Wino na prezent – jak dopasować wino do gustu swoich bliskich?

0

Choć większość osób rozróżnia wina przez ich kolor czy też dzieląc je na wytrawne i słodkie, to podział jest o wiele szerszy. A co za tym idzie, można trafić z winem idealnie lub wręcz przeciwnie – zupełnie nie trafić w czyjś gust. Jakie wina najlepiej nadają się na prezent?

Tysiące win, z których możemy wybierać

Obecnie mamy tak ogromny wybór win, że może nas to przyprawić o ból głowy. Zwłaszcza jeśli chcemy bliskiej osobie podarować butelkę na prezent, a nie do 

W Polsce bardzo chętnie sięgamy po wina. Kieliszek do posiłku lub wino podane na domowej imprezie nikogo nie dziwi. Bardzo często kupujemy butelkę, gdy idziemy w gości. Jednak bogactwo, jakie oferuje nam rynek winiarski, może obrócić się przeciwko nam. Z tysięcy win trzeba wybrać to jedno, które będzie najlepsze na prezent.

Wino to wyrafinowany i elegancki prezent, który jest niezobowiązujący. Można więc wręczyć butelkę nowemu sąsiadowi na powitanie, jak i siostrze na urodziny. Nadaje się jako prezent dla kobiet i dla mężczyzn. A elegancko zapakowane będzie też świetnym pomysłem na upominek dla szefa. Taki prezent można podarować osobie, która nie zna się na winach, ale i prawdziwemu sommelierowi, których w Polsce jest coraz więcej. W wielu sklepach z winami można skorzystać z ich pomocy i dzięki temu wybrać najlepszą butelkę wina.

Jak dopasować wino do gustu obdarowywanej osoby?

Jeśli zapiszemy się na kurs winiarski, poznamy wszystkie tajniki produkcji, jak i dobierania wina. Jednak szukając prezentu na szybko, musimy oprzeć swój wybór na tym, co wiemy o drugiej osobie. Nie każdy ma sprecyzowany gust, co może działać na naszą korzyść. W takim wypadku sprawdzi się wino lekkie i uniwersalne. Jest ono najlepszym wyborem, gdy nie mamy pojęcia, jaka butelka może się spodobać naszym bliskim.

A co z koneserem? Gdy bliska nam osoba zapisała się na kurs sommelierski i chce pracować właśnie w tym zawodzie, wybranie jej prezentu będzie trudniejsze. Można wtedy polegać na usługach innego profesjonalisty, który wybierze nam wino popularne w branży lub na tyle niezwykłe, że zadowoli nawet najbardziej wyrafinowane podniebienie. Także w wypadku, gdy wiemy, że dana osoba lubi wino czerwone, możemy postawić na bardziej elegancką butelkę albo mniej znany szczep. Wtedy pozytywnie zaskoczymy tę osobę swoim wyborem.

Białe słodkie czy czerwone wytrawne?

Przeglądając wina, można zobaczyć, że wiele z nich jest po prostu oznaczonych według smaku lub zastosowania. Wina deserowe, jak nazwa wskazuje, są lekkie. Natomiast wina wytrawne będą bardziej aromatyczne. Rodzaje win można podzielić też według koloru na: białe, różowe i czerwone. Wybierając odpowiedni szczep, warto postawić na gatunki, które uznawane są za zbilansowane w smaku. Bardziej charakterystyczne nuty mogą nie odpowiadać wszystkim osobom.

Ciekawym wyborem będą więc białe wina Sauvignon Blanc, które mają łagodny smak i można je podawać do dań głównych, deserów, jak i na domowych przyjęciach. Popularnym winem, zwłaszcza wśród kobiet, jest prosecco, które również wyróżnia się delikatnym aromatem i lekkim smakiem. Wśród czerwonych win za najbardziej uniwersalne wyróżnia się szczepy: Pinot Noir, Tempranillo czy Kekfrankos. A co z Bordeaux? Niekiedy mylnie przyjmujemy, że jest to rodzaj jednego wina, a tymczasem Bordeaux to cały region winniczny we Francji, w którym uprawiane są różne szczepy winogron, a co za tym idzie, pochodzą z niego bardzo różne w smakach wina. Choć wybranie trunku pochodzącego z tego regionu także jest świetnym pomysłem.

Czy wypada dać w prezencie tanie wino?

Nie da się zaprzeczyć, że niektóre butelki win kosztują krocie. Jeśli nasz budżet jest ograniczony, warto przyjrzeć się dostępnym opcjom w naszym progu cenowym. Bardzo dobre wina, które uznamy też za uniwersalne, można znaleźć w cenie 40-60 złotych za butelkę. Nie jest to wygórowana cena za dobrej jakości wino. A nie raz nawet możemy trafić na dobrą promocję cenową i kupić butelkę za 30 złotych. Oczywiście możemy również wybrać droższy trunek, ale wtedy warto mieć pewność, że bliska nam osoba ucieszy się z konkretnie tego rodzaju wina. W innym wypadku celujmy w wina ze środkowej półki cenowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj