są konieczne i niezbędne w danym miejscu — wpływa to na wydajność oraz na oszczędność. Całość dopasowana jest do potrzeb danego klienta, przedsiębiorstwa. Stacja zapewnia cichą pracę oraz brak problemu z emisją ciepła podczas pracy urządzeń. Mobilność stacji pozwala ją przemieścić w razie potrzeb, co jest dużą zaletą w wielu zakładach produkcyjnych. Kontener świetnie tłumi hałasy, dlatego urządzenia nie powodują drgań, a to korzystnie wpływa na warunki pracy w danym miejscu.

W kontenerowych stacjach sprężonego powietrza łatwiej można utrzymać porządek — to lepsza wentylacja urządzeń sprężających oraz ułatwiona konserwacja. Mobilną kompresornię łatwiej się chłodzi, dzięki temu urządzenia nie są narażone na przegrzewanie się i nie podnoszą temperatury w otoczeniu. Kontenery są odporne na warunki atmosferyczne, dlatego stacje mobilne są stosowane również na zewnątrz, np. na placach budowy.