Wartość rynkowa to jedna z ważniejszych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, przygotowując się do sprzedaży auta. Dzięki jej znajomości jesteśmy w stanie ocenić, ile czasu oraz pieniędzy możemy włożyć w samodzielną sprzedaż, jaką cenę zaproponować potencjalnym klientom lub czy bardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie sprzedaż samochodu w skupie samochodów.
Wartość rynkowa a cena
Choć pojęcia te mogą dla co niektórych oznaczać na pierwszy rzut oka to samo, w rzeczywistości tak nie jest. Znajdująca się w umowie cena jest kwotą, na którą zgodziły się obydwie strony transakcji – na podstawie wzajemnych negocjacji oraz wyceny pojazdu. Wartość rynkowa natomiast (nazywana również ceną rynkową) jest określana na podstawie średnich cen na rynku z uwzględnieniem miejsca położenia, stanu czy stopnia zużycia, uwzględniając wszystkie oferty.
Na ostateczną cenę oraz wartość rynkową samochodu wpływ mają następujące parametry.
- marka i model;
- rok produkcji;
- wyposażenie;
- rodzaj nadwozia;
- rodzaj wykorzystywanego paliwa;
- nominalny przebieg samochodu;
- obecność uszkodzeń oraz wcześniejszych napraw;
- data pierwszej rejestracji;
- liczba drzwi;
- rodzaj skrzyni biegów;
- ilość właścicieli;
- ważność przeglądu technicznego.
W jaki sposób można sprawdzić wartość rynkową samochodu?
Dostęp do Internetu pozwala wygodnie sprawdzić cenę rynkową samochodu za pomocą dostępnych kalkulatorów online. Po wprowadzeniu odpowiednich danych otrzymujemy przybliżoną wartość rynkową pojazdu, co sprawia, że możemy uzyskać wynik w ciągu kilku minut. Wadą tego rozwiązania jest mała dokładność, gdyż bezpłatne kalkulatory zwykle biorą pod uwagę jedynie podstawowe informacje, takie jak marka, model, rok produkcji. Darmowe kalkulatory dają ogólne pojęcie o wartości rynkowej auta, ale zwykle nie biorą pod uwagę kwestii bardziej szczegółowych jak stan techniczny czy dodatkowe wyposażenie. Aby uzyskać dokładniejszy obraz sytuacji na rynku, należy skorzystać z profesjonalnych baz danych, takich jak Eurotax, Info-Ekspert czy Spot-a-wheel. Pozwala to zdobyć znacznie dokładniejsze dane, obejmujące m.in. notowania sprzedaży i zakupu samochodów w ciągu ostatnich lat, comiesięczne aktualizowanie wyceny oraz podanie ceny w złotówkach lub euro – zarówno netto, jak i brutto. Alternatywą jest oczywiście samodzielne przeglądanie ofert na aukcjach internetowych typu otomoto.
Wartość rynkowa podczas sprzedaży pojazdu
Sprzedający będzie dążył do osiągnięcia jak najwyższej ceny, podczas gdy kupujący dołoży starań by ją zmniejszyć. Z tego powodu cena rynkowa nigdy nie będzie dokładnie taka sama jak ostateczna cena transakcji, choć na pewno ma na nią ogromny wpływ.
W oczekiwaniu na klienta sprzedawca może dalej korzystać z samochodu, co z czasem będzie wpływało na jego wartość. Czas oczekiwania rodzi potrzebę stałej konserwacji pojazdu, zwłaszcza jeżeli auto stoi pod gołym niebem – generuje to dodatkowe wydatki, które wpływają na wysokość potencjalnego zysku.
Alternatywą dla sprzedaży bezpośredniej jest skorzystanie z usług firm, takich jak Skup Aut łódzkie Autozmieniarka. Przedsiębiorstwa tego typu oferują zwykle cenę wynoszącą 70-90% wartości rynkowej, chociaż liczba ta zwiększa się w przypadku dobrze utrzymanych i nowych samochodów. W przeciwieństwie do samodzielnej sprzedaży, skupy samochodów zajmują się nie tylko wyceną oraz odbiorem aut, ale również obsługą wszystkich potrzebnych dokumentów, dzięki czemu transakcja może odbyć się w ciągu jednego dnia. Można więc zaoszczędzić na tym sporo czasu i nerwów.