Czym jest nerwica lękowa, jakie są objawy i metody leczenia?

0

Każdy z nas przeżywa na co dzień szereg napięć związanych z życiem prywatnym, funkcjonowaniem społecznym lub zawodowym. Odczuwamy strach przed tym co nowe lub nieznane. Boimy się choroby, śmierci, biedy, samotności. Strach jest silną emocją. To naturalna reakcja obronna organizmu na realne zagrożenia. Podobne do uczucia strachu symptomy pojawiają się niekiedy bez możliwych do określenia konkretnych przyczyn. Mówimy wtedy o zaburzeniach lękowych. Jeśli irracjonalny lęk towarzyszy nam często, przez dłuższy okres i jest trudny do opanowania, może to być nerwica lękowa.

Nerwica lękowa – czyli lęk uogólniony

Nerwica nie jest chorobą w dosłownym znaczeniu tego pojęcia. To zaburzenie funkcjonalne systemu nerwowego, powstałe na skutek uwarunkowań genetycznych lub przewlekłego stresu. Przyczyną nerwicy lękowej mogą też być jakieś traumatyczne wydarzenia z aktualnego życia lub nawet z dalekiej przeszłości. Podłożem zaburzeń lękowych bywają problemy rodzinne, trudna sytuacja materialna, konflikty w miejscu pracy, zaburzone relacje ze środowiskiem społecznym lub nieradzenie sobie z innymi trudnościami. Strach jest mechanizmem motywującym do działania w celu uniknięcia konkretnego zagrożenia. Lęk uogólniony wywołany jest na ogół przez czynniki nieuświadomione. Dlatego tak trudno jest mieć nad nim kontrolę.

Nerwica lękowa jako zaburzenie psychosomatyczne

Przy występowaniu długotrwałych zaburzeń lękowych subiektywne odczucia nie dotyczą tylko sfery emocji. Zakłócona jest praca całego organizmu. Mogą pojawić się różne dolegliwości trudne do zdiagnozowania poprzez badania fizykalne i analityczne. Warto jednak poddać się takim badaniom aby wykluczyć przyczyny natury fizjologicznej. Życie w ciągłym napięciu może odbijać się na pracy serca, mięśni, żołądka, czy jelit. Jeśli dokładne badania nie wykażą zmian patologicznych w narządach wewnętrznych, lekarz postawi hipotezę, że przyczyną złego samopoczucia jest nerwica i zaleci udanie się do psychologa.

Na czym opiera się diagnoza psychologiczna?

Przede wszystkim potrzebne jest rozpoznanie psychologiczne. Terapeuta musi wiedzieć jakie wystąpiły u nas objawy nerwicy lękowej. Na tej podstawie opracuje plan leczenia i dobierze odpowiednią metodę. Symptomy najbardziej charakterystyczne dla tego zaburzenia to:

  • uczucie ciągłego niepokoju,
  • trudności z koncentracją uwagi,
  • problemy z pamięcią,
  • zaburzenia snu,
  • obniżony nastrój,
  • przyspieszona praca serca,
  • częste trudności z oddychaniem,
  • nadmierne pocenie się,
  • kłopoty gastryczne.

Jak pomóc osobie cierpiącej na nerwicę lękową?

Rzetelna diagnoza to podstawa. Umożliwia ona odróżnienie lęku uogólnionego od depresji, stresu pourazowego, fobii lub nerwicy natręctw – czyli zaburzeń w których potrzebne jest wsparcie farmakologiczne. W przypadku lęku uogólnionego pozytywne efekty daje psychologiczna terapia poznawczo-behawioralna. W toku cyklicznych spotkań psycholog towarzyszy nam w odkrywaniu i korygowaniu błędnych przekonań i nastawień, które mogą być przyczyną nieadekwatnych reakcji na rozmaite sytuacje wydarzające się w życiu. Taka wspólna praca nad problemami prowadzi do polepszenia samopoczucia, a co za tym idzie również poprawy jakości życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj