Jakie zastosowanie mają maty cieniujące?

0

Rośliny rosnące wzdłuż ogrodzenia czy na balkonie mogą wymagać dodatkowej ochrony. Idealnie w tym celu sprawdzają się maty cieniujące, które skutecznie zmniejszają dostęp promieni słonecznych do roślin. Dzięki temu nie trzeba obawiać się tego, że w szczególnie upalne dni rośliny zostaną poparzone przez promienie słoneczne. Dostępne maty mogą pełnić również szereg innych funkcji. Ich atutem jest to, że są łatwo dostępne, a ich zakup nie wiąże się z dużym wydatkiem. Znajdują się w zasięgu możliwości finansowych większości osób, które decydują się na uprawianie roślin.

Maty cieniujące – jakie mogą pełnić funkcje?

Obecnie maty cieniujące zobaczyć można coraz częściej. Doceniają je zarówno właściciele ogrodów, jak i balkonów oraz tarasów. Mogą skutecznie ograniczać dostęp promieni słonecznych, o czym wspomnieliśmy już we wstępie. Doskonale chronią również przed rozbryzgami wody, które dla wielu roślin mogą być niezwykle groźne. Maty bardzo dobrze ograniczają dostęp wiatru do roślin, skutecznie chronią je przed kurzem i pyłem. Jeśli zamontujemy je na ogrodzeniu bądź balkonie, możemy zapomnieć o wścibskich spojrzeniach sąsiadów. Tym samym zapewniamy sobie prywatność na najwyższym poziomie.

Dlaczego warto sięgać po maty cieniujące?

Z pewnością każdy zauważył, że upały, które występują w Polsce są z roku na rok coraz większe. Zdarza się, że słońce smaży niemiłosiernie, a deszcz nie pada przez długie tygodnie. Takie warunki są niezwykle trudne dla roślin typowych dla naszej strefy klimatycznej. Wystarczy kilka takich gorących dni, aby cały ogród został poważnie zniszczony. Maty cieniujące to dobry wybór, jeśli zależy nam na skutecznej ochronie kwiatów i krzewów. Sprawdzają się szczególnie w przypadku tych roślin, które są niezwykle wrażliwe na nadmiar słońca. Z powodzeniem można ochronić nimi także warzywa, które również źle reagują, kiedy słońce zbyt mocno świeci. Wielu właścicieli ogródków warzywnych decyduje się na rozpinanie mat cieniujących, tworząc w ten prosty sposób warunki bardziej przyjazne dla rozwoju roślin. Maty można montować także na altanach i pergolach.

Czy maty cieniujące są drogie?

Pytanie o to, ile kosztują maty cieniujące bardzo często pada ze strony osób, które myślą o ich zakupie. Odpowiedź jest naprawdę prosta: okazuje się, że dostępne są w bardzo przystępnych, atrakcyjnych cenach, co sprawia, że ich zakup nie zasieje spustoszenia w portfelu żadnego ogrodnika – amatora. Ich zakup nie jest dzisiaj żadnym problemem. Znaleźć można je w większości sklepów kierujących swoją ofertę do osób uprawiających kwiaty i warzywa.

Maty cieniujące to dobry wybór, jeśli chcemy być pewni, że nasze rośliny nie będą narażone na zbyt działanie zbyt mocnych promieni słonecznych. Zamontować można je bez większego wysiłku. Niska cena i duża dostępność sprawiają, że obecnie zalicza się je do jednych z najczęściej kupowanych produktów w sklepach ogrodniczych. Na pewno warto rozważyć ich stosowanie, jeśli w miejscach, w którym uprawiamy rośliny słońce operuje mocno i długo.