Czym jest stycznik modułowy i jakie ma zastosowanie?

0

Poprawne i bezpieczne działanie urządzeń połączonych w ramach obwodu elektrycznego jest zależne między innymi od takich elementów jak styczniki modułowe. Odpowiednio użyty stycznik pozwala na tworzenie funkcjonalnych układów automatyki. Dowiedz się, na czym dokładnie polega jego działanie i jak może być stosowany.

Stycznik modułowy – co to jest?

Stycznik modułowy jest rodzajem mechanicznego łącznika umieszczanego w rozdzielnicach. Może być mocowany na szynie TH-35. Jego zadaniem jest zamykanie lub otwieranie obwodów elektrycznych, czyli innymi słowy załączanie lub wyłączanie – zarówno w normalnych warunkach pracy, jak i podczas przeciążeń. Każdy stycznik modułowy ma jedną lub kilka par styków roboczych. Za jego prawidłowe działanie odpowiadają też między innymi takie elementy jak cewka i elektromagnes. 

Stycznik modułowy – do czego służy i jak działa?

Zasada działania stycznika modułowego nie jest skomplikowana. Otwieranie i zamykanie obwodu elektrycznego odbywa się na skutek działania elektromagnesu. Kiedy na cewkę stycznika zadziała się napięciem o odpowiedniej wartości, elektromagnes doprowadza do zamknięcia styków, co prowadzi do zamknięcia całego obwodu i umożliwienia przepływu prądu. Analogicznie, gdy napięcie na cewce zanika, styki samoczynnie powracają do pierwotnej pozycji, otwierając obwód i przerywając przepływ prądu. Ta zasada ma zastosowanie dla najpopularniejszego typu styczników wyposażonych w styki normalnie otwarte (NO). W stycznikach ze stykami normalnie zamkniętymi (NC) standardowo układ jest zamknięty, a dostarczenie napięcia rozłącza sterowany obwód.

Z tego powodu styczniki modułowe znajdują szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się je między innymi przy:

  • sterowaniu w procesach przemysłowych,
  • obwodach silnikowych,
  • załączaniu grzałek, pomp, oświetlenia, wentylacji, syren.

Bardzo często są używane w systemach automatyki. Warto również zaznaczyć, że od przekaźników różni je przeznaczenie. Podłącza się je do układów głównych (silnoprądowych), podczas gdy przekaźniki elektromagnetyczne współpracują z obwodami pomocniczymi.

Skrzynka elektryczna ze stycznikami modułowymi – naprawa

Styczniki modułowe są wykorzystywane w najróżniejszych obwodach elektrycznych, począwszy od silników, a skończywszy na nowoczesnych systemach automatyki domowej i przemysłowej.

Rodzaje styczników modułowych

Styczniki modułowe dzieli się na grupy przede wszystkim ze względu na liczbę styków. Im jest ich więcej, tym więcej niezależnych obwodów można załączać/wyłączać. Dostępne rodzaje to:

  • styczniki jednomodułowe (17,5 mm) – służące do załączania obwodów o obciążeniu 20A, używane np. przy sterowaniu oświetleniem;
  • styczniki dwumodułowe (35 mm) – służące do załączania obwodów o obciążeniu 25A kategorii AC1, wykorzystywane we współpracy np. z urządzeniami grzewczymi;
  • styczniki trzymodułowe (52,5 mm) – umożliwiają załączenie obciążeń indukcyjnych rzędu 40-63A, a także dużych ilości lamp wyładowczych czy sodowych;
  • styczniki sześciomodułowe (105 mm) – umożliwiają załączenie dużych obciążeń indukcyjnych aż do 100A.

Istnieje również możliwość stosowania różnych kombinacji styków NO i NC, co zapewnia jeszcze szersze spektrum zastosowania. Styczniki są też przystosowane do pracy w różnych warunkach napięcia cewki i są przeznaczone do prądu przemiennego (AC) lub stałego (DC) – najpopularniejsze są styczniki 24 V AC, 24 V DC, 230 V AC, ale występują również takie napięcia jak: 42 V AC/DC, 48 V AC/DC, 110 V AC/DC, 400 V AC, 12 V DC. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj