Dlaczego warto uprawiać swoje kiełki?

0

Domowa uprawa kiełków to nie tylko sposób na uzyskanie wartościowego dodatku do potraw, ale to też idealne hobby oraz urozmaicenie diety. Kiełki charakteryzują się dużą zawartością cennych witamin, minerałów, ale też przeciwutleniaczy oraz błonnika. Nasiona na kiełki wolne są od środków ochrony roślin oraz nawozów, dlatego są zdrowe i wartościowe. Ich uprawa jest prosta i pasjonująca.

Jakie gatunki wybierać na kiełki?

Istnieje duży wybór nasion na kiełki, większość gatunków roślin należy do rodziny kapustnych oraz bobowatych. Nasiona mogą mieć różny czas kiełkowania, zwykle nasiona zaczynają kiełkować po paru dniach od posiania. Wzrosty są równomierne, dlatego warto zasiać równocześnie wiele różnych nasion na kiełki. Dużą popularnością cieszy się kultowa rzeżucha, którą zwykle wysiewa się na początku wiosny. Roślina ma wysoką zawartość antyoksydantów, zawiera związki siarkowe, ma ciekawy i intensywny smak. Rzeżucha kiełkuje bardzo szybko, zwykle w ciągu dwóch tygodni uzyskuje się pokaźne kiełki, których można używać do dekorowania dań, kanapek lub spożywać w postaci sałatki z kiełków. Zupełnie inne w smaku są kiełki soi. Roślina ma łagodny smak, jest bogata w pierwiastki oraz w witaminy. To idealny składnik kuchni wegetariańskiej, ale też pasuje do dań azjatyckich. Soja ma korzystne właściwości dla układu pokarmowego oraz nerwowego. Nasiona na kiełki mogą występować też w postaci mieszanek, zwykle łączy się ze sobą rośliny o podobnym czasie kiełkowania, dzięki temu otrzymuje się pyszne i kolorowe kiełki w jednym czasie.

Jak uprawiać kiełki w domu?

Nasiona na kiełki ze sklepu https://www.sadowniczy.pl/pol_m_NASIONA-NA-KIELKI-3403.html można wysiewać do specjalnych pojemników, które ułatwiają kiełkowanie i pozwalają utrzymać odpowiednie warunki do wzrostu oraz do rozwoju roślin. Kiełkujące nasiona potrzebują stale wilgotnego podłoża oraz dość dużej wilgotności powietrza, dzięki temu wzrost jest regularny oraz szybki. Roślin nie wysiewa się do ziemi, kiełki muszą być czyste, dlatego najlepiej hodować je na ligninie lub na wacie kosmetycznej. Gwarantuje to uzyskanie wartościowych roślin o czystych korzonkach, które są bardzo zdrowe i pełne drogocennych substancji odżywczych. Nasiona na kiełki są sprzedawane w małych opakowaniach, są wyselekcjonowane oraz wolne od zanieczyszczeń. Zapewnienie dobrych warunków roślinom gwarantuje szybki plon. Kiełkujące nasiona powinno się podlewać przegotowaną wodą, jest ona wolna od bakterii. Można mieszać ze sobą różne nasiona. Równoczesne wysianie nasion buraków, brokułów oraz rukoli, pozwoli na uzyskanie gotowej mieszanki do odżywczej sałatki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj