Jakie są ubranka dla psa? Czym kierować się w ich wyborze?

Jeszcze do niedawna ubrania dla psa budziły w społeczeństwie spore zdziwienie. Dziś wielu właścicieli czworonogów decyduje się na ich zakup. W psiej garderobie znaleźć można płaszcze, kurtki, kamizelki, swetry, golfy. Mogą pełnić rolę ozdobną, funkcjonalną lub specjalistyczną.

Jakie są ubranka dla psa?

Ubrania dla psa w zależności od przeznaczenia dzieli się na:

  • ozdobne (zabawne przebrania i akcesoria) – najczęściej noszą je psy małych ras. Nie są przeznaczone na co dzień, a tylko w określonych sytuacjach np. święta, urodziny. Ze względu na walory estetyczne wykorzystuje się je do sesji zdjęciowych;
  • specjalistyczne i pooperacyjne – stroje o zastosowaniu medycznym, które służą jako element rekonwalescencji po wypadkach czy zabiegach. Najbardziej znane wśród nich to kamizelki chroniące przed pogryzieniem i rozdrapaniem szwów;
  • funkcjonalne – znajdują się wśród nich ubrania na porę jesienno-zimową chroniące przed niskimi temperaturami, wiatrem i opadami. Ich oferta staje się coraz szersza i to nie tylko dla posiadaczy małych psów. Znaleźć można wśród nich kurtki, ocieplacze, kamizelki, płaszcze, pelerynki, swetry, golfy itp. W sposób szczególny poleca się je psom o krótkiej sierści lub częściowo jej pozbawionych. Czworonogami najbardziej podatnymi na wychłodzenie organizmu są przedstawiciele rasy chihuahua, maltańczyk, york czy shih tzu. Kolejną propozycją są chłodzące organizm kamizelki na lato. Ich działanie opiera się na obecności specjalnego żelu, który po schłodzeniu w lodówce oddaje zimno i chroni psa przed przegrzaniem.

Czym kierować się w wyborze ubranek dla psa?

W zakupie ubranek dla psa należy wziąć pod uwagę kilka zasadniczych kwestii. Przede wszystkim zwrócić uwagę na wygodę zwierzęcia. Żaden z elementów garderoby nie powinien ograniczać, krępować jego ruchów. Kolejnym aspektem jest przeznaczenie – dopasowanie stroju do oczekiwań konkretnego przypadku. Kluczową kwestią jest dobór do wielkości zwierzęcia. Coraz częściej producenci tworzą kolekcje ubranek o różnej funkcji przeznaczone dla określonych ras. Warto wybierać ubranka wyposażone w odblaskowe dodatki, dzięki którym pies będzie widoczny po zmroku nawet z dużej odległości. Zwiększa to bezpieczeństwo podczas spacerów. Godnym rozważenia czynnikiem jest też sposób zakładania ubranka. W zależności od tego, czy pies lubi być ubierany, do wyboru są opcje zapinane na rzepy, guziki lub zamek błyskawiczny, a także wciągane przez głowę.

Wybierając ubranko dla psa należy wziąć pod uwagę poziom jego wykonania – zastosowanie wysokiej jakości, lekkich, miękkich materiałów, dzięki czemu nie będą nadmiernie obciążać czworonoga. Najczęściej oferowane są stroje z bawełny lub tkanin bawełnopodobnych (połączenie bawełny i włókien syntetycznych). Wartą uwagi propozycją są ubranka z tkanin z membraną poliuretanową czy spandexu (w Europie znany bardziej pod nazwą elastan). Powszechnie wykorzystuje się je do produkcji odzieży sportowej dla ludzi. Charakteryzują się wysoką przepuszczalnością powietrza – pozwalają skórze oddychać, chronią przed nadmierną wilgocią czy utratą ciepła.

Post Author: Redakcja itLife

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.