Książki z drugiej ręki – dlaczego warto się do nich przekonać?

0

Korzyści wynikających z czytania książek ciężko jest się doliczyć. Przeprowadzono mnóstwo badań, które udowadniają, że mają one bezpośredni wpływ na wiele obszarów naszego życia. Wskutek tego powstało już tysiące artykułów, natomiast wciąż możemy zaobserwować jak duży problem z czytelnictwem nam towarzyszy. O wiele prościej jest usiąść przed telewizorem i włączyć serial, niż uruchomić własną wyobraźnię. Jednak możemy mieć pewność, że za parę, paręnaście lat obróci się to przeciwko nam. Kupując książki warto jest wybierać źródła, które nie przyczyniają się do jeszcze większego obciążania naszego środowiska. Dobrze jest sięgać po pozycje z drugiej ręki. Ma to liczne korzyści również dla nas. Jakie?

Oszczędność

Regularne czytanie książek przyczynia się do rozwoju wyobraźni, a także skutecznie poprawia pamięć oraz koncentrację. Z każdą kolejną pozycją nasze słownictwo i horyzonty się poszerzają. Natomiast, żeby trzymać się systematyczności, musimy co jakiś czas kupować nowe lektury. Im szybciej czytamy, tym szybciej będziemy zobligowani do pójścia do księgarni. W konsekwencji może okazać się to dość nieekonomiczne. Choć mogłoby wydawać się, że nie jest to duży wydatek, w rzeczywistości musimy przeznaczyć na to niemałą sumę. Zazwyczaj jedna książka to koszt rzędu 30/40 złotych. I choć jednostkowa kwota nie robi na nas większego wrażenia, to jeśli pomnożymy ją dwa, trzy razy w ciągu miesiąca, okazuje się, że nasz budżet zostaje mocno obciążony. Z tego powodu, dobrze jest zastanowić się nad innymi rozwiązaniami niż kupno nowych pozycji prosto z księgarni. O wiele lepiej odwiedzić antykwariat bądź przeszukać strony internetowe, na których ludzie wystawiają niepotrzebne im już książki.

Znalezienie prawdziwych perełek

Antykwariat to miejsce, w którym znajdziemy szeroki wachlarz rozmaitych książek. Na pierwszy rzut oka mogłoby wydawać się, że znajdziemy tam jedynie starą literaturę, natomiast nie jest to do końca prawda. Oczywiście faktem jest, że w takich miejscach mamy niepowtarzalną szansę znaleźć tak zwane białe kruki i przeróżne perełki, które nie są ogólnodostępne na rynku. Z drugiej jednak strony znajdziemy tam także książki stosunkowo niedawno wydane. Bez problemu spotkamy się tam z literaturą obyczajową, fantastyczną czy kryminalną. Możemy trafić również na książki z danych dziedzin naukowych. Antykwariat to niesamowite miejsce pod wieloma względami. Oprócz tego, że asortyment każdego z nich jest nie do podrobienia, to przekraczając próg możemy niejako przenieść się do innego świata. Klimat jaki panuje w środku sprawia, że chcemy tam wracać częściej.

Inspiracje i szersze horyzonty

Czytanie książek może być rewelacyjnym sposobem na podróżowanie w czasie. Mamy szansę oderwania się od codzienności i wejścia w buty bohaterów. Same postaci mogą być źródłem wielu inspiracji. Ich cechy, postawa i to jak funkcjonują w danej rzeczywistości mogą dać nam wiele do myślenia i spowodować, że będziemy mogli zidentyfikować się z ich ścieżką życiową. W książce możemy bezpośrednio zaznajomić się z myślami bohatera i tym co aktualnie przeżywa. Dobrze jest sięgać po zróżnicowane pozycje tak, by nie stanąć w miejscu w naszym osobistym rozwoju. Decydowanie się na odmienne gatunki pozwoli nam popatrzeć na świat z szerszej perspektywy. Antykwariat to miejsce, gdzie możemy znaleźć książki z dawnych lat, co umożliwia nam jeszcze głębiej zrozumieć to jak myślą starsze pokolenia. Możemy poznać ich odczucia w najgorszych momentach historii i tego jak starali sobie radzić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj