Zdrowe odżywianie. Poznaj fundamenty i kluczowe zasady.

0

Jedzenie jest wielką przyjemnością, ale też naszym paliwem. Dzięki niemu mamy energię do działania. Tak jak dobrze zbilansowana dieta może mieć zbawienny wpływ na nasze samopoczucie, tak samo wysokoprzetworzone produkty mogąc sprzyjać rozwojowi otyłości i rujnować nasze zdrowie. Wchodząc do sklepu i widząc półki pełne różnych towarów można czuć się zagubionym. Często na pierwszy rzut oka i bez odpowiedniej wiedzy trudno jest określić co jest zdrowe, a czego lepiej unikać. 

Prawidłowe odżywianie, czyli jakie? Po jakie produkty najlepiej sięgać. 

Instytut żywności co jakiś czas modyfikuje zalecenia odnośnie tego, jak jeść zdrowo. Wiedza ta jest zgodna z najnowszymi osiągnięciami w zakresie dietetyki i odpowiada na aktualne badania dotyczące tego, co nam najbardziej służy. Według najnowszych zaleceń najważniejsze dla naszego zdrowa są nie tylko określone produkty, ale przede wszystkim regularne wykonywanie ulubionej aktywności fizycznej. Jest to głównie odpowiedź na siedzący tryb życia. Wiele osób nie ma okazji, aby podczas codziennych czynności spalić wystarczającą ilość kalorii. Powoduje to, że przybywają na dodatkowe kilogramy, stawy tracą swoją ruchomość, a mięśnie nie mają siły. Wzrasta też zagrożenie chorobami układu krążenia, które są uznawane za jedną z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych. 

Kolejny fundament na, którym opiera się zasada jak się zdrowo odżywiać mówi o tym, że praktycznie 80-90% produktów, po jakie sięgamy powinno być naturalnych, o prostym składzie i jak najmniej przetworzonych. Oczywiście zbilansowanie i dostarczanie wszystkich witamin i składników mineralnych jest istotne, ale nadrzędna zasada mówi o prostym i różnorodnym jedzeniu. Dlatego sięgając po produkty na sklepowych półkach warto wnikliwie przyjrzeć się etykiecie i temu, co znajduje się w składzie. Im krótsza lista, tym oczywiście lepiej. W produktach spożywczych, po które sięgamy na co dzień nie powinno być żadnych wypełniaczy, sztucznych aromatów oraz barwników. Oczywiście od czasu do czasu możemy skusić się na słone przekąski, czy sięgnąć do słodkich napojów. Powinny być to jednak okazjonalne posiłki, a nie podstawa naszej codziennej diety. 

Po konkretnie powinno znaleźć się na naszym talerzu? 

Omówiliśmy podstawy, ale co z konkretami? Jeść więcej mięsa, czy nasiona roślin strączkowych? Eliminować przetwory mleczne? Tutaj panuje duża dowolność uzależniona od kilku czynników. W grę wchodzą nasze własne preferencje żywieniowe takie jak chęć eliminacji produktów odzwierzęcych, czy skupienie się na tym aby było prosto, ponieważ nie mamy zbyt wiele czasu na gotowanie. Wiele rzeczy można zrobić bardzo prosto, jednak równie dobrym sposobem dla tych, którzy są zabiegani lub nie lubią stać w kuchni jest skorzystanie z cateringu dietetycznego. Jeśli jednak chcemy robić to samodzielnie i brakuje nam wiedzy oraz pomysłów warto zaglądać na strony specjalizujące się w takiej tematyce jak dietano. Zdrowe jedzenie to szeroki temat, więc warto wchodzić w niego stopniowo i rozważnie korzystać z zaleceń. 

Triki zdrowej diety 

Jednym z głównych zaleceń jest to, aby ograniczyć spożycie soli. Składnik ten, mimo że tak popularny nie jest zbyt dobry dla naszego zdrowia. Jednak jej nadmiar w codziennej diecie zatrzymuje wodę w organizmie oraz zwiększa nadciśnienie tętnicze. W dużej mierze przywiązanie do tego smaku jest jedynie naszym przyzwyczajeniem. Oczywiście doprawianie wydobywa smak, ale też często zabija to, co najlepsze w pożywieniu. Składniki takie jak warzywa i owoce mogą się z powodzeniem być podkręcane poprzez dodatek ziół i przypraw korzennych. Zatem nie dosalaj potraw i poczuj ich prawdziwy, głęboki smak. 

Ważne są też produkty będące źródłem białka. W zdrowej diecie występuje zarówno w mięsie jak i zawierają go rośliny strączkowe. Podstawowe źródło energii to z kolei zdrowe węglowodany. Mogą dostarczyć je produkty zbożowe. Węglowodany to także warzywa i owoce, które powinny stanowić podstawę diety. Ich niewątpliwy plus to także niska kaloryczność oraz bogactwo witamin i minerałów. Dużo lepiej jest sięgać po kolorowe roślinne składniki niż łykać suplementy. Warzywa i owoce można jeść zarówno na surowo, jak i w postaci smacznych sałatek lub koktajli. 

Zasady zdrowego żywienia mówią też o tym, aby wybierać produkty bez dodatku cukru. Niestety, ale są one w większości gotowych dań. Jego duża zawartość to nie tylko ciastka, batony, ale też owocowe jogurty, gotowe sosy oraz różne dodatki, po które regularnie sięgamy. Dlatego też dodatkowe dosładzanie potraw jest pewną pułapką. Łatwo wtedy o nadmierne spożycie tego składnika i w efekcie spożywanie zbyt wielu kalorii. 

Zdrowa dieta nie jest magiczną wiedzą zarezerwowaną dla wybranych. Jej podstawy są w zasięgu ręki każdego. Zdrowe odżywianie nie musi też być drogie. Ten często wysnuwany argument nie ma uzasadnienia. Proste, nisko przetworzone produkty są dużo tańsze niż gotowce. Wystarczy odrobiona wiedzy i zmiana nawyków, aby zacząć lepiej dbać o swoje zdrowie.