Szwy rozpuszczalne – jak dbać o gojące się miejsce?

0

Szwy rozpuszczalne, znane również jako szwy wchłanialne, są stosowane do scalania przerwanych tkanek czy powłok. Po wygojeniu rany ulegają one biodegradacji – nie ma tutaj potrzeby, by udawać się do lekarza w celu ich usunięcia, gdyż wchłaniają się one samoistnie. Co jednak robić, zanim do tego dojdzie? Jak dbać o gojące się miejsce? Za moment odpowiednia pielęgnacja miejsca ze szwami nie będzie skrywała przed tobą żadnych tajemnic!

Zastosowanie szwów rozpuszczalnych

Szwy rozpuszczalne stanowią alternatywę dla tradycyjnych nici. Stosuje się je w zabiegach, po których nie występuje potrzeba długiego podtrzymywania tkanek – ginekologicznych czy stomatologicznych. Sprawdzają się one również w chirurgii plastycznej, gdyż właściwa technika szycia z ich wykorzystaniem nie pozostawia blizn – a przecież ważny jest tutaj estetyczny efekt. To również odpowiedni wybór w przypadku naszych małych pociech! Dzieci nie muszą stresować się kolejną wizytą u lekarza, aby zdjąć szwy. Znając już wszystkie zalety tego wyrobu medycznego, koniecznie zapoznaj się z ofertą szwów rozpuszczalnych właśnie tutaj.

Szwy się rozpuszczą… ale kiedy?

Szwy rozpuszczalne ulegają wchłonięciu wraz z gojeniem się rany. Bywamy jednak niecierpliwi i chcemy wiedzieć, jak długo będziemy zmuszeni oczekiwać na moment, kiedy znikną całkowicie. Niestety, nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Proces rozpuszczania zaczyna się po około dwóch tygodniach, natomiast całkowite wchłonięcie trwa od 2 do nawet 6 miesięcy. Zależy to od materiału, z jakiego wyprodukowano nici, jak również głębokości naszej rany. Nie możemy również zapomnieć o znaczącym wpływie naszego zdrowia oraz tego, czy przestrzegamy lekarskich zaleceń.

Szwy rozpuszczalne – jak o nie dbać?

Lekarz powinien udzielić nam porad dotyczących tego, jak odpowiednio dbać o szwy oraz gojącą się ranę. Istnieje jednak kilka uniwersalnych wskazówek dotyczących odpowiedniej pielęgnacji szwów rozpuszczalnych.

Niezwykle istotne jest, aby po założeniu szwów stosować się do zaleceń medyka. W wielu przypadkach możemy wciąć prysznic dopiero 24 godziny po zamknięciu rany. Czasem występuje też konieczność unikania leżenia w wannie przez określony czas. Jeśli już jednak się myjemy, powinniśmy postępować delikatnie, zwracając szczególną uwagę na miejsce ze szwami, unikając, by nie miało ono kontaktu z mocnym mydłem.

W ciągu dnia upewnijmy się, że obszar naszej rany jest suchy, a także regularnie zmieniajmy opatrunki – upewnijmy się przy tym, że nasze ręce są czyste. Unikajmy również wykonywania czynności, które mogłyby doprowadzić do rozciągnięcia skóry dookoła rany. Dodatkowo, musimy być czujni i zwracać uwagę na wszelkie oznaki infekcji. 

Jeśli na naszej ranie pojawią się strupy, nie zrywajmy ich! Musimy oprzeć się tej pokusie, gdyż to naturalny element gojenia się tkanki. Nie drapmy też rany, nawet jeśli odczuwamy swędzenie. W takich przypadkach lepiej zastosować zalecaną przez lekarza maść, by przyspieszyć proces zanikania szwów.

Czy możemy sami usunąć szwy rozpuszczalne?

Odpowiedź na to pytanie jest krótka: nie. Bez zgody lekarza nie powinniśmy próbować usuwać szwów rozpuszczalnych. Nie ma takiej potrzeby, gdyż ulegają one biodegradacji i samodzielnie zanikają. Jeśli jednak medyk zalecił nam ich usunięcie, powinniśmy postępować niezwykle delikatnie, jak również stosować się do wszelkich rad lekarza – zmniejszy to ryzyko infekcji. 

Bądźmy czujni na wszelkie oznaki infekcji!

Najbardziej prawdopodobną komplikacją związaną ze szwami jest infekcja rany. Utrzymywanie jej w czystości i suchości zmniejsza ryzyko jej wystąpienia, jednak zawsze powinniśmy pozostawać czujni. Niepokojącymi oznakami jest opuchnięcie i zaczerwienienie skóry wokół rany, jak również nasilenie bólu dookoła niej. Alarmujący jest również nieprzyjemny zapach bądź wydzielina wydobywająca się z rany. Innymi objawami infekcji może być gorączka oraz ogólne złe samopoczucie. Jeśli podejrzewamy, że wystąpiła u nas infekcja, powinniśmy natychmiast udać się do lekarza w celu otrzymania medycznej pomocy.

Powinniśmy się udać na wizytę do medyka również wtedy, gdy szwy rozpuszczalne się rozerwą bądź poluzują. Może to spowodować ponowne otwarcie rany, dlatego tak ważna jest wtedy ich wymiana.

Materiał partnera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj