Na co zwrócić uwagę, szukając mieszkania w stanie deweloperskim w Łodzi?

0

W Łodzi nie brakuje zarówno osób, które szukają mieszkań z rynku wtórnego, bo zależy im np. na konkretnej lokalizacji albo możliwości wprowadzenia się tuż po zakupie, jak i ludzi, którzy chcą inwestować wyłącznie na rynku pierwotnym. Ta druga grupa podkreśla m.in., że nieruchomości od deweloperów można urządzić zgodnie z własnymi upodobaniami bez konieczności zrywania starych podłóg czy wyburzania ścian. Jeżeli stawiacie na mieszkania z pierwszej ręki, sprawdźcie, na co zwrócić uwagę w trakcie poszukiwań idealnego „M”.

Jeszcze do niedawna duża część osób zainteresowanych zakupem mieszkania w Łodzi, Warszawie, Krakowie czy innych miastach Polski obawiała się transakcji na rynku pierwotnym. Dlaczego? Głównie ze względu na ryzyko, jakie się z tym wiązało. Głośno mówiono o sytuacjach, kiedy kupujący zostawali bez pieniędzy i bez nieruchomości, bo deweloper ogłaszał upadłość, znikając z dotychczas zebraną gotówką. Na szczęście to już przeszłość. Dziś interesy klientów chroni ustawa deweloperska, dlatego zakup mieszkania z pierwszej ręki stał się w pełni bezpieczny. Zanim jednak podejmie się ostateczną decyzję, że nieruchomość rzeczywiście jest tą idealną i podpisze umowę, trzeba przeanalizować kilka kwestii. O jakich kwestiach mowa?

Weź pod uwagę własne potrzeby

Przede wszystkim należy zastanowić się, nad czym dokładnie nam zależy i w jakich wypadkach możemy pójść na kompromis. W zależności od tego, czy chce się mieszkać w centrum miasta, w bliskiej odległości od przystanków komunikacji miejskiej, szkół, przedszkoli, sklepów i atrakcji turystycznych, czy raczej na obrzeżach, w spokojnej okolicy, niedaleko lasu, z dobrym połączeniem samochodowym z dzielnicami biurowymi, trzeba szukać różnych inwestycji.

Ci, którym zależy na dużych osiedlach – minimiasteczkach – nie odnajdą się w niskiej zabudowie tworzonej przez kilka pojedynczych bloków, a ci, którzy chcą kupić niewielkie dwupokojowe mieszkanie, nie będą celować w apartamentowce, bo zapewne nie znajdą tam niczego, co mogłoby ich zainteresować. Stąd jasne określenie własnych potrzeb i oczekiwań jest podstawą w trakcie poszukiwania mieszkania od developera w Łodzi.

Stawiasz na kameralne osiedle w centrum miasta? Sprawdź ofertę mieszkań dostępnych w inwestycji „Nad Jasieniem”: https://nadjasieniem.pl/oferta/

Sprawdź dewelopera i inwestycję

Kiedy już znalazło się idealne miejsce, warto sprawdzić zarówno dewelopera, jak i konkretną inwestycję. Jak to zrobić? Zweryfikować czy deweloper ma już na swoim koncie jakiekolwiek zakończone projekty, czy to jego debiut. W tym przypadku im większe doświadczenie, tym lepiej. Nowe mieszkania w Łodzi najlepiej – najbezpieczniej – kupić od wiarygodnych firm. Deweloperów można sprawdzić w Polskim Związku Firm Deweloperskich – nie musi, ale może do niego przynależeć oraz w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Oprócz tego powinno się skontrolować również wybraną inwestycję. Każda musi mieć m.in. prospekt informacyjny zawierający harmonogram realizacji, dokumentację dotyczącą projektu, warunki odstąpienia od umowy, standardy wykończenia oraz wykaz zastosowanych materiałów.

Poznaj standardy wykończenia

To, co często przesądza o wyborze konkretnego mieszkania, to jego cena. Mają na nią wpływ nie tylko lokalizacja i rodzaj inwestycji, lecz także standard wykończenia. Podstawowym standardem jest tak zwany stan deweloperski. Mieszkania w stanie deweloperskim w Łodzi sprzedaje się najczęściej, bo umożliwiają samodzielną aranżację przestrzeni zgodnie z gustem nowych właścicieli. Oprócz tego można jeszcze wybrać standard pod klucz, czyli mieszkanie, do którego od razu da się wprowadzić – wystarczy wstawić meble. Ten standard zazwyczaj dzieli się na kilka typów w zależności od rodzaju np. zastosowanych podłóg – panele czy drewno, montażu lub nie mebli i sprzętów kuchennych, wykończenia łazienki itp.

Stąd w trakcie poszukiwań mieszkania warto zweryfikować, jakie standardy wykończenia oferuje dany deweloper i zastanowić się, czy te opcje odpowiadają naszym oczekiwaniom, a przy tym na ile są korzystne z finansowego punktu widzenia.