Integracja Online – czy zagości z nami za dobre?

0

Co kilkanaście lub kilkadziesiąt lat ma miejsce w historii wydarzenie, które dokonuje trwałego przełomu w zakresie panujących zwyczajów lub stosunków społecznych. Czas pandemii i izolacji domowej przyniósł do naszego życia zawodowego wiele zmian. To, co jeszcze kilka lat wcześniej budziło opór lub wydawało się wręcz niemożliwe do wykonania, w czasie izolacji na dobre zagościło w naszej rzeczywistości. Co więcej, wiele tych rewolucyjnych zmian okazało się na tyle przydatnych w życiu, że zagościły w nim na dobre. Rozwiązane praktykowane już wcześniej, ale tylko w dużych korporacjach zalazły zastosowanie także w szeregu mniejszych firm. Czas pracy zdalnej stał się faktem, a pracodawcy przestali obawiać się tego rozwiązania. Wymuszony brak kontaktu wpłynął też na możliwości tego jak powinna wyglądać integracja zespołu. Okazało się, że eventy online nie tylko mają rację bytu, ale i doskonale się sprawdzają. 

Czy da się przeprowadzić skuteczną integrację online? 

Integracja zespołu jest istotnym czynnikiem, aby ludzie potrafili skutecznie ze sobą współpracować. Poznanie różnorodnych charakterów, stylów działania oraz okazja do tego, aby lepiej się poznać, potrafią dać wymierne korzyści we wspólnej pracy. Dlatego inwestycja w team building online jest zwyczajnie opłacalna. Takie spotkania w rzeczywistości, w której ludzie nie mają z sobą na co dzień kontaktu, zyskuje jeszcze większą wartość. Mimo niewątpliwych zalet warsztaty online nadal budzą wątpliwość. Obawy są związane głównie z tym, czy taka forma będzie skuteczna i czy rzeczywiście uczestnicy coś z niej wyniosą. 

Przede wszystkim integracja online powinna zostać przeprowadzona z dużą świadomością tego, jak zbudować zaangażowanie na odległość. Jeśli nie mamy doświadczenia w tym, jak organizować zdalny team building warto powierzyć to zadanie firmie, która ma w tym doświadczenie. Dopasowanie aktywności, formy przekazu oraz czasu takiego wydarzenia będzie miało kluczowy wpływ na końcowy odbiór i jego finalną skuteczność dla zespołu. 

Zalety integracji online – co można wynieść ze zdalnej imprezy? 

Integracja pracowników jest taka samo ważna bez względu na panujące okoliczności. Czy spotkania na żywo rzeczywiście mają większą skuteczność? Biorąc pd uwagę konieczność często dalekiego dojazdu, poświęcenie na to czasu i wiążące się z tym zmęczenie, dla wielu osób kontakt osobisty może paradoksalnie odbierać przyjemność z uczestnictwa w takiej imprezie. Zrobienie tego samego w domowym zaciszu, o dogodnej porze może dostarczyć wiele radości. 

Przede wszystkim spotkanie online nie musi być nudne. W takich warunkach równie skutecznie można zaangażować uczestników w różnego rodzaju aktywności. Odpowiednio dobrane do danej grupy i celu spotkania elementy łączące integrację zespołu online mogą wyzwolić rywalizację, współpracę lub pokłady kreatywności.  

Eventy online – co warto o nich jeszcze wiedzieć? 

Przeprowadzając integracje online, trzeba mieć dużą świadomość, jaki mamy cel, jakie są potrzeby uczestników oraz dobrze im to zakomunikować. W przestrzeni wirtualnej można stworzyć odpowiednie warunki zarówno do merytorycznego szkolenia, jak i czysto rozrywkowego spotkania, jakim są zabawy integracyjne. Wszyscy będący online uczestnicy mogą zostać zaangażowani w proponowane aktywności. Nie ma więc obaw, że będzie to jedynie bierne oglądanie wyświetlonej prezentacji. Zanosi się na to, że spotkania online dla firm nie będą czasową modą, a staną się rzeczywistością i przez długi czas nie znikną z zawodowego życia. Czyżby do czasu kolejnej wielkiej zmiany? 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj