Jak legalnie oglądać filmy online?

0

Jedna z ulubionych form rozrywki większości ludzi na świecie, czyli filmy, przeszła długą drogę. W samych tylko ostatnich dwudziestu-trzydziestu latach przeżyliśmy prawdziwy boom na wypożyczalnie wideo (nawet na wsiach i w małych miasteczkach), pierwsze, niestety często nielegalne, filmy pobierane z internetu, aż wreszcie doszliśmy do świata serwisów VOD i streamingów. W dzisiejszym świecie filmy online są dostępne na wyciągnięcie ręki, pytanie tylko w jaki sposób konsumować tego typu treści, aby mieć pewność, że są  legalne?

  • 1. Utwory audiowizualne, czyli kilka słów o prawach autorskich
  • 2. Darmowe filmy online – gdzie je znaleźć?
  • 3. Legalne oglądanie filmów online

Utwory audiowizualne, czyli kilka słów o prawach autorskich

Filmy, nazywane także utworami audiowizualnymi podlegają na terenie naszego kraju ochronie. Podobnie sprawy mają się ze wszystkim, co jest wytworem ludzkiej kreatywności i zostało w jakiś sposób utrwalone i zgłoszone. Kwestie korzystania z tego typu dzieł reguluje Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Bardzo ogólnie rzecz ujmując, film może być umieszczony w danym serwisie wyłącznie za zgodą jego producenta, za co ten powinien być w jakiś sposób wynagrodzony (część/całość zysków z odtwarzania, płatna licencja). Pirackie serwisy nie dopełniają obowiązku pozyskania zgody na wykorzystanie danego filmu, nie opłacają także licencji, przez co twórcy nie otrzymują należnych im pieniędzy.

Z wymienionych wyżej powodów lata temu międzynarodowa społeczność wypowiedziała wojnę pirackim serwisom. Korzystanie z tego typu miejsc jest zwykłą kradzieżą, za co można zostać pociągniętym do odpowiedzialności.

Darmowe filmy online – gdzie je znaleźć?

Czy to jednak oznacza, że obejrzenie każdego filmu musi się wiązać dla nas z dodatkową opłatą? Oczywiście, ze nie. Niektóre filmy fabularne, wyselekcjonowane bajki, czy seriale można znaleźć w internecie za darmo i zupełnie legalnie. 

Najprostszym przykładem tego typu serwisów jest YouTube. Twórcy mogą zdecydować się na udostępnianie swojego dzieła przy jego pomocy zupełnie nieodpłatnie. Dlaczego mieliby to zrobić? Takie rozwiązanie często jest wybierane przez debiutantów, ludzi tworzących filmy zaangażowane społecznie, lub politycznie, a także tych, którzy finansują swoją twórczość dzięki tzw. crowdfundingowi, czyli zbiórkom. 

Innym przykładem są serwisy oferujące znane z telewizji klasyczne produkcje, czy filmy dokumentalne, jak na przykład Ninateka. W tego typu miejscach obejrzeć można zarówno starsze komedie, jak i legendarne dramaty.

Co ciekawe, darmowy dostęp do części filmów można znaleźć także w usłudze zwanej Netflix Watch Free. Niestety, ta część działalności najpopularniejszego dostawcy usług z zakresu streamingu filmów jest dość uboga w treści, a dostęp do niej nie jest możliwy do uzyskania przez cały czas.

Legalne oglądanie filmów online

Poza wspomnianymi wyżej darmowymi sposobami na oglądanie filmów online istnieją również płatne serwisy, czy usługi. Dlaczego ktoś miałby chcieć z nich korzystać? Głównym powodem jest ich katalog – oferują one znacznie więcej nowych i popularnych filmów, niż ich darmowe alternatywy. Do najpopularniejszych należą oczywiście Netflix, HBO MAX (dawniej HBO GO) i Amazon Prime Video.

Oczywiście tego typu serwisów jest wiele więcej, co generuje następujący problem: jeśli wiemy jaki film chcemy obejrzeć, jego znalezienie w gąszczu dostawców usług może trwać bardzo długo. Na szczęście z pomocą przychodzą serwisy takie jak eKino.

Tego typu portale agregują linki do danych treści. Oznacza to, że (zwykle po założeniu konta i opłaceniu usługi) możemy wyszukać interesujący nas film, dzięki czemu otrzymamy listę linków do legalnych źródeł (płatnych i bezpłatnych) gdzie będzie można obejrzeć daną produkcję. Co jednak jeśli nie mamy wykupionego dostępu np. do Netflixa? Nic straconego, bardziej popularne produkcje zwykle są dostępne także na platformach VOD (wideo na życzenie), które działają jak klasyczne wypożyczalnie – płacimy pewną kwotę, za którą otrzymujemy możliwość oglądania filmu przez jakiś czas, bądź zostaje on na stałe przypisany do naszego konta.

A jak wyglądają tego typu serwisy? Opiszę to na przykładzie wspomnianego wcześniej eKina. Po wejściu na główną stronę mamy możliwość rejestracji, logowania do istniejącego już konta oraz wyszukania interesującego nas tytułu. Poniżej znajduje się też karuzela filmów, oraz sekcje „Gorące Filmy” i „Najnowsze Filmy”, które to mogą podjąć decyzję o wyborze jeśli weszliśmy na stronę bez przygotowanego pomysłu. Jeszcze niżej znajdziemy rankingi popularności filmów i seriali. Oczywiście nie może też zabraknąć podziału na typ dzieła, czyli osobne wyświetlanie filmów i osobne seriali, a także bezpośredniego odnośnika do najczęściej wyszukiwanych gatunków takich jak komedie i horrory.

To niezwykłe jak prężnie w ostatnich czasach rozwija się przemysł filmowy a przede wszystkim sposoby dostępu do filmów i seriali. Ważne jest jednak, żeby korzystając z wszystkich nowoczesnych udogodnień i możliwości sprawdzali, czy konsumowane przez nas treści pochodzą z legalnych źródeł. 

materiał partnera