Twój wkład w ochronę środowiska – zacznij od segregacji śmieci!

0

Temat ochrony środowiska jest w ostatnim czasie poruszany coraz częściej. Zachodzi taka konieczność, bowiem stan środowiska naturalnego pogarsza się – i to naszym obowiązkiem jest zapobiec temu procesowi. Choć potrzebne są stanowcze działania w skali globalnej, do poprawy środowiska może przyczynić się każdy z nas swoimi codziennymi wyborami. Jednym z nich jest segregacja śmieci. Jak zacząć, jak segregować śmieci? Oto podstawowe informacje.

Dane, które nie pozostawiają złudzeń…

Śmieci, czyli innymi słowy odpady, to poważny problem zarówno Polski, jak i całego świata. Jeśli tu i teraz nie zaczniemy działać poważnie i z rozmysłem, niebawem dojdzie do tego, że będziemy tonąć w śmieciach. Statystyki w tym względzie są bezlitosne. Na każdego Polaka przypada średnio 300 kg odpadów rocznie – tyle śmieci produkujemy! W wielu innych krajach Unii Europejskiej wynik jest jeszcze wyższy i przekracza nawet 600 kg w skali roku na jedną osobę…

Teraz tylko od nas zależy, ile z tych odpadów spocznie na wysypiskach (lub co gorsza w miejscach do tego nieprzeznaczonych, jak np. oceany…) i będzie rozkładać się przez kolejne setki lat, szkodząc przy faunie i florze – lub mówiąc wprost, zabijając ją! Prosta segregacja śmieci może w znacznym stopniu ograniczyć ten proceder, bo dzięki niej wiele z nich można odzyskać, wykorzystując ponownie (recykling).

Nie jest to zadanie trudne ani czasochłonne. Warto je wykonać, warto uczynić z niego dobry nawyk, tym bardziej, że w perspektywie czasu i przyszłych pokoleń jest to „być albo nie być” dla naszej planety.

Jak segregować śmieci – podstawowe zasady

Mogłoby się wydawać, że sprawa jest bardzo oczywista. Segregacja śmieci, jak zostało już nadmienione, nie jest rzeczą trudną i wymagającą, trzeba natomiast pamiętać o kilku kwestiach. Jak się bowiem okazuje, pomimo tego, że wielu z nas chce dobrze, niekoniecznie w sposób prawidłowy dokonujemy segregacji.

Do segregacji służą konkretne pojemniki. Są one przeznaczone na:

  • szkło (szkło białe do pojemnika w kolorze białym, zaś szkło kolorowe do pojemnika w kolorze zielonym),
  • papier (pojemnik w kolorze niebieskim),
  • tworzywo sztuczne i metal (pojemnik w kolorze żółtym),
  • odpady roślinne (tzw. biodegradowalne, pojemnik w kolorze brązowym),
  • odpady zmieszane (wszystkie pozostałe, poza odpadami niebezpiecznymi, które nie podlegają segregacji).

Pamiętajmy o tym, by nie wrzucać kartonów czy pojemników z zawartością. Do pojemników na szkło nie możemy wrzucać np. zniczów z woskiem, szyb, żarówek, ceramiki. Do pojemników na papier nie powinniśmy natomiast wrzucać np. papierów foliowanych i lakierowanych, pieluch, chusteczek higienicznych i ręczników papierowych.

Odpady niebezpieczne – co to jest i co z nimi zrobić?

Odpady niebezpieczne to m.in. elektrośmieci (baterie, zepsute telefony, etc.), świetlówki, odpady medyczne i farmaceutyczne (leki), farby, lakiery, kleje, rozpuszczalniki i inne chemikalia.

Usunięcie ich z domu wcale nie jest trudne. Wystarczy je oddać do miejscowego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Przeterminowane leki można oddać do każdej apteki. Jeśli mamy dzieci lub w naszej najbliższej rodzinie i wśród znajomych są dzieci, warto zapytać, czy w ich szkołach nie są prowadzone zbiórki baterii, itp. Skorzysta na tym każdy – my pozbędziemy się śmieci w sposób prawidłowy, dzieciaki otrzymają plusy za aktywność i oczywiście skorzysta na tym środowisko!