Oczko wodne – rzeczy, na które warto zwrócić uwagę planując jego budowę

0

Przydomowe oczko wodne z pływającymi roślinami i rybami może sprawić, że nijaka wcześniej przestrzeń zacznie zapierać dech w piersiach. Utrzymanie oczka i jego pielęgnacja wymagają jednak pracy, ale przy odrobinie uwagi na etapach planowania i budowy, można stworzyć zbiornik, który będzie prawie bezobsługowy.

W przeciwieństwie do poradników, z których dowiadujesz się krok po kroku jak zbudować oczko wodne w ogrodzie, my podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę podczas jego budowy by w przyszłości była to Twoja duma i miejsce relaksu, a nie miejsce, w którym prace konserwacyjne nie mają końca. Zainteresowany? Zatem czytaj dalej!

Więcej słońca – mniej kłopotów?

Jeśli w Twoim ogrodzie jest tylko jedno miejsce, w którym zmieści się oczko, nie martw się — możesz stworzyć wspaniały zbiornik niemal wszędzie. Pamiętaj jednak o kilku zasadach:

  • Jeśli planujesz założyć oczko wodne tylko z roślinami i umieścisz je w miejscu, które każdego dnia będzie nasłonecznione przez ok. 6 godzin, będziesz miał do wyboru szeroką gamę łatwych w pielęgnacji roślin. Dostępne są oczywiście również rośliny, które rozwijają się w cieniu, więc możesz stworzyć oczko w miejscu, które nigdy nie jest bezpośrednio nasłonecznione, ale Twój wybór będzie ograniczony i będziesz musiał poświęcić na ich pielęgnację więcej czasu.
  • Jeśli z kolei myślisz o wpuszczeniu do swojego miniaturowego stawu rybek, poszukaj miejsca bardziej zacienionego. Nadmiar słońca szybko nagrzewa wodę, przez co odparowuje ona ze zbiornika – zanika też ilość tlenu, co jest zabójcze dla ryb. W nasłonecznionej wodzie, jeśli nie jest ona pokryta malowniczą roślinnością, szybko rozwiną się również glony – a sprzątanie ich z oczka pełnego ryb może być utrapieniem.

Im dalej od drzew, tym lepiej

Kolejną sprawą jest zbyt bliskie sąsiedztwo drzew. Im bliżej drzew znajduje się Twoje oczko, tym więcej czasu spędzisz na łowieniu liści. W przypadku niektórych drzew jest to problem tylko jesienią, ale inne zrzucają pyłek, puch, nasiona i liście wiosną, latem oraz jesienią. Nie możesz pozwolić, aby szczątki roślin gromadziły się i opadały na dno. Nie tylko zabrudzą wodę – naturalne chemikalia zawarte w liściach w procesie rozkładu mogą również spowodować problemy zdrowotne u Twoich rybek.

Jeśli jednak nie masz wyboru i Twoje oczko wodne musi sąsiadować z drzewami, pomyśl o zaopatrzeniu się w siatkę ochronną, która nie tylko zabezpieczy wodę przed opadającymi liśćmi, ale również ochroni Twoje rybki przed drapieżnikami. W odpowiednią siatkę zaopatrzysz się m.in. w sklepie https://trzmiel.com.pl/oczko-wodne, gdzie znajdziesz również wszystko do oczka wodnego oraz do akwarium.

Niestety opadające liście nie są jedynym problemem, jeśli chodzi o bliskie sąsiedztwo drzew. Drugi powód, dla którego lepiej ich unikać, to korzenie, które mogą wybijać dziury w folii zbiornika. Ponadto kopiąc dziurę pod oczko możesz zniszczyć korzenie, przez co nawet zabić drzewo.

Kilka prostych trików, które ułatwią Ci utrzymanie oczka wodnego w ładzie

Czasami wystarczy po prostu uruchomić wyobraźnię w trakcie budowy oczka wodnego, by ułatwić sobie wszelkie prace związane z nim w przyszłości. Oto kilka pomysłów:

  • Zostaw przestrzeń roboczą wokół oczka. Aby zapewnić wygodną pielęgnację roślin i samego oczka, najlepiej jest mieć łatwy dostęp do wszystkich części zbiornika. Jeśli umieścisz swoje oczko wodne tuż obok ogrodzenia, muru, żywopłotu lub budynku, będziesz musiał wejść do wody, aby zadbać o tę część. Zamiast tego zostaw wokół oczka przestrzeń roboczą o szerokości, co najmniej, 0,5 m.
  • Zaopatrz się w więcej folii. Nawet rośliny, które normalnie rosną na suchym lądzie, uwielbiają wodę, a niektóre – jeśli im na to pozwolisz – zaczną się rozprzestrzeniać w wodzie wzdłuż brzegu oczka. Aby zapobiec inwazji roślin, wyłóż folię co najmniej 40 cm poza kamienie brzegowe zbiornika i przykryj ściółką lub żwirem. Gumowa wkładka zablokuje poszukujące wody korzenie.
  • Spraw, aby Twój zbiornik był łatwy do opróżnienia. Aby przygotować się na zimę lub oczyścić staw, większość właścicieli oczek od czasu do czasu wypompowuje wodę. Aby ułatwić pompowanie oczka do sucha należy podczas budowy stopniowo nachylać podłogę w kierunku otworu studzienki. W ten sposób możesz ustawić pompę w jednym miejscu, aby odprowadzić całą wodę.