Wykorzystanie masy perłowej w tworzeniu biżuterii

0

Ozdoby wykonane z masy perłowej to niezwykle wdzięczne komponenty, które wyróżnia organiczne pochodzenie oraz piękny, różnokolorowy opalizujący efekt. Obecnie, z masy perłowej wykonuje się wiele elementów biżuteryjnych, takich jak ażurowe dyski, koraliki czy przywieszki o różnych kształtach, doskonałe do tworzenia niebanalnych naszyjników, bransoletek czy kolczyków. Warto jednak wiedzieć, że masa perłowa znana była już w starożytnym Egipcie, a szczyt jej popularności przypadł na epokę Wiktoriańską, kiedy to stosowano ją głownie do dekoracji przedmiotów codziennego użytku. Później wykorzystywana była masowo również do produkcji guzików. Jak powstaje masa perłowa i jak ją wykorzystać w własnoręcznym tworzeniu biżuterii?

Perły i masa perłowa – zachwycające ozdoby biżuterii

Masa perłowa, zwana również macicą perłową to wewnętrzna warstwa muszli małży (np. Pteria czy Pinctada), ślimaków (jak Uchowce i Porcelanki) i głowonogów. Jej zadaniem jest ochrona organizmu przed pasożytami i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Macica perłowa składa się przede wszystkim z aragonitu (węglanu wapnia). Jej kolorystyka jest zróżnicowana, zwykle biała, srebrna, szara, żółtawa lub tęczowa, opalizująca na różne kolory (wiele warstw masy perłowej różnie załamuje światło, co daje efekt iryzacji). Masa perłowa wydzielana jest przez nabłonek znajdujący się pod zewnętrzną warstwą muszli małża i dobudowuje kolejne warstwy muszli, a w razie, gdy między muszlę a nabłonek trafi ciało obce, rolą macicy jest jego odizolowanie. Otoczone macicą perłową ciało obce, na przestrzeni kilku lat staje się drogocenną perłą. Obecnie perły uzyskuje się w warunkach hodowlanych, zaś zeszlifowanie muszli od zewnętrznej strony pozwala na pozyskanie masy perłowej.

Jak odróżnić prawdziwą masę perłową od plastiku?

Podobnie, jak w przypadku wielu innych kosztownych komponentów biżuteryjnych, masę perłową również zaczęto podrabiać. Jej imitacja zwykle wykonana jest z plastiku. Na szczęście jej odróżnienie od oryginału nie jest trudne. Prawdziwość masy perłowej można zweryfikować kierując się dotykiem lub słuchem. W pierwszym przypadku wystarczy przyłożyć element do skóry – jeśli będzie chłodny to znaczy, że mamy do czynienia z prawdziwą masą perłową, jeśli ciepły – to jedynie plastikowa imitacja. Drugą opcją jest delikatne uderzenie przedmiotem o coś metalowego – jeśli odgłos będzie dźwięczny to masa perłowa jest prawdziwa, głuchy dźwięk świadczy o podróbce.

Akcesoria do biżuterii z masy perłowej

Współcześnie mamy do dyspozycji bardzo bogaty wybór komponentów biżuteryjnych wykonanych z masy perłowej. Wśród nich można znaleźć zarówno koraliki do biżuterii, fasetowane lub ażurowe krążki w różnych odcieniach, kaboszony z muszli Paua czy urokliwe kamee (np. w postaci ozdobnego zapięcia czy kaboszonu do wykorzystania w biżuterii) dostępne w sklepie Korallo na stronie https://www.korallo.pl/masa-perlowa-do-bizuterii. Z masy perłowej wykonywane są również wszelkiego typu ozdobne zawieszki (np. piórka czy listki), które z powodzeniem można wykorzystać do wyrobu kolczyków, bransoletek czy naszyjników. Masa perłowa doskonale prezentuje się w towarzystwie srebrnych czy drewnianych komponentów i rzemyków, jak również w biżuterii wykonanej efektowną techniką sutasz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj