Banki jako złoty Graal dla specjalistów IT

0

Bankowość i finanse to najbardziej nowoczesna i nieoczywista ścieżka zawodowa dla pracowników w branży IT. Jedna z największych grup finansowych w Wielkiej Brytanii – NatWest Group obecnie prowadzi rekrutację ponad 300 osób, z czego aż 100 kandydatów w Polsce zasili zespół IT, od deweloperów po kierowników projektów technologicznych. Pandemia przyspiesza technologiczny postęp, a ten wpływa na zapotrzebowania kadrowe m.in. w rozwijającej się bankowości i finansach.

  • Banki korzystają z najbardziej zaawansowanych technologii i tworzą nowoczesne rozwiązania z zakresu IT.
  • W bankowości nie ma obszarów, jakie nie byłyby wspierane przez technologię.
  • Co trzeci klient banków korzysta z usług cyfrowych częściej niż przed pandemią – wynika z raportu Deloitte z 2022 r.

Zapotrzebowanie na specjalistów w branży IT rośnie. Według raportu Hays Poland (2022 r.) w Polsce brakuje około 50 tys. pracowników w branży IT, a w całej Unii Europejskiej ponad 600 tys. Według danych portalu No Fluff Jobs (2022 r.) liczba ofert w branży IT w ciągu roku wzrosła o 236 proc. Na najwyższe zarobki mogą liczyć architekci rozwiązań informatycznych, analitycy, programiści oraz testerzy.

Co specjalista IT może robić w bankowości?

Absolwenci kierunków informatycznych najczęściej decydują się na pracę w technologicznych gigantach, firmach tworzących oprogramowanie (software house), nie zastanawiając się nad pracą w innych branżach. Według Badania społeczności IT 2020 to aż 44,8% wszystkich zatrudnionych w tej branży[1]. Natomiast osoby, które już mają doświadczenie pracy w IT wiedzą, że to właśnie w bankowości pracuje się z najbardziej rozwiniętymi systemami technologicznymi. Banki znacznie rozwinęły swoje rozwiązania w ostatnim czasie, także w wyniku pandemii i zachowań konsumentów. Najnowszy raport Deloitte (2022 r.) pokazuje, że jedna trzecia ankietowanych obecnie korzysta z usług bankowości cyfrowej znacznie częściej niż przed pandemią. Autorzy raportu wskazują, że pandemia stała się „bezprecedensowym katalizatorem rozwoju usług bankowości cyfrowej na całym świecie”. Do takich zmian technologicznych potrzebni są jednak ludzie gotowi odpowiedzieć na zmieniające się potrzeby.

– Standardową ścieżką kariery większości specjalistów IT jest wybór technologicznego giganta. Taka praca może być ciekawa, inspirująca, jednak nie umożliwia generowania i testowania rozwiązań w praktyce. Mówiąc wprost, producenci oprogramowania tworzą produkty i rozwiązania generyczne (abstrakcyjne) ale to banki robią z nich prawdziwy użytek i wdrażają w życie  – mówi Maciej Kuske, szef działu IT w NatWest Group w Polsce. Jak twierdzi ekspert, bankowość i finanse to branże, które używają najbardziej zaawansowanych technologii i rozwiązań IT. –  Software houses to świetne miejsce dla osób, które chcą poznać nowe rozwiązania, ale w sposób teoretyczny. Nigdzie indziej jak w bankowości i finansach technologia nie jest wykorzystywana w tak zaawansowanym stopniu do obsługi klientów – tłumaczy Maciej Kuske. Za przykład podaje rozwiązania chmurowe pozwalające klientom na całym świecie korzystać z bankowości mobilnej, jednocześnie chroniąc ich dane przed cyberprzestępczością.

Raport Hays Poland pokazuje, że pracodawcy będą w tym roku coraz częściej zatrudniać ludzi do działów IT. Przykładem tego jest brytyjska grupa finansowa NatWest, która obsługuje jedną czwartą w Wielkiej Brytanii. Od ponad 20 lat bank posiada dział IT w Polsce i dzisiaj stawia na jego rozwój, aby wesprzeć transakcje na całym świecie. Ze względu na rosnący na rynku IT trend, który polega na tym, że specjalistów zatrudnia się w dowolnym miejscu na świecie – tam, gdzie są dostępni, NatWestGroup tworzy więcej możliwości rekrutacji w Polsce. Obecnie jest około sto wakatów dla osób, których zadaniem będzie wspierać działania m.in. w zakresie bezpieczeństwa w sieci, zarządzania projektami, front-end, analityki danych, development czy budowanie systemów do płatności. – Wraz z pandemią koronawirusa wprowadziliśmy pracę zdalną w naszej organizacji, a teraz stawiamy na model hybrydowy. Jesteśmy organizacją uczącą się, więc 10% naszego czasu pracy poświęcamy na rozwój osobisty. Z doświadczenia wiemy, że warto zatrudnić osobę mającą rozwinięte kompetencje miękkie i wyposażyć ją w wiedzę informatyczną, dlatego stawiamy na poszukiwania osób niemających doświadczenia w branży, jak i ekspertów w tym zakresie – tłumaczy Maciej Kuske.

Banki stają się liderami technologii

W dobie daleko idącej cyfryzacji, banki i instytucje finansowe wychodzą na prowadzenie w ogarniętym technologią świecie. Posiadają najnowsze rozwiązania chmurowe i hybrydowe, budują relację z wieloma dostawcami, a z perspektywy czasu tworzą własne technologie i systemy. Codziennie dbają o bezpieczeństwo swoich klientów, chroniąc ich dane. Prowadzą testy penetracyjne polegające na tym, że etyczni hakerzy łamią kody bezpieczeństwa, aby wyłapać ewentualne luki w systemie, a następnie je załatać. Wprowadzają uczenie maszynowe, budując sztuczną inteligencję, która ma wspierać coraz więcej procesów w bankowości. Rozwijają aplikacje mobilne dla klientów, aby pomóc i ułatwić im korzystanie z bankowości na co dzień. Najlepszym dowodem na nowoczesność bankowości jest fakt, że biometryka została wprowadzona w tym sektorze kilka lat temu, a inne branże jak chociażby motoryzacja dopiero teraz aplikują ten system.

Poszukiwania kandydata po umiejętnościach, a nie wiedzy

Dyplom uczelni wyższej, skończone kursy i osiągnięcia zawodowe. To najczęstsze wymogi podczas rekrutacji do działów IT. – Zwykle ludzie patrzą na rekrutację w technologii z perspektywy tego, jaką uczelnię skończyłeś lub jaki dyplom posiadasz. W NatWest staramy się rozmawiać z kandydatami i pytać o zainteresowania. Nie trzeba mieć studiów technicznych, lecz właściwe cechy charakteru, osobowości, idąc dalej otwartość na innych i gotowość na zmiany. Jeżeli ktoś nie ma doświadczenia, ale ma odpowiednie kompetencje i gotowość zdobywania wiedzy to tylko kwestią czasu jest kiedy  zacznie mówić o sobie „specjalista IT” – mówi Kuske.

Według ankiety ewaluacyjnej kursu No Fluff Jobs Masterclazz, 40% programistów wybiera drogę managera, a 39% skłania się ku stanowisku specjalisty. – W NatWest Group tworzymy takie miejsca pracy, które umożliwiają osiągnięcie „złotego środka” w postaci połączenia obu kompetencji i zainteresowań kandydata m.in. przy pozycjach takich jak: Engineering Manager, Principal Engineer czy Lead Engineer. Oczywiście, w swojej rekrutacyjnej ofercie posiadamy stricte specjalizacje programistyczne np. Software Engineer (Java, API), ale także te niewymagające pisania kodu np. Technology Business Analyst. Jest to świetna możliwość współpracy z globalnymi zespołami przy użyciu nowoczesnych rozwiązań chmurowych i zwinnej metody pracy – mówi Izabela Jagodzinska z działu IT NatWest Group.

7 marca 2022 roku przedstawiono projekt Ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, dzięki któremu uchodźcy będą mogli mieszkać i pracować w Polsce bez dodatkowych formalności. Umożliwia to podjęcie zatrudnienia bez konieczności ubiegania się o zezwolenie — wystarczy informacja przesłana przez pracodawcę elektronicznie do powiatowego urzędu pracy (w ciągu siedmiu dni od rozpoczęcia zatrudnienia). NatWest Group w Polsce jest otwarte na rekrutację osób z Ukrainy i pracuje nad przyspieszonym trybem zatrudniania na wszystkie otwarte stanowiska.


[1] https://bulldogjob.pl/it-report/2020

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj