Złomowanie pojazdu – jak to zrobić i co warto o nim wiedzieć?

0

Złomowanie pojazdu to doskonałe rozwiązanie, po które sięga wiele osób posiadających niesprawny pojazd. Warto zdecydować się na nie w sytuacjach, kiedy Nasz samochód nie nadaje się do naprawy lub jego naprawa byłaby zupełnie nieopłacalna. Jednak złomowanie pojazdów wymaga zadbania o odpowiedni wybór miejsca zajmującego się tego typu usługami oraz dopełnienia kluczowych formowalności. Jak dokonać złomowania pojazdu i gdzie najlepiej je wykonać? O czym jeszcze warto wiedzieć przed jego wykonaniem? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz poniżej!

Złomowanie pojazdu – jak to wygląda?

Decydując się na złomowanie samochodu należy zadbać o to, aby przebiegło ono zgodnie z obowiązującymi przepisami w stacji demontażu znajdującą się w najbliższej okolicy. Przed udaniem się w to miejsce warto przygotować odpowiednie dokumenty. Do przeprowadzenia złomowania pojazdu niezbędny będzie dowód rejestracyjny pojazdu, karta pojazdu, tablice rejestracyjne oraz dowód osobisty, a także pisemne oświadczenia o zgodzie na kasację wydane przez wszystkich współwłaścicieli samochodu. Po przeprowadzeniu demontażu pojazdu, należy udać się do Wydziału Komunikacji zlokalizowanego we właściwym dla miejsca zamieszkania mieście w celu wyrejestrowania pojazdu.

Złomowanie pojazdu w stacji demontażu – na co zwrócić uwagę?

Chcąc wybrać odpowiednie miejsce do przeprowadzenia złomowania pojazdu należy zwrócić szczególną uwagę na kilka podstawowych kwestii, którą pozwolą na przeprowadzenie tego procesu legalnie, szybko i bezpiecznie przy pomocy profesjonalistów zajmujących się tym na co dzień.

Przede wszystkim, złomowanie pojazdów to proces, który powinien być realizowanych w odpowiednich miejscach zajmujących się profesjonalnym demontażem samochodów przy zachowaniu dbałości o obowiązujące przepisy prawne. Z tego względu, wybierając stację auto-złomowania należy zwrócić uwagę na uprawnienia posiadane przez placówkę, które powinny umożliwiać jej wydawanie zaświadczeń o zezłomowaniu pojazdu oraz unieważnianie dowodów rejestracyjnych, kart pojazdów i tablic rejestracyjnych. Jest to niezwykle ważne, ponieważ zadbanie o te formalności umożliwi późniejsze wyrejestrowanie posiadanego samochodu oraz ubieganie się o zwrot składek w ubezpieczalni.

Decydując się na skorzystanie z usług stacji demontażu warto zastanowić się także czy potrzebna Nam będzie laweta, która wykorzystywana jest w celu przetransportowania samochodu do stacji demontażu. Następnie warto sprawdzić, czy wybrana przez Nas firma demontażowa dysponuje swoją laweta i oferuje tego typu usługę, a także jaki jest jej dodatkowy koszt.

Kiedy warto zdecydować się na złomowanie pojazdów?

Złomowanie pojazdów w legalnie działającej stacji demontażu to doskonały wybór dla wszystkich osób posiadających niesprawne samochody, których naprawa jest niemożliwa lub generowałaby zbyt duże koszty. W takim przypadku, warto pozbyć się samochodu poprzez jego profesjonalne zezłomowanie, co pozwoli na jego późniejsze wyrejestrowanie oraz zyskanie zwrotu składek OC.

Złomowanie pojazdu jest zdecydowanie lepszym pomysłem niż sprzedaż samochodu, który nie nadaje się do legalnej jazdy. Wynika to z faktu, że po sprzedaży auta nie ma możliwości otrzymania zwrotu składki na ubezpieczenia. Sprzedaż wraku samochodu nieodpowiedniej osobie, która sprzedaje części samochodu czy poddaje je nielegalnej kasacji może wiązać się z popełnienie, przestępstwa.

Złomowanie pojazdu na Śląsku – gdzie wykonać?

Poszukując stacji demontażu na terenie Śląska warto sprawdzić ofertę firmy 1SkupAut.pl działającej w Katowicach i na terenie całej Polski. Zajmuje się ona m.in. profesjonalnym złomowaniem pojazdów, skupem aut samochodowych oraz transportem maszyn i urządzeń. W zakres usług tej firmy wchodzi także laweta, która pozwala na przetransportowanie niesprawnych pojazdów.  Zdecydowanie się na usługi proponowane przez 1SkupAut.pl pozwala na zapewnienie klientów kompleksowej obsługi przy pomocy najlepszej jakości sprzętów i perfekcyjnej obsługi wykwalifikowanych pracowników.