Jak się robić torty artystyczne? Poradnik dla początkujących

0

Artystyczne, dekoracyjne torty i ich wykonanie to prawdziwa sztuka. Profesjonaliści latami uczą się jej i doskonalą swoje umiejętności w tym zakresie, jednak niemal każdy laik, który potrafi upiec klasyczny tort, poradzi sobie z jakąś jego bardziej wyszukaną wersją. Wystarczą tylko: dobry sprzęt, odpowiednie składniki i odrobina cierpliwości.

Tort dekorowany – jak się do tego zabrać?

Nie mamy tutaj oczywiście na myśli najprostszych, gotowych dekoracji do tortów, ale artystyczne torty w niecodziennych kształtach i kolorach. Obecnie niemal każda cukiernia oferuje torty oryginalne. Można zatem zamówić tort dla dziecka z postaciami z popularnych kreskówek, albo tort w kształcie serca z wybranym motywem z masy cukrowej na wierzchu a nawet tort w kształcie walizki i wiele innych. Jak jednak zabrać się w domu do tworzenia takich cukierniczych arcydzieł? Na początek warto zaopatrzyć się w różnokolorowe masy cukrowe do tortów. Popularne figurki z masy cukrowej można ulepić samodzielnie, albo dokupić jako gotowe produkty. Wszystko to zależy od Twojej biegłości w tej cukierniczej sztuce. W internecie znajdziesz liczne instrukcje wykonywania bardziej i mniej skomplikowanych figurek na torty z masy cukrowej. Jeżeli jesteś osobą początkującą w tym zakresie – wystarczy, że na wszelki wypadek dokupisz sobie gotową figurkę. Próbuj jednak własnych sił, gdyż jak w każdej chyba dziedzinie, również w zakresie cukiernictwa artystycznego praktyka czyni mistrza. Szybko zorientujesz się, że nie potrzebujesz już takich gotowych pomocy. Ponadto – zaczniesz zapewne eksperymentować z barwnikami spożywczymi barwiąc nimi cukrową masę. Pamiętaj jednak: jak się robi torty artystyczne, kiedy jest to możliwe lepiej sięgać po masę kolorową gotową. Barwniki mają to do siebie, że trzeba używać ich w maleńkich ilościach i naprawdę odpowiednich proporcjach, a zatem najlepiej albo od razu przygotować sobie więcej masy w danym kolorze za pomocą barwnika, albo zaopatrzyć się w gotowy kolor, który można dokupić. Łatwo bowiem uzyskać niepożądany odcień kolejnej partii masy mieszając z nią barwnik. Trudno tutaj za każdym razem uzyskać idealnie taki sam odcień, co może zniweczyć końcowy efekt. Zanim jednak kupisz odpowiedni kolor pomyśl po prostu jaki tort chcesz zrobić.  

Jak się robi torty artystyczne?

Taki tort jako osoba początkująca najprościej wykonasz właśnie za pomocą cukrowej masy. Są specjalne masy przeznaczone na wierzch tortu, na przykład Biała Dama w sklepie sugar-craft.pl. Następnie wystarczy udekorować tort z wierzchu przy pomocy masy do figurek, tworząc z niej odpowiednie elementy. Pomyśl, jakie dekoracje będzie Ci najłatwiej zrobić na początek. Nie przejmuj się, jeżeli za pierwszym razem efekt nie będzie dokładnie taki, jaki chcesz osiągnąć. Im częściej będziesz ćwiczyć, tym Twoje figurki będą doskonalsze i bardziej dopracowane. Warto oczywiście zacząć od tych najłatwiejszych, z czasem nauczysz się lepić także bardziej skomplikowane. Oprócz figurek z masy cukrowej do tortów powszechnie dostępne są także dekoracje innego rodzaju. Jednak prawdziwie artystyczne torty to w końcu te wykonane w całości własnoręcznie. 

Jak zrobić tort?

Robisz własny tort pierwszy raz w życiu? Wystarczy upiec biszkopt, przestudzić go i przeciąć poziomo na kilka plastrów do przełożenia ich kremem. Obecnie najlepiej użyć po prostu bitej śmietany z odpowiednim stabilizatorem, nadającej kremowi smaku. Takie stabilizatory są pochodzenia naturalnego, zawierają m.in. cząsteczki owoców liofilizowanych. Takiej śmietany można z powodzeniem użyć także na wierzchu tortu. Jednak jeśli projektowanie tortów artystycznych nie jest Ci obce, to prawdopodobnie użyjesz do tego właśnie masy cukrowej. Umiejętność projektowania i tworzenia artystycznych tortów, czyli po prostu wiedza teoretyczna i praktyczna o tym jak się robi torty artystyczne, może być cenną umiejętnością, która z pasji przerodzi się w Twój przyszły zawód. Zanim jednak zaczniesz zajmować się wyrobem tortów profesjonalnie – zacznij od pieczenia ich we własnym domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj