Jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2/HEVC?

0

Wiadomo nie od dziś, że w drugim kwartale roku 2022 odbiorców naziemnej telewizji cyfrowej czekają wielkie zmiany, a dokładniej wprowadzony zostanie nowy standard telewizji naziemnej, czyli DVB-T2. Wskazane jest zatem, aby przygotować się na te okoliczności. Co dokładniej oznacza ta modernizacja i jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2/HEVC? Poniższy tekst odpowiada na te pytania.

Co dokładnie oznacza DVB-T2/HEVC?

DVB-T2 jest to system kodowania cyfrowej telewizji naziemnej, który zastąpi dotychczas używany standard DVB-T. Zmiana ta wprowadzona zostanie na podstawie ustalenia Unii Europejskiej, według której część z pasm zakresu UHF, do tej pory zajmowane przez telewizję cyfrową, ma zostać wykorzystana na rozwój sieci 5G. Jeśli chodzi o widzów, wprowadzona zmiana zdecydowanie poprawi obecną sytuację. Otóż nowy standard telewizji naziemnej zezwoli na przesył większej ilości danych w jednym paśmie. Kompresja danych HEVC (High Efficiency Video Coding), zastępująca używanego dotąd AVC (Advanced Video Coding), będzie też znacznie efektywniejsza. Te zmiany umożliwią przesyłanie znacznie większej ilości kanałów oraz nadawanie obrazu w lepszej rozdzielczości, a także dźwięku o lepszej jakości.

Kiedy wprowadzone zostaną zmiany?

Według ustalonego harmonogramu, po czerwcu 2022 roku w Polsce będziemy mogli odbierać telewizję cyfrową jedynie w nowym standardzie DVB-T2 HEVC. Zmiany nie zostaną jednak wprowadzane w całej Polsce w tym samym momencie. Podzielono je na cztery etapy:

  • Etap 1: od 28 marca 2022 r., Polska południowo-zachodnia;
  • Etap 2: od 25 kwietnia 2022 r., Polska północno-zachodnia;
  • Etap 3: od 23 maja 2022 r., Polska południowo-wschodnia;
  • Etap 4: od 27 czerwca 2022 r., Polska północno-wschodnia.

Powyżej wymienione obszary opisane zostały w sposób orientacyjny. Poszczególne województwa z kolejnymi etapami dokładnie zaznaczone są na mapie, z którą zapoznać się można na rządowej stronie internetowej.

Do czasu ich ostatecznego wprowadzenia należy upewnić się, że posiadany przez nas odbiornik będzie w stanie odebrać sygnał nowego standardu telewizji naziemnej. Możemy również wyposażyć się w odpowiedni sprzęt. Jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2/HEVC? Podpowiadamy poniżej.

Jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2/HEVC – wskazówki

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy nadchodząca zmiana wymusi na nich wymianę obecnie posiadanego sprzętu. Wiele z telewizorów wyprodukowanych w ciągu kilku ostatnich lat posiada wbudowany tuner DVB-T2, jednak nie wszystkie. Jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2/HEVC? Istnieje kilka opcji. Wśród łatwiejszych z nich znajduje się możliwość wyszukania interesującej nas informacji w instrukcji obsługi posiadanego urządzenia. Kolejną z możliwości stanowi sprawdzenie specyfikacji technicznej naszego sprzętu po wpisaniu numeru SKU (zwykle podanej na umieszczonej z tyłu naklejce w polu „Model Code”) w wyszukiwarce internetowej. UKE ogłosiło również, że zostały uruchomione testowe programy nadawane w standardzie DVB-T2/HEVC. Umożliwia to nam sprawdzenie, czy nasz telewizor jest w stanie je odebrać. Należy wtedy wyszukać w urządzeniu nowe programy testowych multipleksów.

Co zrobić, gdy nasz sprzęt nie jest kompatybilny z nową technologią?

Wiemy już, jak sprawdzić, czy telewizor ma DVB-T2/HEVC. Co począć, gdy okaże się, że nie? W takim przypadku mamy dwie opcje. Jeśli nie chcemy rozstawać się ze swoim telewizorem, istnieje możliwość dokupienia do niego dekodera DVB-T2. Jest to zewnętrzne urządzenie, które po podpięciu do odbiornika umożliwi mu odbiór sygnału nowego standardu telewizji naziemnej. Jest to szczególnie dogodne w przypadku, gdy sprzęt, który posiadamy, jest stosunkowo nowy bądź gdy nasze fundusze są ograniczone. Jeśli jednak zdecydujemy się na wymianę telewizora, sugerujemy zwrócić uwagę na to, czy nowy odbiornik jest wyposażony w tuner DVB-T2/HEVC. W przypadku zakupu innego rodzaju urządzenia już w czerwcu 2022 roku możemy niestety być zmuszeni do dokonania kolejnego zakupu. Na szczęście producenci telewizorów proponują obecnie wiele różnych modeli, które są nie tylko kompatybilne z nowym standardem telewizji naziemnej, ale też posiadają wiele innych udogodnień. Warto zapoznać się z ofertą takiej marki jak Samsung, której wszystkie modele telewizorów wyprodukowane po 2018 roku są wyposażone w tuner DVB-T2.

Artykuł powstał we współpracy z marką Samsung

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj